Rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se musí šedesát rodin vystěhovat ze svépomocně dostavěných domů v Horoměřicích spadajících do konkurzní podstaty společnosti H-System, je nejviditelnější špičkou ledovce této složité a dlouhá léta se vlekoucí kauzy.
Zatímco se někteří politici v čele s prezidentem Zemanem, premiérem Babišem a hejtmanem Čunkem snaží z nešťastného příběhu vytlouci předvolební kapitál, jeho skutečně spravedlivé řešení nebude jednoduché. Hodně bude záležet na tom, jestli se dohodne konkurzní správce na finančním vyrovnání s ohroženými horoměřickými klienty zkrachovalého H-Systemu.
Proto bude zadán znalecký posudek, který nově určí výkupní cenu za dostavěné domy. Jestliže se obě strany na ceně dohodnou a schválí ji věřitelský výbor, nemusí dojít k nejhoršímu – nucenému vystěhování z dostavěných domů. Jinak by byly prodány za účelem uspokojení všech poškozených věřitelů a klientů H-Systemu, kterých je více než tisíc. Drtivá většina z nich přišla o zálohy v celkové výši jedné miliardy korun, aniž pokračovala ve výstavbě.
Největší věřitel z Kypru
Najevo však vychází nová skutečnost, která může výslednou dohodu zkomplikovat. Největším věřitelem H-Systemu je tajemná firma Gomanold, která se velmi výhodně dostala k pohledávce Komerční banky. Její výše se s úroky vyšplhala na 1,3 miliardy korun. Původně skončila v České konsolidační agentuře, kam byly převáděny toxické úvěry českých bank. Jak uvádí portál Seznam, pohledávku koupila společnost Global Financial Restructuring, která ji později převedla na firmu Popelante Development se sídlem v kyperské Nikósii. Spolu s tím i samotná lukrativní pohledávka změnila majitele.
Tím je dnes společnost Gomanold. Také její vlastník – Gomanold Trading Limited – sídlí v Nikósii, a to na stejné adrese jako Popelante Development. Zástupcem Gomanoldu v České republice brněnský podnikatel Marek Galvas. O platnost této pohledávky se přitom vedla vleklá právní bitva.
Dnes je Gomanold hlavní překážkou dohody všech poškozených v kauze. Alespoň to tvrdí Martin Junek, představitel druhého největšího věřitele, družstva Svatopluk, zastupujícího 650 klientů.
„Čekal jsem, že nám vyjde vstříc. Firma koupila svou pohledávku za 70 milionů korun a za ně se jim už vrátilo 140 milionů. Jsou již dvojnásobně uspokojeni,“ popsal Junek situaci s Gomanoldem pro Hospodářské noviny.
Konkurzní správce Josef Monsport potvrdil, že z celkového dluhu společnosti H-System ve výši dvě miliardy korun náleží kyperské firmě více než polovina. Problém spočívá v tom, že bankovní půjčka u Komerční banky byla zajištěna pozemky, a Gomanold proto uplatňuje přednostní právo na uspokojení své pohledávky při každém prodeji majetku zkrachovalé společnosti.
„Trvají na tom, že budou přednostně uspokojováni, je to čistý byznys. Kdyby souhlasili s tím, že zaplatíme 30 milionů korun, jak navrhujeme, tak je vše vyřízené a slehne se nad tím zem,“ tvrdí Junek.
Proti tisícovce klientů H-Systemu, z nichž mnozí přišli o životní úspory a iluze o spravedlnosti, je tak největší věřitel ve zjevné výhodě a jeho působení vzhledem k nepříliš transparentnímu způsobu nabytí pohledávky vzbuzuje otazníky.
Známá firma
Gomanold je ovšem známou firmou z jiných konkurzních řízení. Scénář je stejný. Společnost koupí významnou pohledávku bankrotující firmy a přeprodá ji investorovi, původně skrytému v pozadí. Dvě transakce tohoto druhu jsou spojeny se zbrojařským impériem rodinného klanu Strnadů, náležejícího do vlivové sféry prezidenta Miloše Zemana.
První akce proběhla před pěti lety, kdy Gavlasova firma spojená s J&T Bankou koupila v dražbě pohledávku zkrachovalé kopřivnické automobilky Tatra. Prakticky obratem ji do svého portfolia zařadila skupina Czechoslovak Group miliardáře Jaroslava Strnada, který svůj holding čítající desítky firem letos převedl na svého syna Michala. V pozadí tohoto nečekaného přepřahání mohou být podle otevřených zdrojů problémy holdingu s bezpečnostními prověrkami, komplikující miliardové obchody s českou armádou.
Tatra se stala vlajkovou lodí Czechoslovak Group a o podobný obchod s „bílým koněm“ z Kypru se pokouší v rámci konkurzního řízení lounské vagonky Heavy Machinery Services. Pohledávku významného věřitele, slovenské Všeobecné úvěrové banky, ve výši 245 milionů korun získala před rokem právě společnost Gomanold, která se okamžitě octla v podezření, že chce vagonku ovládnout na úkor ostatních věřitelů.
Někteří členové věřitelského výboru byli přesvědčeni, že Gomanold je účelově nastrčená firma, za kterou stojí zájmy Jaroslava Strnada a jeho kontroverzního obchodního partnera, slovenského miliardáře ruského původu Alexeje Beljajeva s kontakty na nejvyšších místech v Kremlu.
Zástupci Czechoslovak Group původně tvrdili, že nemají s Gomanoldem nic společného, ale později zájem o vagonku přiznali. „Situace tohoto tradičního českého podniku nás zajímá. Pokud budou naplněny právní podmínky, jsme připraveni firmu zachránit, eventuálně jí dát nového transparentního vlastníka a dále ji rozvíjet,” řekl mluvčí holdingu Andrej Čírtek.
Zaměstnanci vagonky však vyslovili obavy, které zaslali i příslušnému krajskému soudu. Podle nich Strnad s Beljajevem neplánují s vagonkou zopakovat scénář Tatry, ale chtějí ji ovládnout kvůli omezení výroby ve prospěch konkurence, kterou dnes představuje Beljajevova popradská Tatravagónka.
Strnadův holding sice podobné scénáře odmítá, nicméně netransparentní propojování s překupníky typu společnosti Gomanold z daňového ráje, která nyní chce vydělat na úkor okradených klientů H-Systemu, na důvěryhodnosti jeho záměrů příliš nepřidá.