Evropská unie by mohla zavést takzvané pasy demokracie, které by měly zmírnit vízový systém pro představitele ruské opozice a občany s protiválečným smýšlením Ruské federace. Tento bod je obsažen v návrhu zprávy Evropského parlamentu o vztazích mezi unií a Ruskem.
Součástí nového návrhu zprávy Evropského parlamentu o vztazích mezi Ruskem a Evropskou unií je klauzule, která navrhuje zavedení pasů pro Rusy, kteří odsuzují válku na Ukrajině, takzvané pasy demokracie. Tyto nové osobní dokumenty by jim měly zároveň ulehčit a zmírnit vízový režim. Hlavním cílem by totiž měla být taková opatření, jež usnadní ruským občanům, kteří chtějí Rusko opustit, emigrovat do Evropy.
Přestože se jedná pouze o návrh zprávy, jde o „oficiální doporučení evropských poslanců, kteří zprávu připravili“, upozornil nezávislý ruský novinář Dmitrij Kolezev.
„Evropský parlament navrhuje, aby orgány Evropské unie zavedly ‚pasy demokracie‘ a zvláštní vízová opatření, která umožní aktivistům demokratické opozice a občanské společnosti pokračovat ve své práci v členských státech Evropské unie v exilu,“ uvádí se v dokumentu s tím, že by pasy demokracie mohly být zavedeny již v příštím roce. O návrhu by se totiž mělo hlasovat v nadcházejícím únoru nebo v březnu.
K návrhu se vyjádřil nezávislý poradce Evropského parlamentu Petar Tanev, který ve svém komentáři vysvětlil, že pro vytvoření „pasu demokracie“ zatím neexistuje žádný regulační rámec. Pro začátek by podle něj ovšem zvláštní vízový systém pro aktivisty mohl být zaveden. „Takový krok by mohl být klidně učiněn po volbách v roce 2024. A k tomu může přispět i nový migrační pakt Evropské unie, který zlepší proceduru pro získání azylu,“ uvedl Tanev.
V textu se zároveň píše, že Evropská unie musí i nadále usilovat o zajištění vítězství Ukrajiny, které „je nezbytné pro demokratickou transformaci Ruska“ a ukončilo by „dlouhodobé potlačování ruského lidu Kremlem“. Autoři zdůrazňují, že to „vytvoří pozitivní vlny demokratických změn“ v celém regionu východní Evropy, a to včetně Běloruska.
S podobnou iniciativou již dříve přišla mimoparlamentní ruská opozice, přičemž se o zavedení pasu „dobrého Ruska“ hovořilo i na Fóru Svobodného Ruska, ale nakonec se od myšlenky odstoupilo.