Labouristický ministr zahraničí David Lammy pronesl řeč ke každoročnímu stranickému shromáždění. Mluvil o návratu Británie na světovou scénu, zlepšení vztahů s Evropou a velkou pozornost věnoval i ruské válce proti Ukrajině. Také mluvil o ruských dezinformacích a zdůraznil, že na Ukrajině se nebojuje jen o tamější demokracii, ale i o tu naši. Při vystoupení s ukrajinským velvyslancem Zalužným pak Západ vyzval k větší odvaze tváří v tvář Putinovým hrozbám a zdůraznil, že Londýn bude Kyjev podporovat tak dlouho, jak to bude potřeba.
Jeho slova přišla v situaci, kdy Británie zjevně tlačí na Spojené státy, aby povolily ukrajinským ozbrojeným silám využívat zbraně dodané právě těmito dvěma zeměmi na území Ruska. Byl to právě Londýn, který signalizoval, že je k tomuto kroku ochoten přistoupit. Až poté, kdy Američané vyjádřili nesouhlas, přišlo ze Spojeného království prohlášení, že vzhledem k tomu, jak moc jsou britské zbraně závislé na americké navigaci, se k tomuto kroku bez Washingtonu odhodlat nemohou.
Západ musí najít odvahu
Nová labouristická vláda pokračuje v otázce Ukrajiny v politice svých konzervativních předchůdců. Lammy vzpomněl, jak navštívil Kyjev spolu s americkým ministrem zahraničí, a označil zemi za frontovou linii boje za evropskou demokracii. Proto podle něj musí západní země dát najevo ochotu v podpoře napadené země vytrvat. Putin podle něj nesmí mít naději, že to vzdáme.
Při vystoupení se Zalužným pak doslova mluvil o tom, že příští dva roky budou pro výsledek války kritické a Západ musí prokázat „kuráž a pevné nervy“. Šlo o vzkaz evidentně mířený do Bílého domu. Ukrajina totiž dávno nasazuje západní zbraně na území, které Rusko prohlašuje za své, a reakce nepřišla veškerá žádná.
Boj proti ruským dezinformacím
Lammy zmínil také podíl ruských dezinformací na vyvolání nedávných nepokojů po tragické vraždě tří malých dívek. Ruská informační válka ohrožuje západní země už dávno a britský ministr zahraničí prohlásil, že Británie spolupracuje s ostatními zeměmi skupiny G7 na postupu, jak jim čelit. V něm hraje hlavní roli demaskování ruských agentů a jejich lží.
Britský ministr v tomto ohledu zmínil i spolupráci s globálním Jihem. Právě v těchto zemích slaví ruská propaganda úspěchy. Moskva často navazuje na antikoloniální rétoriku z dob Sovětského svazu.
Lepší spolupráce s Evropou
Zatímco v otázce ruské agrese proti Ukrajině navazuje labouristická vláda na ty předchozí, konzervativní, v přístupu k Evropě naštěstí razí vlastní cestu. Ta je obecně vstřícnější a nakloněná spolupráci. Konzervativní vlády různých premiérů spory s EU hrotily, a dokonce deklarovaly, že nebudou dodržovat části dohody o brexitu.
I když se situace částečně uklidnila už za Rishiho Sunaka a Londýn a Brusel spolu podepsaly novou smlouvu řešící problém Severního Irska, teď se rýsuje možnost skutečného zlepšení a posílení bezpečnostních i obchodních vazeb.