Nová studie zjistila, že u lidí, kteří jsou očkováni proti covidu-19, je méně pravděpodobné, že budou virus šířit, i když se nakazí. Přidala tak další důkaz, že očkování může snížit přenos delta varianty viru.
„Britští vědci z University of Oxford zkoumali záznamy téměř 150 000 kontaktů, které byly vysledovány ze zhruba 100 000 počátečních případů. Vzorky zahrnovaly osoby, které byly plně nebo částečně očkovány vakcínami Pfizer/BioNTech nebo AstraZeneca, a také osoby, které očkovány nebyly. Vědci pak zjišťovali, jak vakcíny ovlivnily šíření viru, pokud u osoby došlo k průlomové infekci buď variantou alfa, nebo vysoce nakažlivou variantou delta,“ uvádí zpráva NBCNews.com.
Vědci zjistili, že obě vakcíny snížily přenos, i když byly účinnější proti variantě alfa ve srovnání s variantou delta. Při infekci deltou byla u daného kontaktu o 65 procent nižší pravděpodobnost pozitivního testu, pokud byla osoba, od níž došlo k expozici, plně očkována dvěma dávkami vakcíny Pfizer. U vakcíny AstraZeneca byla pravděpodobnost pozitivního testu u daného kontaktu o 36 procent nižší, pokud byla osoba, od níž došlo k expozici, plně očkována. Riziko přenosu průlomové infekce bylo mnohem vyšší, pokud někdo dostal pouze jednu dávku jedné z obou vakcín.
Studie byla zveřejněna online ve čtvrtek a zatím nebyla recenzována. Vědci, kteří nejsou s výzkumem spojeni, však uvedli, že zjištění jsou věrohodná.
„Je to zatím nejkvalitnější studie, kterou máme v otázce nakažlivosti očkovaných osob nakažených delta vakcínou k dispozici,“ řekl doktor Aaron Richterman, lékař pro infekční nemoci na Pensylvánské univerzitě, který se na výzkumu nepodílel.
Susan Butler-Wu, klinická mikrobioložka z University of Southern California, označila studii za „dobře provedenou“, zejména proto, že odráží skutečný přenos, neboť sledovala šíření mezi blízkými kontakty.
„Delta byla poprvé identifikována v Indii v prosinci 2020 a rychle prošla touto zemí a Velkou Británií, než se dostala do USA, kde se rychle rozšířila. Nyní je dominantní variantou CoV-2 SARS, která tvoří více než 99 % případů covid-19 a v některých státech vede k ohromnému nárůstu hospitalizací. Předpokládá se, že delta je více než dvakrát nakažlivější než předchozí varianty, a studie ukázaly, že je pravděpodobnější, že kvůli ní nakažení lidé skončí v nemocnici, než kvůli původnímu viru. Nejvíce ohroženi jsou lidé, kteří nejsou očkováni, a k největšímu rozšíření případů a závažných následků dochází v místech s nízkou proočkovaností,“ píše Yalemedicine.org.