Známý britský list The Guardian si povšiml ostudné situace v České republice, jejíž premiér Andrej Babiš je dnes soudně uznaným agentem Státní bezpečnosti. Autor článku popisuje nejen absurditu toho, že se šéf hnutí ANO označuje za oběť režimu, ale popisuje také konkrétní schůzky agenta Bureše s StB.
Autor článku Robert Tait píše o tom, jak se Babiš stal agentem Burešem 11. listopadu 1982 na hodinu a půl trvající schůzce s řídícím důstojníkem jménem Julius Šuman. Jeho úkolem bylo zjišťovat reakce na úmrtí prvního tajemníka KSSS Leonida Brežněva.
„Podle archivních dokumentů se Andrej Babiš – dnes předseda vlády a druhý nejbohatší Čech – bál toho, že ho někdo s důstojníky tajné služby uvidí,“ popisuje Tait. Babišova obava, aby ho jednou jeho minulost nedohnala, se podle autora článku ukázala jako opodstatněná.
Tait připomíná, že se Babiš hájil tím, že byl jako agent veden neoprávněně, ale slovenský soud má na věc jiný názor. A také to, že výmluvy, že se jedná o nepřátelskou kampaň politických oponentů, jsou prostě nesmysl.
„Babiš tvrdil, že s komunisty nespolupracoval, ale že byl naopak obětí tehdejších tajných služeb známých jako StB. Ta ho měla vydírat tím, že jeho děti nebudou moci studovat a že mu nebude dovoleno cestovat do zahraničí,“ píše The Guardian.
Tait popisuje problémy kolem soudních řízení, které však v minulém týdnu dopadly jednoznačně: Slovenský soud definitivně rozhodl o tom, že byl Babiš veden jako agent StB oprávněně a postavil se na stranu slovenského Ústavu paměti národa.
„Vývoj kauzy tak prohloubil problémy českého politika, který zároveň čelí obvinění z podvodu kvůli tomu, že neoprávněně získal evropskou dotaci pro jeden ze svých podniků. Jak uvádí zpráva Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF), několik evropských i českých zákonů bylo porušeno ve chvíli, kdy Babiš získal téměř dva miliony eur pro hotelové a konferenční centrum Čapí hnízdo mimo Prahu,“ uvádí Tait, který připomíná, že se právě kvůli tomu stále nedaří populistickému hnutí ANO sestavit vládu, ač v říjnu vyhrálo volby.
„Asi není náhoda, že právě komunistická strana, která má v českém parlamentu patnáct křesel a která je proti členství v EU a NATO, hlásá jako jedno z mála uskupení svou ochotu podpořit Babišovu vládu,“ dočteme se v článku.
Historik Radek Schovánek, který proti Babišovi u slovenského soudu svědčil, k tomu pro The Guardian řekl, že Babišovy aktivity mohly být mnohem širší než ty, o kterých se dočteme ve složkách zpřístupněných po roce 1990.
„Je směšné tvrdit, že byl obětí. Falšování materiálů nebylo možné. Existovala velmi striktní pravidla pro vedení složek na tajné spolupracovníky,“ prohlásil Schovánek.