Zítra se v Číně rozhoří olympijský oheň, a oficiálně tak budou zahájeny 24. zimní olympijské hry. Akce, která výrazně polarizovala a rozdělila společnost napříč světem. Západní demokratické státy se ve velké většině rozhodly pro diplomatický bojkot, aby tak vyjádřily nesouhlas s přidělením tohoto sportovního podniku do totalitní země, která soustavně a cíleně porušuje lidská práva.
Česká pobočka Amnesty International se rozhodla této příležitosti využít a upozornit na osudy několika politických vězňů, kteří jsou v Číně vězněni za činnosti, jež jsou v demokratickém světě naprosto běžné. Sloužit k tomu má speciální webová stránka, na které se lidé mohou zapojit do přímé pomoci konkrétním vězňům, ale i dalším nespravedlivě stíhaným či vězněným osobám.
Pozítří začínají zimní olympijské hry v Pekingu. ⛷️ Nedovolme, aby zastínily kruté a rozsáhlé porušování lidských práv. 🤐 Čína je jeden z nejbrutálnějších totalitních režimů dneška. Postavte se s námi za propuštění pěti pronásledovaných politických vězňů: https://t.co/o2TEzvUl8L pic.twitter.com/XNDlcGcgKa
— Amnesty ČR (@amnestycz) February 2, 2022
Podle Amnesty International je největším problémem letošních zimních olympijských her především místo jejich konání. „Čína se jakožto jeden z nejbrutálnějších autoritářských režimů nikdy neměla stát pořadatelem tohoto největšího svátku sportu. Čínský totalitní režim umlčuje, pronásleduje, cenzuruje, perzekvuje, mučí, vězní a popravuje obrovské množství svých občanů, a to nám nesmí být jedno,” uvedla ke spuštění speciální stránky ředitelka české Amnesty Linda Sokačová. Ta se domnívá, že je nutné naprosto jasně a otevřeně hovořit o tom, „jaká zvěrstva tamní režim páchá na lidech, a postavit se tomu“.
Speciální stránka připomíná osudy pětice politických vězňů – ujgurského intelektuála Ilhama Tohtiho, právničky a občanské novinářky Čang čan, právníka zaobírajícího se problematikou lidských práv v Číně Kao Č´-šenga, obránkyně lidských práv Li Čchiao-čchu a tibetského mnicha Rinčena Cultrima. S výjimkou Kao Č´-šenga, jenž je od roku 2017 nezvěstný, byli všichni ostatní odsouzeni k různě dlouhým trestům odnětí svobody. Zvláště drakonický trest byl v roce 2014 udělen Ilhamu Tohtimu, jenž byl odsouzen na doživotí.
Olympijská charta, konkrétně základní principy olympismu, zmiňují sociální odpovědnost, respektování základních univerzálních etických principů a zachování lidské důstojnosti. „Pořádání olympiády v Číně je proto podle nás v přímém protikladu se zmíněnou Olympijskou chartou,“ kritizuje místo konání her Linda Sokačová.
Na zřízené webové stránce, jejímž podtitulem je, že nejdůležitějším utkáním letošních zimních olympijských her v Pekingu je především probíhající boj za svobodu a lidská práva, mohou zájemci nejen podepsat petici za zmiňované politické vězně, ale také podpořit konkrétní aktivity na jejich obranu.