Ministr zdravotnictví Jan Blatný v rozhovoru pro Českou televizi naznačil další možný postup v řešení epidemické situace. Ta je podle jeho čtvrtečních slov na tiskové konferenci špatná. „Opatření, která jsme zavedli, nefungují. Lidé je nedodržují,“ připustil Blatný. Právě na tom chce svými apely zapracovat. Vláda ale jedná i o možném zpřísňování.
Epidemická situace se i přes pokračující tvrdý lockdown nelepší. Tento fakt ve čtvrtek připustil i sám ministr zdravotnictví Jan Blatný, když na tiskové konferenci promluvil k národu, aby přiznal, že situace je špatná. „Někde máme už jen několik málo míst na JIP nebo ARO. Takhle to dál nejde. Vím, že je tu ta nemoc dlouho, ale my už nechceme zpřísňovat, protože na zpřísnění bychom museli mít vaši důvěru,“ sdělil s tím, že jeden den nedodržování vládních nařízení může vést k jejich až týdennímu prodloužení.
V rozhovoru pro Události České televize pak toto prohlášení ještě rozvedl a nastínil přitom, jaký postup bude navrhovat dál. Ve hře nakonec je i možné zpřísňování.
„Je to tak, i bez změny opatření se efekt opatření zastavil. Jsou dvě možnosti. Buď je to proto, že začíná převažovat rychleji se šířící virus, nebo polevujeme my v našem naplňování opatření. Je potřeba udělat vše pro zpomalení šíření rychleji se šířící varianty, proto je nezbytně nutné výrazně dodržovat, ještě více než teď, opatření,“ apeloval Blatný.
„Druhou možností je další zpřísnění opatření, například omezení mobility mezi kraji. Jednají o tom všechny odborné skupiny ministerstva a jednat o tom bude i vláda,“ nastínil ministr téma, kterým se budou vládní představitelé zabývat. Co přesně by takové opatření znamenalo, ale nerozvedl.
„Jakákoliv opatření nastavená vládou budou efektivní jen tehdy, pokud je budeme dodržovat. Jednou věcí je mít nastavena opatření na papíře, tam lze udělat jakoukoli změnu, ale pokud je lidé nebudou respektovat, fungovat nebudou,“ dodal Blatný ve vysílání ČT. Média podle něj přinášejí dostatek hmatatelných důkazů o tom, že lidé nejsou ochotni restrikce dodržovat.
Ohledně očkování ministr odhaduje, že dodávky vakcíny by už měly jít podle předem uzavřených dohod. „Aby zejména na jaře a v létě tu byly dodávky v milionech měsíčně a očkování se mohlo rozběhnout naplno. Praktičtí lékaři, to je důvod zítřejšího jednání, se zapojují v současnosti skrze očkovací centra. Až bude dostatek dávek, budou distribuovány do ordinací, to ale nebude dřív než v dubnu,“ odhadl ministr Blatný.