
Ilustrační foto FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem
FOTO: Kancelář ukrajinského prezidenta / se souhlasem

Washington na víkendové Mnichovské bezpečnostní konferenci požadoval, aby Kyjev podepsal dohodu, na základě které by Spojené státy získaly 50 procent nerostných surovin a nalezišť vzácných zemin na Ukrajině. Ukrajinskému prezidentovi Zelenskému podle zdrojů z americké i ukrajinské administrativy jinak hrozilo, že nedojde k plánované schůzce s americkým viceprezidentem J. D. Vancem.
Podle dvou úředníků, kteří mluvili s NBC, by díky dohodě měl Kyjev uhradit Spojeným státům miliardy dolarů za zbraně a podporu, které Ukrajině poskytly Spojené státy od začátku války v únoru 2022. Podle britského deníku Financial Times dohoda neobsahuje žádné návrhy na podobnou pomoc v budoucnu. „Když jsme se podívali na podrobnosti, nic tam (o budoucích bezpečnostních zárukách USA, pozn. red.) nebylo,“ popsal ukrajinský představitel.
Podle Spojených států by však pouhá přítomnost Američanů, kteří zajišťují ochranu nalezišť nerostných surovin, Moskvu dostatečně odradila.
Podle novináře amerického deníku The Washington Post Joshe Rogina měla Zelenskému dohodu představit americká velvyslankyně Bridget Brinková ještě před středeční schůzkou prezidenta s americkým ministrem financí Scottem Bessentem.
Během setkání s americkým viceprezidentem J. D. Vancem, zvláštním vyslancem Spojených států pro válku na Ukrajině Keithem Kelloggem a ministrem zahraničí Marcem Rubiem během Mnichovské bezpečnostní konference měl Zelenskyj odmítnout podpis dohody s tím, že neobsahuje žádné bezpečnostní záruky pro Ukrajinu. Vysoký ukrajinský představitel řekl Financial Times, že Kyjev se „snaží vyjednat lepší dohodu“.
Osm zdrojů americké televize tvrdí, že Zelenskyj viděl dohodu poprvé ve středu, když mu ji předložil ministr financí Scott Bessent. Zelenskyj podle zdrojů NBC odmítl dokument podepsat už tehdy s tím, že si jej musí prostudovat a poradit se o něm s dalšími představiteli země.
Schůzka s Vancem v ohrožení
Zelenskyj se měl s americkým viceprezidentem J. D. Vancem sejít na okraj Mnichovské bezpečnostní konference, která se konala v pátek a v sobotu. Těsně před schůzkou však došlo k jejímu odložení.
Podle zdrojů ukrajinského webu Evropejska pravda z ukrajinské i americké administrativy byl požadavek Spojených států takový, aby Ukrajina souhlasila s jejich vizí dohody o nerostných surovinách a dokument podepsala. Kyjev nejprve vnímal americká prohlášení, že očekávají, že Zelenskyj dokument podepíše v Mnichově, jako rétorický obrat – „chceme, aby podepsal co nejdříve“ –, ale ukázalo se, že jde o očekávání doslovná.
Ukrajina dostala podmínku podepsat dokument okamžitě, aby došlo k setkání s Vancem a jednání o obrysech míru, a dostala čas do večera, aby se dohodla na dodatcích.
Podle zdrojů ale Spojené státy ve skutečnosti nebyly připraveny podmínky dohody, kterou už dříve Zelenskyj odmítl podepsat, měnit. Podle jednoho ze zdrojů poté, co Ukrajina předala Američanům upravenou verzi dohody při hledání kompromisu, zrušily všechny klíčové dodatky a vlastně Ukrajině daly podmínku, že buď podepíše, nebo se schůzka s Vancem ruší.
Když Zelenskyj odmítl v Mnichově podepsat dokument v podobě, na které trval Bílý dům, tvrdý nátlak amerických vyjednavačů náhle zmizel a místo toho došlo ke konstruktivnímu jednání s americkým viceprezidentem Vancem.
„Alespoň se necítíme jako hlupáci“
Americký prezident Donald Trump v posledních měsících několikrát vyjádřil zájem o uzavření dohody s Ukrajinou, která by USA poskytla významný přístup ke svým nerostům a dalším surovinám.
V rozhovoru s televizí Fox News Trump zdůraznil, že pro Spojené státy je zásadní, aby se jim podpora Ukrajiny vrátila. „Dáme tam všechny ty peníze a já říkám, že je chci zpátky. A řekl jsem jim, že chci ekvivalent, třeba ve formě vzácných hornin v hodnotě 500 miliard dolarů,“ poznamenal. „A oni s tím v podstatě souhlasili, takže se alespoň necítíme jako hlupáci.“
Podle agentury Reuters je asi 20 procent ukrajinských nerostných zdrojů, včetně přibližně poloviny ložisek vzácných hornin, pod ruskou okupací. To potvrzují i zdroje televize NBC.
S myšlenkou nabídnout Spojeným státům rozsáhlá naleziště nerostů a vzácných zemin, která ukrajinští představitelé označují za „klíčové zdroje“, a dalších důležitých nerostných surovin přišel Volodymyr Zelenskyj už na podzim loňského roku. Podle agentury Reuters byla taková dohoda součástí takzvaného plánu vítězství ukrajinského prezidenta, jehož cílem bylo zajistit Ukrajině co nejsilnější pozici pro jednání a přimět Moskvu zasednout k jednacímu stolu.