Proti téhle dámě je Greta Thunbergová v podstatě maloburžoazní a konzervativní aktivistka. Profesorka Patricia McCormack z britské Angelia Ruskin University soudí, že nepříznivý vývoj klimatu by se vyřešil, kdyby zmizela lidská rasa. Technicky vzato na tom něco je, jen její nápad vyvolal reakce říkající, jestli by jako první neměla zmizet Patricia.
Dne 23. ledna 2020 byla v nakladatelství Bloomsbury Academic zveřejněna kniha nazvaná „The Ahuman Manifesto: Activism for the End of the Anthropocene“. Je určena pro všechny, kdo se zajímají o „změnu klimatu“. Autorem je Patricia MacCormack, která je profesorkou kontinentální filozofie na Angelia Ruskin University. Tato univerzita patří k těm, které byly založeny podle nového zákona z roku 1992 a nemají královský patent, který jinak univerzity a některé jiné významné instituce mívaly. Koleje má na čtyřech místech v Británii a studuje na ní celosvětově skoro 40 tisíc studentů.
Názor paní profesorky, že by planetě prospělo vymizení lidí, nemá nějaký běžný ideologický základ, na jaký jsme zvyklí. Ona je podle svého vlastního doznání „okultistickou kouzelnicí“. Aby to bylo zřejmé, přednáší také v příslušném odění. V přednáškách hovoří také o „vyvolávání“ nebo „svolávání“ démonů, což je podle ní důležitá feministická či queer praktika. Protože je to akademička, je si kriticky vědoma možných potíží a říká, že to není zcela bez rizika, protože „šílenství je stejně pravděpodobné jako extáze“. Prý to všechno myslí vážně. Zprávy o myšlenkách paní profesorky samozřejmě radostně přinášejí různé weby, které soudí, že západní svět se řítí do zkázy, protože se odchyluje od zdravého rozumu a věčných hodnot. To je samozřejmě možné, ale není to nic nového, neb to tady bylo vždycky. V každém případě tato myslitelka existuje a někteří lidé její závěry považují za inspirující. K čemu, to je jiná otázka.
Patricia MacCormack je označována za „výzkumnici“, která „publikovala v oblastech kontinentální filosofie, feminismu, queer teorie, ‚posthuman theory‘, hororových filmů, modifikace těla, práv zvířat/abolicionismu, cinesexuality a etiky“. Dříve zastávala názor, že lidé a zvířata jsou si rovni. Teď dospěla k myšlence, že by lidé měli zmizet.
Aktivismus podle ní selhal, stejně jako umění a je třeba najít nové přístupy, které zahrnou třeba kult smrti. Kapitalistické zotročení, jak zjistila, z lidských a ne-lidských organismů dělá zombie. Měli bychom se tedy zamyslet nad svou vlastní (lidskou) reprodukcí. K tomu se dá dospět tak, že lidé budou žít vegansky a nebudou mít děti.
Zmíněná kniha The Ahuman Manifesto ukazuje způsoby, jak se konečně podívat na člověka jinak. Máme aktivně myslet a „žít viscerálně“, s konektivitou (tedy skutečně a ne virtuálně) a s vášní a grácií k novému světu. Výsledkem úvah by tedy nakonec měl být odchod ze scény. Filozofka sama připouští, že je tady jistý problém. S její knihou, kde své myšlenky podala, údajně „všichni“ souhlasí, dokud nedojde na to, že by měli pro věc něco udělat.
Ano, to je samozřejmě problém. Mnozí také už naznačili, že by mohla jít příkladem a sama zmizet. To je ale dilema. Kdyby z planety zmizela, nemohla by hlásat, že mají zmizet ti druzí. Bude zajímavé sledovat, jak bude toto dilema profesorka řešit.
(Zdroj: lifesitenews.com, aru.ac.uk)