Britové si ve čtvrtek vyberou nové členy dolní komory parlamentu ve volbách, které mohou otřást politickou scénou na ostrovech. K drtivému vítězství podle všeho směřují labouristé, kteří byli dosud hlavní opoziční silou. Naopak pravicové Konzervativní straně po 14 letech hrozí podle volebních modelů porážka, jakou v moderní éře nezažila.
Hlasovací místnosti se v zemi s téměř 70 miliony obyvatel otevřely v 07:00 místního času (08:00 SELČ), hlasovat pak voliči mohou do 22:00. Krátce po uzavření volebních místností zveřejní televizní stanice odhad rozdělení 650 křesel v Dolní sněmovně vypracovaný na základě dotazování voličů u hlasovacích míst. Konečné výsledky by měly být známy v pátek dopoledne.
Překvapivý červencový termín voleb určil šéf konzervativní vlády Rishi Sunak, který nechal dosavadní sněmovnu rozpustit na konci května. Od nástupu do funkce v roce 2022 se podobně jako jeho strana potýká s velmi nízkou popularitou a konzervativci v krátké kampani svou masivní ztrátu v průzkumech na labouristy nijak zásadně nestáhli.
Vše tak nasvědčuje tomu, že Sunaka v Downing Street, sídle britských premiérů, po volbách vystřídá někdejší prokurátor Keir Starmer, který Labouristickou stranu vede od roku 2020. Pokud se papírové předpoklady naplní, převezme Británii sužovanou hlubokými problémy – od stagnující ekonomiky přes špatný stav veřejných služeb až po nedůvěru v politiky. Labouristé svou kampaň postavili na jednoduchém příslibu změny, od radikálnějších plánů z minulých let v sociální či klimatické sféře ale pod Starmerovým vedením ustoupili.
Jakkoli labouristé v poslední době dominují průzkumům preferencí se zhruba dvacetibodovým náskokem na konzervativce, volební noc může přinést řadu překvapení. Poslanecké mandáty se v Británii nerozdělují podle celkového podílu hlasů, nýbrž po jednotlivých volebních obvodech, rozložení sil ve sněmovně tak není snadné odhadnout.
Předvolební modely ovšem naznačovaly, že labouristé směřují k rekordně vysokému zisku mandátů a mohli by obsadit až téměř 450 z celkových 650 křesel. Konzervativci by se z 365 mandátů získaných v roce 2019 mohli propadnout i zhruba na 100, což by pro ně byl jednoznačně nejhorší výsledek za více než 100 let.