Eurovolby u našich slovenských sousedů vyhrálo opoziční proevropské hnutí Progresivní Slovensko (PS), které získalo 27,81 procenta hlasů. Druhou na pásce byla největší vládní strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) premiéra Roberta Fica, jež od voličů obdržela 24,76 procenta. Slovensko bude v Evropském parlamentu zastupovat 15 poslanců, kteří vzešli z 5 politických subjektů. Stejně jako v České republice zaznamenali i na Slovensku historicky nejvyšší volební účast v eurovolbách. K urnám se tam dostavilo 34,38 procenta občanů.
Přestože se může vítězství PS jevit jako odklon od politiky současné vládní koalice, kompletní výsledky voleb do europarlamentu ukazují, že tomu tak úplně není. Z celkem patnácti slovenských mandátů jich totiž osm získaly strany, které odmítají vojenskou podporu Ukrajiny.
Na třetím místě se umístilo se ziskem 12,53 procenta hlasů neparlamentní hnutí Republika, jehož někteří členové působili v krajně pravicové straně Kotlebovci-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS), a to včetně současného předsedy a dosavadního europoslance Milana Uhríka. Další vládní strana Hlas-sociální demokracie (Hlas-SD) obdržela 7,18 procenta a do Evropského parlamentu proniklo také opoziční Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se ziskem 7,14 procenta hlasů.
PS i Ficův Směr v porovnání s minulými eurovolbami posílily. PS tak bude mít namísto dosavadních čtyř zástupců v novém europarlamentu šest poslanců. V roce 2019 však současná Šimečkova partaj kandidovala v koalici, přímo z PS tak byli v uplynulých pěti letech dva europoslanci.
Vládnoucí Směr-SD získal nyní pět mandátů a polepší si tak o dvě křesla. Dva mandáty obsadí Republika. Po jednom křesle potom Hlas-sociální demokracie a KDH. Oproti končícímu europarlamentu nebudou mít nyní své zastoupení opoziční hnutí Slovensko bývalého premiéra Igora Matoviče, stejně jako strana Svoboda a Solidarita Richarda Sulíka. Ze současné vládní koalice nezískala dostatečnou podporu voličů nacionalistická Slovenská národní strana (SNS). Ta v neděli večer zažila úplné fiasko, když získala pouhých 1,9 procenta hlasů.
Jedním ze zásadních témat letošních eurovoleb byla pomoc Ruskem napadené Ukrajině. V tomto kontextu je důležité zmínit, že ze zvolených stran vojenskou podporu Ukrajiny odmítají hned tři, a to Směr-SD, Republika a Hlas-SD.
„Ze Slovenska jsme vyslali jasný signál do Bruselu, kdy většinu získali poslanci národních a konzervativních politických sil. Občané dali jasný příkaz ke změně politiky EU, když za rekordní účasti většinou odmítli přístup EU k válce na Ukrajině, posílání zbraní a progresivní ideologii v podobě greendealu a popírání tradičních hodnot…,“ napsal na sociálních sítích v prohlášení Ficův Směr.
Staronová europoslankyně této strany Katarína Roth Neveďalová pak v rozhovoru pro Aktuality.sk zmínila, že se Směr-SD bude chtít opět připojit k frakci Strana evropských socialistů (PES), kde má v tuto chvíli pozastavené členství. „Plánem je stát se opět členem této frakce. Už jsme s nimi několikrát hovořili před volbami a nyní již také probíhají rozhovory. Uvidíme, jak to všechno bude pokračovat,“ vysvětlila.
Předseda vítězného PS Michal Šimečka bere výsledky voleb jako vzpruhu pro nadcházející období. „Potvrdilo se, že na Slovensku dokážeme porazit Směr-SD. Je to velmi důležitá vzpruha pro lidi do nejbližšího období. A zároveň důležitý odkaz, který vyslali voliči této vládě – brzděte, nyní si nemůžete dovolovat všechno,“ sdělil šéf vítězné partaje.
Šimečka zároveň dodal, že výsledek Směru a Republiky potvrzuje, že společnost je polarizovaná. Pro PS je podle něj nyní hlavním úkolem udělat všechno pro to, aby část voličů výše zmíněných stran přesvědčilo, že existují lepší cesty k naplnění jejich potřeb, než volba stran které šíří nenávist a lži.
K totálnímu debaklu SNS se pak vyjádřila místopředsedkyně strany Dagmar Kramplová. „Tyto výsledky jsou výsledkem neúčasti, kde pasivita rozhodla o tom, že extrémistická strana PS bude mít šest místo dosavadních dvou poslanců. Je potřeba dát ale bokem Šimečkovy řeči o tom, že se tu jedná o nějaký úspěch. Prakticky jde jen o využití dlouhodobého trendu nízké účasti občanů Slovenska ve volbách do EP,“ komentuje na okomentovala na sociální síti i přesto, že volební účast v eurovolbách byla na Slovensku největší v historii.