Cílem čtvrteční cesty senátorů na Ukrajinu bylo podpořit ukrajinskou stranu a deklarovat, že ČR bere Ukrajinu jako suverénní, samostatnou a fungující zemi. Po návratu z cesty to dnes řekl předseda senátu Miloš Vystrčil (ODS).
Senátoři se podle Miloše Vystrčila chtěli přesvědčit o tom, že ukrajinská strana podává o dopadech války pravdivé informace. Ukrajina podle Vystrčila potřebuje další vojenskou a humanitární podporu a také podporu Ukrajincům, kteří byli vyhnáni ze svých domovů. Česko proto podle šéfa senátu bude prosazovat, aby Ukrajina měla perspektivu plného členství v EU.
„Brutalita ruských vojáků je neuvěřitelně vysoká, ukrajinský národ si za hrdinství, které projevuje, zaslouží být co možná nejdříve obdařen perspektivou plnohodnotného členství v EU,“ řekl předseda senátu. „Ukrajinští představitelé stojí o to, aby politici ze svobodných a demokratických zemí přijeli a proměnili se v očité svědky,“ doplnil šéf horní komory.
Vystrčil také řekl, že nabídka navštívit Ukrajinu přišla od ukrajinských představitelů i zástupců dalších zemí EU několikrát. Jedním z cílů tedy bylo vyhovět ukrajinské straně a přesvědčit se o tom, jak to ve válkou zničených oblastech vypadá. Že páchaná zvěrstva jsou pravdy a brutalita ruských vojáků je vysoká, konstatoval šéf senátu.
Česko považuje Ukrajinu podle Vystrčila za suverénní, samostatnou a fungující zemi, jež má svůj parlament, který i za těchto těžkých podmínek funguje. Válkou postižená země nyní podle něj potřebuje další vojenskou a humanitární pomoc, ale i morální podporu, která by měla směřovat k členství Ukrajiny v EU.
Vystrčil ve čtvrtek se svým polským protějškem Tomaszem Grodzkým navštívil Ukrajinu, která od konce února čelí ruské invazi. V projevu v ukrajinském parlamentu odmítl možnost územních ústupků Rusku a počínání ruských vojáků v ukrajinských městech přirovnal k nacistickému vyhlazení českých obcí. Předseda českého senátu se vyslovil pro obnovení územní celistvosti Ukrajiny, když připomněl mnichovskou dohodu, která v roce 1938 umožnila nacistickému Německu zabrat pohraniční území někdejšího Československa. „Nesmíme ani na minutu, ani na vteřinu připustit, aby se Ukrajina, abyste se vy, Ukrajinci, dostali do naší ‚mnichovské‘ situace. Ústupky diktátorům nikdy nefungovaly a nikdy fungovat nebudou,“ řekl o možnosti, že by Ukrajina kromě Krymu byla připravena i o Donbas. Rusko pod vedením prezidenta Vladimira Putina v „bezohledném velmocenském snění“ vyvolalo barbarskou a brutální válku a Putin a také běloruský prezident Alexandr Lukašenko musí být podle Vystrčila za válečné zločiny na Ukrajině potrestáni.
Čeští a polští senátoři navštívili také města, která utrpěla během ruského bombardování a okupace značné škody.
Na Babišovu čtvrteční poznámku, že cesty politiků do Kyjeva nic nevyřeší, zareagoval Miloš Vystrčil jednoznačně: „Myslím, že by se pan bývalý premiér měl jet na Ukrajinu podívat. Kdyby potřeboval sehnat pozvání, tak se nabízím, a pokud potom ta slova zopakuje, tak si myslím, že už do politiky nepatří.“
„Tohle zlehčování a vydávání za nějaký marketingový tah je hanebné,“ doplnil jej místopředseda Senátu Jiří Růžička (STAN). „Bez komentáře,“ poznamenal třetí člen delegace Pavel Fischer, šéf zahraničního výboru senátu.