Podle britského ministra zahraničí Philipa Hammonda Londýn nic nenutí k tomu, aby okamžitě aktivoval článek 50 unijní smlouvy, který se týká vystoupení z Evropské unie. Řekl to dnes v rozhovoru, který poskytl televizi ITV v souvislosti se čtvrtečním referendem, v němž se většina hlasujících Britů vyslovila pro odchod z EU.
„Nic nás nenutí, abychom aktivovali článek 50 v nějaké konkrétní době,“ uvedl Hammond. „Premiér (David Cameron) jasně řekl, že toto bude rozhodnutí, které učiní nový ministerský předseda po převzetí moci,“ dodal. Z řad vedoucích unijních představitelů – jako po sobotní schůzce v Berlíně ministrů zahraničí šesti zakládajících zemí evropských společenství – zazněly po referendu výzvy, aby Británie zahájila jednání o odchodu co nejdříve.
David Cameron v pátek oznámil, že po vítězství zastánců brexitu v referendu skončí v premiérské funkci k říjnu. Dal přitom najevo, že spustit rozhovory o vystoupení podle článku 50 unijní smlouvy by měl teprve až jeho nástupce.
Šestice ministrů zahraničí zakládajících zemí evropských společenství se v sobotu v Berlíně shodla, že proces odchodu Británie z Evropské unie by měl začít co nejdříve. Období nejistoty podle nich nemůže trvat dlouho, Evropa se potřebuje nyní soustředit na sebe.
Je libo další exit?
Vyčkávání schvaluje podle BBC naopak německá kancléřka Angela Merkelová, podle níž by britští politici měli dostat čas, aby pořádně přezkoumali následky brexitu. A dodala, že tím samozřejmě nemá na mysli přezkoumání brexitu jako takového, nýbrž jeho skutečných možných následků. Podle Merkelové není důvod vyvolávat zbytečné negativní emoce.
Další země by podle ní neměly být zrazovány a zastrašovány a měly by mít možnost podobně jako Británie bez překážek a výhrůžek přistoupit k referendu o EU, pokud budou o něho mít jejich obyvatelé zájem.
Hammond, který stál v kampani před referendem na straně stoupenců setrvání v EU, uvedl, že nebude po Cameronově odchodu usilovat o vedení Konzervativní strany ani o funkci premiéra. Ministr také vyjádřil pochybnosti nad tvrzením odpůrců setrvání v unii, že se Británii po brexitu podaří udržet přístup na společný unijní trh a přitom prosadit plnou kontrolu nad imigrací z členských zemí EU.
„Ti, kteří říkají, oni potřebují víc nás než my je, nebojte se, ti se prostě mýlí,“ zdůraznil Hammond. „Nedokážeme vyjednat kontrolu migrace z EU a zároveň plný přístup na společný trh“.