Do amerických voleb v roce 2024 se bude snažit vmísit více zahraničních vlivů kvůli umělé inteligenci a dalším technologickým pokrokům, varoval ředitel FBI Christopher Wray. Pokroky ve fotografiích a videích generovaných umělou inteligencí podle něj umožňují cizím aktérům ovlivnit americké volby, napsala CNN.
Wray varoval, že Spojené státy budou v tomto volebním období čelit většímu počtu protivníků, kteří se kteří se díky novým technologiím pohybují rychlejším tempem. „Pokroky v generativní umělé inteligenci snižují bariéry, což usnadňuje více i méně sofistikovaným zahraničním protivníkům škodlivý vliv, a zároveň činí jejich snahy realističtější a obtížněji zjistitelné,“ řekl. Jde o jedno z přímějších veřejných varování od vysoko postaveného představitele USA o vlivu falešného obsahu vytvořeného umělou inteligencí, známého jako deepfakes, k urychlení propagandy a dezinformací zaměřených na americké voliče.
Američtí představitelé se už dříve pokoušeli vypořádat s nejistotou, kterou může umělá inteligence vnést do informačního prostředí během voleb. Na prosincovém cvičení v Bílém domě museli vysocí představitelé FBI, ministerstva pro vnitřní bezpečnost a dalších agentur reagovat na simulaci, ve které čínští agenti vytvořili falešné video generované umělou inteligencí, na kterém jeden z kandidátů do Senátu ničí hlasovací lístky, uvedla CNN.
Wray řekl, že FBI ve spolupráci s dalšími americkými zpravodajskými a bezpečnostními agenturami má připravenou „bojovou reakci“ na zahraniční volební hrozby kvůli letité spolupráci v této oblasti.
Hrozbu umělé inteligence se snaží vyřešit i Evropská unie před červencovými volbami do evropského parlamentu. Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) již vyzvala k obezřetnosti na podzim loňského roku, s odkazem na vzestup nástrojů umělé inteligence a s ním souvisejících incidentů kybernetické bezpečnosti.
„Důvěra ve volební proces EU bude kriticky záviset na naší schopnosti spoléhat se na kybernetické infrastruktury a na integritu a dostupnost informací,“ uvedl v oficiálním prohlášení Juhan Lepassaar, výkonný ředitel ENISA. „Nyní je na nás, abychom zajistili, že podnikneme nezbytná opatření k dosažení tohoto citlivého, ale zásadního cíle pro naše demokracie,“ dodal.
Umělá videa a fotky se na sociálních sítích šíří v poslední době často. Velkou reakci vyvolaly například údajné fotky ze zatčení Donalda Trumpa nebo snímek zobrazující výbuch poblíž Pentagonu. V období parlamentních voleb na Slovensku bylo pomocí řetězových e-mailů šířeno deepfake audio, na němž lídr strany Progresivní Slovensko Michal Šimečka údajně diskutoval o plánech na manipulaci s volbami. Vznikala také různá videa a nahrávky s českým prezidentem Petrem Pavlem.