Vzniká vláda, která bezvýhradně ustoupila ve všech bodech komunistům, nadále prosazuje navzdory dlouhodobému růstu i na příští rok deficit ve výši 50 miliard korun a nadále bude kašlat na investice.
Těmito problémy se zabývala dnešní domácí část diskuze Otázky Václava Moravce na ČT. Hosty byli dlouholetý šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik, místopředseda ODS Martin Kupka a místopředseda SPD Radim Fiala.
Kováčik si pochvaloval, že KSČM dala chystané vládě sedm ultimát a Andrej Babiš se svými lidmi i ČSSD ve všech bodech ustoupili. Komunisté navíc dostanou křesla ve státních podnicích a podle Kováčika se možná ještě pokusí omezit naši vojenskou účast u našich spojenců.
Moderátor Václav Moravec ale upozornil, že v programu budoucí vlády není uvedeno zavedení daně, která by měla být uvalena na majetek kdysi zabavený komunisty, který se vrací do rukou církve. Jenže takový návrh od komunistů je už ve druhém čtení ve sněmovně, a pokud ho komunisté neprosadí, Babišovu druhou vládu podle Kováčika podporovat nebudou.
Babiš ale se zdaněním vraceného majetku nemá problém. Vzpomeňme, jak vyhrožoval lidovcům. Když lidovci požadovali, aby Babiš zvážil odstoupení ze své tehdejší funkce ministra financí kvůli provalenému rozsáhlému daňovému podvodu (nebo přinejmenším podlému triku) s tzv. korunovými dluhopisy, na jehož základě neplatí už několik let daň z příjmu v řádu desítek milionů korun, odpověděl na to za zahraniční cesty, že prý zváží právě zdanění církevních restitucí. Že to s korunovými dluhopisy nijak nesouvisí? Tak už to při vydírání bývá.
Místopředseda ODS Martin Kupka se zlobí, že vláda v demisi Andreje Babiše připravuje navzdory dlouhodobému ekonomickému růstu padesátimiliardový deficit ve státním hospodaření, považuje to z morálního hlediska vůči lidem platícím (na rozdíl od Babiše) daně za zločin a navíc se ve srovnání s vládami ODS (vládnoucími v případě premiérů Topolánka a Nečase převážně během světové finanční a hospodářské krize) nebude moc investovat.
Moderátor Moravec si sice společně s ministryní financí v demisi Alenou Schillerovou (ANO) myslí, že plánované investice ve výši kolem 80 miliard korun jsou vysoké, ale to je zřejmě tím, že už si zvykl na nízkou úroveň investic v posledních dvou a půl letech (předtím, v roce 2015, nám velmi pomohly zrovna dočerpávané fondy EU). V této době se vládní investice razantně propadly a hluboko zaostávají za mírou investic v soukromém sektoru (čili hluboko zaostávají za přáním lidí).
Je chybou, že Babiš ani ČSSD nemyslí na budoucnost. Nejde jen o to, že by se měly opravovat silnice (nebo dokonce stavět nepředražené dálnice), ale pokud nejsou takové projekty připravené, mohlo by se přece klidně investovat např. do záchranné služby, ochrany životního prostředí a podobně. Babišovo ministerstvo dokonce podle náhodné kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu ani nepočítalo s rezervami na budoucí další odstraňování starých ekologických zátěží (zanechaných komunisty), k čemuž se přitom Česká republika zavázala. Někdejší ministři Jan Mládek (ČSSD) a Andrej Babiš (ANO) společně s celou Sobotkovou vládou navíc úplně nesmyslně zmařili dostavbu jaderné elektrárny Temelín, ačkoli už bylo od předchozích vlád (zejm. Topolánkovy a Nečasovy) vše připraveno. Jediné, co sociálním demokratům a Babišovi opravdu jde, jsou různé daňové úlevy pro zahraniční koncerny na úkor jejich české konkurence (nebo také pro majitele zejména velkých agropodniků).