Očekávané jednání německé vládní koalice o řešení migrační krize zatím skončilo bez výsledku. Krátce předtím Křesťansko-sociální unie (CSU) zvýšila tlak na kancléřku Angelu Merkelovou s cílem zastavit příliv uprchlíků. Poslanec CSU Hans-Peter Uhl ve „Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung“ (FAS) prohlásil, že „buď se hranice zavřou s Merkelovou, nebo se zavřou bez ní“.
Napětí v německé vládní koalici
Stoupající napětí ve vládní koalici panuje už od počátku září, kdy německá kancléřka „otevřela dveře“ statisícům běženců, což v konečném důsledku vyvolalo eskalaci nekontrolovatelné imigrační vlny. Kritika zaznívala především z CSU, která vládne v největší spolkové zemi Bavorsku, nejvíce zasažené dopady migrace.
Krátce poté, co Angela Merkelová rozhodla o tom, aby uprchlíci mohli z Maďarska volně cestovat do Rakouska a Německa, prohlásil bavorský ministr vnitra Joachim Hermann, že tento krok nebyl dohodnut s německými spolkovými zeměmi. „Toto povolení ke vstupu je naprosto špatným signálem uvnitř Evropy, který musí být korigován,“ prohlásil tehdy.
Krátce nato Německo obnovilo hraniční kontroly, ovšem příliv desítek tisíc uprchlíků na jeho území se příliš neztenčil, pouze mnoha řidičům zkomplikoval přejezdy hranic. 3. října vyzval bavorský premiér Horst Seehofer kancléřku, aby dala migrantům zřetelně najevo, že kapacity pro jejich přijímání jsou už vyčerpané. Její rozhodnutí označil za chybu. Pokud se nepodaří přistěhovalectví omezit, hrozí podle něj před zimou kolaps.
Jelikož ani poté se přístup spolkové vlády nezměnil, vyzval Seehofer před týdnem Merkelovou, aby představila účinné kroky pro omezení přílivu imigrantů. Jinak pohrozil „nouzovými opatřeními“, jako je stažení ministrů za CSU ze spolkové vlády nebo podání správní žaloby proti vládě ke spolkovému soudu.
[ctete]23452[/ctete]
Merkelová nemůže jít proti veřejnému mínění
Hrozbou poslance CSU Hanse-Petera Uhla, že kancléřka může přijít o funkci, pokud neustoupí, zatím vyvrcholily koaliční spory. Dále Uhl uvedl, že Merkelová nemůže jít sama proti většinovému mínění Němců, kteří si přejí omezit imigraci.
Nespokojenost se současným stavem narůstá i v Křesťansko-demokratické unii (CDU). Olej do ohně přilévá i další koaliční partner, sociální demokracie (SPD). Kancléřka má u ní paradoxně podporu větší, než v její mateřské formaci CDU/CSU. Jak uvádí Die Welt: „SPD říká spolu s Angelou Merkelovou: Zvládneme to,“ prohlásil místopředseda SPD Ralf Stegner. „Pokud by CDU skutečně chtěla zpochybňovat kancléřku Merkelovou, potom by měla problém, a to nemalý. Rozhodně se nebudeme podílet na posunu vlády doprava jen proto, že CDU ztratila politickou orientaci.“
Potápíme se
Spolková vláda mezitím revidovala svůj odhad pro počet příchozích uprchlíků. Oficiální čísla do této doby uváděla 800 tisíc běženců v letošním roce, dnes jich německé úřady očekávají celkem milion. O dramatické situaci na západní balkánské trase kancléřka Merkelová ví. Federální policie považuje situaci na hranicích s Rakouskem za neudržitelnou: „Potápíme se.“ Nikdo nemohl očekávat, že Německo přijme každého.
Merkelová stále trvá na tom, že se Evropa musí dohodnout na takových opatřeních, aby nebylo nutné uzavřít hranice. Zároveň však politika „otevřených dveří“ pro uprchlíky na trase z Řecka do Německa musí skončit. Jediným posunem však zatím zůstává aktuální oznámení německého ministerstva vnitra o dohodě Berlína a Vídně, že Rakušané budou pouštět běžence do Bavorska na pěti hraničních přechodech. Co a kdy bude dál?
[ctete]24539[/ctete]