Konzervativní strana utržila v letošních volbách do dolní sněmovny výprask. Nejenom, že prohrála s levicovými labouristy, ale voliče jí odlákali Liberální demokraté a nová strana Reform UK Nigela Farage. Ve straně probíhala debata o tom, zda je třeba se vydat více do středu a snažit se získat zpět voliče, kteří odešli k Liberálním demokratům, nebo se obratem doprava naopak pokusit znovu oslovit ty, kteří podpořili Farage. Oba finalisté volby reprezentují ten druhý přístup.
Zatím poslední kolo volby bylo velice těsné. Kemi Badenochová, která byla dlouho vnímána jak favoritka, ale v posledních kolech zaostávala, získala 42 hlasů. Její rival v závěrečném souboji Robert Jenrick pak přesvědčil 41 poslanců. Středově orientovaný James Clevery pak zaostal o 4 hlasy a do finále se tak překvapivě neprobojoval. Už teď tedy lze říci, že se strana pod novým vedením vydá více vpravo.
Jak volba probíhá
Volba nového šéfa strany probíhá vícekolovým systémem. Zákonodárci zvolení za Konzervativní stranu nejprve z celého pole uchazečů vybírají finálovou dvojici. Volí se několikrát a v každém kole je eliminován kandidát či kandidátka s nejnižším počtem hlasů. V posledním kole, kdy proti sobě stojí už jen dva lidé, pak můžou hlasovat všichni členové strany platící členské příspěvky.
Kemi Badenochová, mladá, konzervativní a příslušnice menšin
Badenochová, která byla dlouho favoritkou, v poslední době ztrácela půdu a v minulém kole ji o jeden hlas předběhl Robert Jenrick. Bývalá ministryně průmyslu a obchodu se od začátku profilovala více doprava, ale nesklouzla k extrému. K jejím stěžejním tématům patří rasismus, transgender a imigrace. Ve všech těchto tématech je silně konzervativní.
Za nejdůležitější intelektuály, kteří ji ovlivnili, označila britského konzervativního filozofa Rogera Scrutona a amerického konzervativního ekonoma Thomase Sowella. Dá se očekávat, že pod jejím vedením se strana bude věnovat hodně tématům, které jsou předmětem tzv. kulturních válek.
Robert Jenrick, mladý, proizraelský, obtěžkaný skandály
Soupeř Badenochové v hlasování členů strany zastával v minulosti také vládní posty. Naposledy působil v roli ministra pro imigraci. Právě imigrace je jeho hlavním tématem. Podle něj se má Konzervativní strana v této otázce inspirovat americkými republikány a Donaldem Trumpem.
Jenrick patří také mezi jednoznačné zastánce Izraele. Je členem parlamentní skupiny Konzervativní prátelé Izraele. Právě ta se ale jeho vinou stala nechtěně předmětem skandálu, který se točil ohledně Jenrickových vztahů s izraelským podnikatelem Idanem Oferem. Nejde navíc o jediné podezření z neetického jednání ve funkci, v níž mohl ovlivňovat projekty svých známých.
Možná největší Jenrickův skandál ale přišel v době covidu. Ukázalo se, že minimálně dvakrát se vydal mimo místo svého bydliště v době, kdy to vláda, v níž seděl, britským občanům zakazovala. Tehdy se dokonce objevily výzvy k jeho rezignaci.
Boj s Faragem a vyklizení středu
Eliminaci středových kandidátů už optimisticky komentovala předsedkyně labouristů Ellie Reevesová (předseda a leader jsou v Británii dvě různé funkce). Ta řekla, že „členové Konzervativní strany teď před sebou mají nemožný úkol vybrat si mezi dvěma z architektů stranického kolapsu.“
Konzervativní strana dala přednost konsolidaci hlasů na pravé straně spektra. Pro labouristy to znamená minimálně krátkodobou úlevu v tom, že nebudou muset bojovat o politický střed.