Evropský parlament ve čtvrtek schválil podobu covidových pasů. Jde o další krok po očkování obyvatel a uvolňování vládních nařízení, díky kterému se jednotlivé země budou pozvolna vracet k normálu. Pasy by měly být v mobilní i papírové verzi a Česká republika bude mezi prvními zeměmi EU, kde má být systém otestován. Začít by se mělo již 19. května, v provozu by měl být už v červnu nebo červenci.
Proti šíření epidemie vlády nejdříve využívaly nařízení omezující běžný život. K lockdownu se pak přidal systém hromadného testování ve firmách a na školách a nyní svět čeká na kýženou proočkovanost. Dalším krokem k rozvolňování a následnému návratu k běžnému životu by pak měl být covid certifikát, díky kterému budou moci lidé cestovat do zahraničí, navštěvovat koncerty nebo hospody, a to vše bez rizika. Majitelům podniků, nebo např. leteckým společnostem, kteří budou kontrolovat validitu certifikátů, bude stačit jen aplikace, do které naskenují QR kód a ten pak srovná výsledek s databází.
Brusel minulý týden schválil diskutované covidové pasy. Měly by být v jazyce příslušného státu a anglicky, ve sjednocené šabloně, která bude ve všech členských státech stejná, a získání tohoto dokladu musí být podle europoslanců zdarma.
Schválená podoba covidových pasů taktéž reflektuje kritiku ohledně případné diskriminace lidí, kteří ještě neprošli očkováním proti covidu-19. Certifikát bude totiž možné získat nejen na základě obou přijatých dávek vakcíny, ale také pokud osoba nemoc v nedávné době již prodělala nebo po negativním výsledku testu na koronavirus. K tomu ovšem EU dodává, že by testování mělo být zdarma.
Evropská unie na projektu již pracuje. „Spolupracujeme s Českou republikou jako s ostatními dvaceti šesti státy, abychom si byli jisti, že máme připravené technické podmínky. Aby si všichni občané mohli požádat o certifikát, kde budou uvedena všechna očkování, prodělané nemoci nebo testy,“ řekl pro Českou televizi eurokomisař Didier Reynders.
🆕 Další klíčový krok ke „covid pasům“, které zjednoduší cestování: země EU se dohodly na hlavních pokynech k technickým specifikacím systému.
Komise na země apeluje, aby potřebná technická řešení na národní úrovni vytvořily co nejrychleji.Více → https://t.co/tsWgLUvi6g pic.twitter.com/9GAjtFGQyg
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) April 22, 2021
Česká republika má ale k projektu výhrady. Ministerstvo zdravotnictví například kritizuje, že by mělo být testování bezplatné. Pojišťovny testy kvůli dovolené neproplácí, stále jsou však přesnější PCR velmi drahé. Jedno testování vyjde samoplátce zhruba na 1500 korun, někde i více.
Předseda vlády Andrej Babiš ve svém pravidelném nedělním hlášení Čau, lidi avizoval, že Česká republika by si chtěla certifikát založit vlastní. „Připravuje to i Evropa, ale měli bychom spěchat a nečekat na Evropu, ale taky zavést tenhle covid pas u nás,“ sdělil ve videu Babiš. To však rozporuje jeho vládní zmocněnec pro IT a digitalizaci Vladimír Dzurilla. „Nebudeme mít své vlastní, protože to nedává smysl. I ty stávající, které jsou, se předělají,“ uvedl serveru Lidovky. Jinou aplikaci podle něj Česko vyvíjet nebude.
Kromě jiného nebude Evropská unie v rámci nového covidového pasu přijímat očkování jinými vakcínami než těmi, která schválila Evropská léková agentura – neuzná tedy ruskou vakcínu Sputnik V ani čínskou variantu Sinopharm.
Co když covid pas mít nebudu, nebo nechci?
Jenže co když někdo tento certifikát jednoduše nebude chtít? I na tuto možnost Evropská komise myslela. Znemožnit jízdu do jiného státu totiž nemůže. „Cestujícím nemůže být znemožněna přeprava do jiného členského státu EU jen proto, že nedisponují covid pasem. Takové omezení by navíc bylo v rozporu se svobodou pohybu a pobytu osob na území Evropské unie zaručenou legislativou EU. Cestující bez covid pasu však musí počítat s možností alternativních opatření v cílové zemi, jako jsou například karanténa či test na koronavirus,“ vysvětluje právnička Denisa Brdlíková.