
Europoslanec Daniel Freund FOTO: Evropská unie
FOTO: Evropská unie

Europoslanec Daniel Freund organizoval on-line diskuzi s názvem Korupce v Evropě: Zneužívání evropských dotací a nebezpečí pro právní stát. Hovořilo se hlavně o České republice a o Maďarsku, o dvou zemích, které účastníci debaty považují v tomto smyslu za nejproblematičtější. Dalšími diskutujícími byli český senátor Lukáš Wagenknecht a evropská veřejná žalobkyně Laura Kövesiová.
Europoslanec Daniel Freund hned na počátku debaty upozornil, že debata se bude týkat zejména dvou členských států Evropské unie: České republiky a Maďarska. „Jsem stále šokován z toho, co jsem slyšel,“ uvedl s odkazem na své návštěvy v obou zemích. V České republice byl Freund jako účastník kontrolní mise Výboru pro rozpočtovou kontrolu, která se konala v únoru. „V Česku máme premiéra, který během pár let zázračně zbohatl, ale moc nepracoval,“ zmínil Freund s tím, že tento člověk ve střetu zájmů má vyjednávat na Evropské radě o rozpočtu.
Wagenknecht svou řeč uvedl slovním spojením „state capture“, tedy převzetí státu. Nejde podle něj jen o střet zájmů jako takový, ale o to, že existují politici, kteří využívají evropské peníze k tomu, aby oslabovali demokracii a právní stát. Upozornil také na to, že se již několik let táhne případ zneužití evropských peněz známý jako kauza Čapí hnízdo.
„Jak můžete nezávisle a jasně vyšetřovat, když jde o premiéra?“ ptá se Wagenknecht. „My máme problém se střetem zájmů tady v Praze. Ale je to přece problém i na Evropské radě. Jak je možné, že s ním jednají zástupci Evropské komise? Jak to, že nebylo řečeno, že nemůže vyjednávat na Evropské radě?“ ptá se senátor.
„Je naprosto zásadní, aby vyšetřování bylo nezávislé a aby existovala nezávislá justice. To je nedílná součást právního státu,“ řekla Kövesiová. Evropská prokuratura podle ní změní způsob, jakým se EU brání proti zneužívání dotací. Je přesvědčena o tom, že zásadně vzroste počet vyšetřovaných případů. Prokurátoři budou nezávislí jak na členských státech, tak i na Evropské komisi. Evropská prokuratura bude moci vyšetřovat případy napříč jednotlivými státy.
Freund je přesvědčen o tom, že by vyplácení dotací mělo být pevně spojeno s existencí právního státu v jednotlivých zemích. „Slova o tom, že musíme rychle nalít peníze do ekonomik členských států, to je pro mě falešný pohled… Opravdu vydáme tyhle peníze do kapes kleptokratů?“ ptal se europoslanec.
„Je nemožné očekávat, že Babiš bude vyžadovat vládu práva ve svém vlastním případě. Jak by to bylo možné?“ připomněl v reakci na Freunda Wagenknecht. „Pokud jde premiér nad zákonem, jak od něj můžeme čekat nějaké změny?“ ptal se šéfky Evropské prokuratury. „Když bude EU stále platit populisty na východě, co se stane?“ doplnil. Evropská komise podle něj věc dostatečně neřeší. „Budeme vyšetřovat všechny důležité případy. I kdyby šlo o případ spojený s osobou, která je na vysoké pozici,“ odpověděla Kövesiová.
Jedna z otázek na panelisty směřovala k tomu, proč případy typu Babiš stále existují a jak je možné, že stále dostává evropské dotace. „To je spíš otázka na Evropskou komisi. Myslím, že tu existuje jednoduchý způsob, jak přerušit platby pro Babiše. Ale zatím se to nestalo,“ řekl Wagenknecht a doplnil, že stále čekáme na výsledky auditu Evropské komise. „Zdá se mi, že jde o nestandardní postup, protože jde o Babiše,“ dodal.
Deník FORUM 24 položil panelistům dotaz, který se týkal problému střetu zájmů a vlastnictví médií. „Přijali jsme zákon, který se týká vlastnictví médií a vidíme, že ho Babiš ignoruje,“ odpověděl Wagenknecht. Zmínil, že problém střetu zájmů v médiích je řešen na úrovni národních států a že Babiš svá soukromá média využívá v politické soutěži. „Babiš a jeho poslanci z hnutí ANO navíc ovlivňují veřejnoprávní média,“ připomněl. Freund zmínil, že kromě podpory nezávislým médiím by bylo dobré uvažovat o založení evropského nezávislého média.