Rakouské prezidentské volby jsou tragikomickým seriálem na pokračování. Kdo by kdy řekl, že příměr „bordel jak v Rakousku“ bude sedět mnohem lépe než zvolání zoufalého východoevropského intelektuála, rozčilujícího se při kdekteré příležitosti, že „to by se na Západě nestalo!“
Při zveřejnění posledního, snad už konečného, termínu opakování voleb, se tu však rozmohl takový nešvar. Česká média většinově přebrala zprávu ČTK, ve které stojí, že „… zároveň se rozšíří seznam voličů, aby budoucí hlavu státu mohli vybírat i občané, kteří v den voleb dovrší 16 let věku“. Nastal poprask. Leckdo totiž předpokládal, a vzhledem k palcovým titulkům poměrně oprávněně, že se jedná o rozšíření elektorátu o zcela novou skupinu voličů. Je to sice pravda, ale trochu jinak, než by se mohlo zdát.
Pokud by v Rakousku opravdu snížili věkovou hranici, aby v opakování prezidentských voleb mohli hlasovat voliči o dva roky mladší než předtím, bylo by to skandální. Dokonce tak skandální, že se mi nechtělo věřit, že by v Rakousku narychlo schválili zákon, který by něco takového umožňoval, s cílem přihrát voliče zelenému kandidátovi Van der Bellenovi. Ne, že by tu nebyly takové tendence, ale tohle vypadalo jako až příliš velký nesmysl, proti kterému by se rakouští svobodní jistě opět soudně ohradili.
A také to nesmysl byl. K volbám chodí šestnáctiletí v Rakousku už devět let a volili samozřejmě i v posledních květnových prezidentských volbách. Reforma volebního systému byla schválena v červnu 2007 velkou koalicí sociálních demokratů (SPÖ) a lidovců (ÖVP). Svobodní (FPÖ) se sice tehdy postavili proti, ale nakonec jim změna i vzhledem k současným preferencím zřejmě neuškodila. Už předtím mohli šestnáctiletí volit na místní úrovni.
Kde se tedy vyskytl problém? Když ústavní soud nařídil 1. července 2016 opakování voleb, vyskytla se v jeho rozsudku větička „za stejných podmínek“. I začali se právníci hádat, zda osoby, které dovršily šestnáctý rok života až po 22. květnu 2016, budou smět onoho 4. prosince pro nového prezidenta hlasovat, nebo zda jim toto právo příslušet nebude. Nakonec rozhodli, že i tito mladí, narození o pár dní či měsíců později, hlasovat budou.