Ústavní soud zrušil část volebního zákona pro porušení rovnosti volebního práva a šancí kandidujících stran. Stalo se tak pouhých osm měsíců před sněmovními volbami. Na novele zákona se bude muset dohodnout jak sněmovna, tak i senát. Na zásadní změnu reagují politici napříč celým spektrem.
Předseda senátu Miloš Vystrčil rozhodnutí Ústavního soudu respektuje. „Je akutní výzvou pro obě komory našeho parlamentu. Senát je připraven iniciovat okamžitá jednání,“ sdělil na svém twitteru.
„Máme velkou radost, protože ústavní soud zrušil neústavní přepočet na mandáty, který by ve vazbě na nestejně velké kraje působil obrovské problémy a znevýhodňoval voliče. Také máme velkou radost, že vyhověl té druhé části a změnil své dřívější rozhodnutí, tudíž koalice nebudou potřebovat tu diskriminační patnácti- nebo dvacetiprocentní hranici. Myslím si, že mohou slavit všichni demokratičtí voliči,“ říká europoslanec a advokát Stanislav Polčák, který skupinu senátorů u Ústavního soudu zastupoval.
Na twitteru poté dodal, že pokládá za největší přínos nálezu, že Ústavní soud změnil svůj nález z roku 2001. „Tehdy rozhodl, že načítací kvórum pro koalice je v souladu s Ústavou. Po dvaceti letech rozhodl Ústavní soud opačně. Padl poslední relikt opoziční smlouvy. Na Hradě asi neslaví,“ dodal Polčák.
„Rozhodnutí Ústavního soudu je správné. Současný systém diskriminoval malé strany, takže jsem moc rád, že vytvořil podmínky pro to, aby hlas každého voliče měl stejnou váhu. Za mě je ale nepochopitelné, proč přichází až po třech letech od podání návrhu a osm měsíců do voleb. Hrozí tak politický chaos, který nás může stavět na hranu ústavní krize,“ řekl pro FORUM 24 Jiří Pospíšil (TOP 09), europoslanec a bývalý ministr spravedlnosti.
„Andrej Babiš má teď poslední šanci prokázat, že mu nejde jen a pouze o ekonomické zájmy Agrofertu, všemožné dotace atd., ale o zájmy této země a urychleně začít vyjednávat s opozicí na úpravách volebního zákona. Tak, aby se dohodli a přijali jasná pravidla, podle jakých se bude volit! Nyní je to už na něm a na zákonodárcích, aby našli takové řešení, které tuto nově nabytou rovnost hlasů zajistí,“ myslí si.
TOP 09 je podle její předsedkyně Markéty Pekarové Adamové připraveno. „Volební zákon se upravoval, aby se znevýhodnily menší strany. Částečnou nápravu a spravedlivější podmínky proto vítám. Rozhodnutí však mělo být rychlejší. Teď potřebujeme věcnou a rychlou dohodu stran, aby se připravila novela, která bude rozhodnutí reflektovat,“ prohlásila.
Změny přivítali i zástupci KDU-ČSL. „Vítám rozhodnutí Ústavního soudu. KDU-ČSL přesně tyto dvě námitky opakovaně vznášela i na půdě sněmovny. Od listopadu 2019 zde leží náš návrh novely volebního zákona k řešení obou věcí. Jsme připraveni zasednout k politickým jednáním a nalézt shodu v obou komorách parlamentu, doufám v zodpovědnost všech politických stran. Koalice SPOLU je na to připravena. Mantinely jsou stanoveny Ústavním soudem a je na nás, aby žádná ústavní krize nehrozila. Jedinou kritickou připomínku k Ústavnímu soudu: Proč to trvalo více jak tři roky? Tomu fakt nerozumím,“ prohlásil lidovecký poslanec Marek Výborný.
Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka rovněž dodal, že změna vede k narovnání pokřiveného prostředí, aby voliči v menších krajích, kteří volí strany s výsledkem pod 10 %, nebyli diskriminováni jako doposud. „Za KDU-ČSL jsme připraveni vést konstruktivní jednání s ostatními stranami, abychom našli řešení. Oceňuji rychlý přístup Jana Hamáčka, který svolává všechny zástupce stran, a budeme hledat parametry pro úpravu volebního zákona,“ napsal Jurečka. „Do společné spolupráce KDU-ČSL, ODS a TOP 09 jsme šli, protože chceme změnit fungování naší země, nabízíme jasnou vizi, jak tuto zemi vyvést ze současné krize, a dnešní rozhodnutí ÚS na naši budoucí spolupráci nemá vliv,“ dodal.
Senátor Jiří Růžička (TOP 09) si myslí, že změny přinesou větší férovost do volebního systému. „Před více než třemi lety jsem podepisoval stížnost k ÚS s nadějí, že bude řešit nespravedlnost volebního systému v ČR. Demokracie neznamená, že ten, kdo má nejvíc, bude ostatní válcovat, je třeba naslouchat i těm slabším! Každý hlas musí mít stejnou váhu. Teď jsme byli vyslyšeni.“
Hlasy voličů musí mít stejnou váhu, pochvalují Piráti
Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) také verdikt respektuje. „Svolám neprodleně jednání s ostatními politickými stranami, kde ministerstvo vnitra představí možné alternativy řešení,“ sdělil. Jeho spolustranička poslankyně Kateřina Valachová dodala, že nová pravidla musí zákonodárci schválit co nejrychleji. „Ústavní soud potvrdil, že hlas každého občana má a musí mít ve volbách stejnou sílu a váhu. Shodnout se musí sněmovna a senát,“ uvedla.
„Rozhodnutí vítám. Férové volby pro všechny zúčastněné hráče jsou základem naší demokracie. Stejně jako dodržování Ústavy včetně poměrného systému. Už deset let s Piráty prosazujeme narovnání systému voleb. I když by nám to v současné situaci vlastně uškodilo. Ale jde o princip. Počínaje dneškem pracujeme na vyjednání nového přepočtu,“ sdělil poslanec za Piráty Jakub Michálek.
Piráti poté ještě sdělili, že soud potvrdil jejich dlouhodobý názor. „Hlasy voličů musí mít stejnou váhu. Dosud např. ANO potřebovalo na mandát 19 232 hlasů, zatímco třeba Starostové dvakrát tolik. Ústavní soud také zrušil diskriminační klauzuli pro koalice, jejíž snižování jsme dlouhodobě prosazovali,“ uvádí v prohlášení.
Předseda hnutí STAN Vít Rakušan také změnu uvítal. „Dnešní rozhodnutí ÚS dalo za pravdu všem nespokojeným voličům z voleb, že dosavadní systém byl diskriminační a porušoval Ústavou garantované právo rovnosti hlasů. Teď je díky práci senátorů šance to změnit. Jsme připraveni na rychlé společné jednání zástupců všech parlamentních stran,“ sdělil Rakušan.