Již ve čtvrtek 4. července rozhodnou Britové v parlamentních volbách o tom, jestli zvítězí vládnoucí konzervativci v čele s premiérem Rishim Sunakem, nebo opoziční labouristé vedení Keirem Starmerem. Současnou předvolební kampaň v Británii však provází zastrašování politiků a výhrůžky smrtí. Řada kandidátů se proto odmítá účastnit veřejných shromáždění.
Své o tom ví například konzervativec Robert Largan, jenž vydal podle webu Politico prohlášení, že se nezúčastní žádného veřejného shromáždění ve svém obvodu High Peak. Údajně ho totiž na jedné akci obtěžovaly dvě osoby. Largan následně žádal o policejní ochranu, kterou však nedostal.
Labouristická kandidátka z Canterbury Rosie Duffieldová sdělila na sociální síti X, že se kvůli stejným problémům také nezúčastní veřejných akcí. Další kandidátka labouristů Jess Phillipsová napsala na stejné platformě, že kvůli zastrašování je v této kampani téměř nemožné účastnit se plánovaných setkání.
Strach britských politiků o vlastní bezpečnost je dodnes spojený zejména s vraždou konzervativního poslance Davida Amesse v roce 2021 a labouristické poslankyně Jo Coxové v roce 2016. Hrozby násilím byly ve Spojeném království během předvolební kampaně natolik závažné, že policie nabídla politikům balíček základních bezpečnostních opatření.
Již v únoru prý dostali strážci zákona pravomoci rozšířit operaci Bridger (celostátní bezpečnostní operace zaměřená na bezpečnost poslanců). V rámci tohoto programu mají všichni kandidáti nárok na vyhrazený policejní kontakt, při kterém mohou vznést obavy či nahlásit bezpečnostní hrozby.
Kandidátka labouristů v obvodu Walthamstow Stella Creasyová sdílela nedávno na sociálních sítích snímek ze své londýnské kanceláře poté, co se zde „vyřádili“ neznámí výtržníci.
Týden před volbami otřásá Velkou Británií také sázkový skandál. Podle serveru Politico je nyní vyšetřován vedoucí datového oddělení vládní Konzervativní strany Nick Mason kvůli obvinění, že před vyhlášením voleb uzavíral sázky na termín jejich konání. Dá se tedy předpokládat, že termín předčasných voleb věděl dříve, než ho oficiálně vyhlásil premiér Rishi Sunak.
V souvislosti s podezřelými sázkami byl vyšetřován také kandidát Konzervativní strany a parlamentní poradce premiéra Craig Williams, ředitel volební kampaně strany Tony Lee se svou manželkou Laurou Sandersovou, která je kandidátkou konzervatistů, a v této kauze byl zatčen také důstojník Sunakova policejního ochranného týmu.
Podle průzkumů je jasným favoritem voleb opoziční Labouristická strana. Britským premiérem by se tedy již brzy mohl stát její předseda Keir Starmer.