Andrej Babiš před volbami sliboval, že ANO je jiné než tradiční strany, vedoucí stát 25 pět let do pekel. Na rozdíl od „nemehel“ bude makat. Programem hnutí je prý masarykovské „nekrást a nelhat“. Dnes ANO dostihují nereálná očekávání. V poslední době se navršila várka problémů a neúspěchů signalizujících, že budování lepších zítřků drhne. Zde je výčet těch hlavních.
1. První soud v ANO kvůli korupci
Bez většího zájmu médií proběhl první soud kvůli korupci v ANO. Bývalý volební manažer ANO a vysoce postavený úředník ministerstva pro místní rozvoj Vladislav Koval dostal za žádost o úplatek tři roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Prvoinstanční soud jeho teorii, že jen testoval majitele firmy, provádějící v resortu údržbářské práce, neuvěřil.
Babišovy deníky, jinak konstruující seriály kauz namířených proti majitelovým oponentům, rozsudek nepřekvapivě ignorovaly. MF DNES mu věnovala tři věty, Lidové noviny pět.
2. V Praze prostě nemakáme
Pražský magistrát je ochromený vnitřními spory napříč koalicí i v samotném hnutí ANO. V prekérní situaci se ocitly „tváře z plakátu“ ANO (Krnáčová, Nacher, Kaplicky), které se dostaly do izolace proti šikům vedeným Radmilou Kleslovou. Pokračuje tak proces zahájený sjezdem ANO, kdy jsou „chovní“ maskoti nahrazováni „tažnými“ pracanty.
Situaci musel hasit vůdce ANO způsobem, připomínajícím dobu demokratického centralismu. Je pozoruhodné, co všechno si nechá primátorka Adriana Krnáčová líbit v situaci, kdy je v Praze téměř proti všem. Ani Babišova protekce jí dlouho stačit nemusí. Spíše to vypadá, že pražská koalice jen získává čas, aby nedošlo k živelnému a nežádoucímu vývoji. Zatím jen valí problémy před sebou a harmonii vyčarovat nelze.
Po kolapsech v Českých Budějovicích a Ústí nad Labem, kde ANO přišlo vlastní vinou o posty primátora, by nekontrolovaný rozval pražské rady v mediálně ostře sledovaném hlavním městě poškodil Babišovo hnutí i celostátně.
3. Otazníky kolem Čapího hnízda
Týdeník Euro přinesl zprávu, že Andrej Babiš, veřejný kritik anonymních akcií, v roce 2008 zakryl vlastnictví rekreačního centra a soukromého sídla Čapí hnízdo, aby na něj mohl čerpat dotaci z evropských fondů ve výši 50 milionů korun. Ani jedna z Babišových firem tehdy nesplňovala kritéria čerpání peněz z fondů na podporu cestovního ruchu, které byly tehdy určené malým a středním podnikům.
Nově založená akciová společnost Farma Čapí hnízdo s anonymními akciemi a neprůhlednou vlastnickou strukturou vznikla podle Eura jen několik měsíců před udělením dotace přejmenováním Babišovy původní firmy ZZN Agro Pelhřimov. Od začátku projektu se objevovaly pochybnosti, zda skutečným příjemcem dotací není impérium Andreje Babiše. Jeho manažeři by se tak dopustili dotačního podvodu. Navenek bylo vše v pořádku, protože průhledná vlastnická struktura se začala vyžadovat až v roce 2012.
4. Obvinění firmy Agrotec
Nejvážnější a relativně nejznámější kauzou spojenou s ANO je obvinění Babišovy firmy Agrotec z manipulací s veřejnými zakázkami České pošty. Tehdejší předseda představenstva Jaroslav Faltýnek označil jednání manažerů Agroteku za „neúmyslné pochybení“. Z policejních odposlechů však vyplývá něco jiného a státní zastupitelství rozhoduje o podání obžaloby. V případě potvrzení těchto podvodů ponesou Babiš a zejména Faltýnek politickou odpovědnost.
Když tento nepříjemný případ unikl ven, snažil se jej konglomerát Agrofertu přebít „náhle“ z nebe spadlou kauzou „milion pro Chovance“. Do hry razantně vstoupil Janečkův protikorupční fond a podpořil aktivity poněkud výstředního podnikatele Čadka, který si kdekoho nahrával, operoval se zfalšovanými e-maily a sbíral kompromitující materiály. Babišův tisk tuto epizodu využil beze zbytku. Po jednání Bezpečnostní rady státu kauza rychle utichla. Bude zametena pod koberec, nebo se znovu spustí v další horké fázi střetů mezi ANO a ČSSD?
[ctete]14621[/ctete]
5. Babišova porážka ve sporu o Bakalovy pozemky
Vláda v červenci rozhodla o podpoře průmyslové zóny Nad Barborou na Karvinsku ve výši 750 milionů korun. Moravskoslezský kraj bude muset za 200 milionů korun odkoupit pozemky vlastněné Zdeňkem Bakalou. Když to Babiš zjistil, chtěl usnesení vlády revokovat, neboť se cítil podveden ministrem Janem Mládkem, jenž se prý v podkladech o Bakalovi nezmínil. Ten tvrdí pravý opak. Ve vládě však Babiš narazil na koaliční partnery a odešel poražen.
Skutečností je, že tato kauza přichází krátce poté, co Zdeněk Bakala prodal 44 tisíc bytů OKD, a definitivně se tak vyvázal z povinnosti splnit slib odprodat byty horníkům za výhodných podmínek. Zároveň se blíží soud kvůli privatizaci OKD, který má začít 9. října. Pro tehdejšího ministra financí Bohuslava Sobotku to není komfortní situace, jelikož za tento prodej, kde policie vyčíslila škodu státu na 5,7 miliardy korun, nese politickou odpovědnost. Babiš tuto premiérovu slabinu cítí. Svoji dílčí porážku nestrávil, není pro něj uzavřená, a neřekl v ní ještě poslední slovo.
6. Odklad spuštění elektronické evidence tržeb
Andrej Babiš odsunul spuštění kontroverzní elektronické evidence tržeb proti původním slibům o další čtyři měsíce, tedy do poloviny příštího roku. Ministerstvo financí argumentovalo eskalujícími útoky ze strany opozice a výrazným zpolitizováním věcné i technické roviny projektu. I tak je termín přípravy a spuštění projektu velmi ambiciózní, a to nejen vzhledem k chystaným obstrukcím opozice, která hodlá zavedení šikanózního „velkého bratra“ dlouhodobě blokovat.
Pokud se EET přesto Babišovi podaří prosadit, stále mu hrozí politické fiasko, kdyby spuštěný systém vykazoval chyby a provozní poruchy, což lze u podobných technologií očekávat. To by mohl být vážný problém zejména před podzimními krajskými volbami.
7. Trampoty ministra Ťoka
Ministr dopravy Dan Ťok, při nástupu do funkce heroizovaný bývalý ředitel Skansky (kterou v roce 2013 přivedl do rekordní ztráty 890 milionů korun), klopýtá už tři čtvrtě roku podobným způsobem, jako jeho předchůdce Prachař. I Babišův tisk jej ještě nedávno považoval za hlavního adepta na vládní výměnu.
Ťok v koalici narazil se svým plánem budoucího provozování mýta, když pomíjel variantu satelitního systému. Byl kritizován, že příliš okatě nahrává současnému provozovateli mýtných bran, firmě Kapsch. Byl donucený odvolat, co sám předtím odvolal. Tuto veřejnou zakázku nebude připravovat jím založená státní firma, ale projektový manažer doporučovaný jeho předchůdci, jejichž rozhodnutí zrušil. Vláda navíc rozhodla, že současný mýtný systém bude v provozu ještě jen tři roky, nikoli Ťokem navrhovaných pět.
K tomu se v poslední době se přidala i neschopnost ministra dopravy vypsat výběrová řízení na tříletý provoz centrálního registru vozidel a zimní údržbu komunikací, jejichž platnost pozastavil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Dohánění zjevně chabých výsledků televizními PR reportážemi, kde Ťok kontroluje noční práci na silnicích, zatím zjevně nestačí.
8. Finanční úřady se rušit nebudou
Ministr financí musel ustoupit s návrhem zrušit dvacet tři finančních úřadů v menších městech, plánovaným od Nového roku. Jejich rušení už dříve kritizovala zejména opozice a starostové dotčených obcí. Jednalo se především o odlehlá území, proto se tam finanční úřady stěhovaly. Tento krok by oddálil státní správu obyvatelům menších měst a někteří lidé by dojížděním na nejbližší finanční úřady mohli strávit i půl dne.
Impérium vrátí úder
Je snadné euforicky vykládat před volbami, že „nejsme jako politici“. Po srážce s realitou nastává vystřízlivění. Stále více se ukazuje, že hnutí ANO, které se pasuje do role věrozvěsta „nových pořádků“, trpí „starými“ chorobami. Budování státu jako firmy naráží na své limity.
Aby však bylo jasno. Tyto dílčí neúspěchy neznamenají, že se s nimi Andrej Babiš smíří. Není zvyklý prohrávat. Ani v byznyse, ani v politice. Proto se dá očekávat, že impérium vrátí úder.