Česko si dnes připomíná výročí vzniku samostatné republiky v roce 1918. Pár slovy k významnému dni, který je letos opět zasažen koronavirovou pandemií, se vyjádřili i předsedové demokratických stran, které složí budoucí vládní koalici. Na svých sociálních sítích připomněli hlavně to, že demokracie není samozřejmostí a je třeba ji bránit.
Petr Fiala (předseda ODS, lídr SPOLU a budoucí premiér)
Při příležitosti vzniku samostatného Československa bych rád připomněl známý výrok prezidenta T. G. Masaryka o tom, že „demokracie je diskuze“. Masaryk nevnímal demokracii jen jako abstraktní ideál, ale jako reálnou diskuzi, která zahrnuje i schopnost respektovat jiné názory, než jsou mé vlastní. Demokracie umožňuje lidem se mezi sebou konstruktivně bavit a přesvědčovat se silou argumentů, nikoliv pouze přikazovat a poslouchat.
Toto pojetí racionální politiky je mi blízké a jsem přesvědčen, že vznikající koalice si je vezme za své.
Vít Rakušan (předseda Starostů a nezávislých)
Trestně stíhaný spolupracovník nemocného prezidenta pouští celému národu video, kde vidíme až nepříjemně osobní záběry. Skupinku lidí s prapodivným výrazem ve tváři. Stárnoucího muže, jehož celá kariéra byla založena na vymezování se vůči ostatním. Muže, který je ale dnes nemocný, oslabený, který si jako každý jiný zaslouží klid na uzdravení. Ten mu ale jeho nejbližší spolupracovníci nedopřejí.
Tohle je Česká republika roku 2021. Místo, kde jedni nemají pochopení pro druhé a dějí se tu dříve nemyslitelné věci. Země, kterou si pro sebe snaží ukrást malí lidé bez morálky, citu a lidskosti. A na to všechno se z piedestalů po celé zemi dívá Tomáš Garrigue Masaryk, jehož historický odkaz dnes oslavujeme. „Budete to mít těžké…“ nebo „Teď teprve se projeví, že umíte jen kritizovat“. Dvě věty nejčastěji slýchané na ulicích, čtené v mailech i na sítích. Občas mi trochu chybí pohled z jiného úhlu. Třeba položená otázka, zda cítíme nějaké pochybnosti. O našem postupu při vyjednávání. O tom, jestli je v této době vlastně chytré vstupovat do vlády. Cítíme. Protože pochybovat je zdravé. Ale přes všechny otázky a nejistoty nás nikdy nenapadlo, že bychom do toho nešli. Víme, že to bude těžké. Naše ekonomika, počty nakažených covidem, nebo bohužel až příliš tvrdé rozdělení společnosti na ty, kteří si zdražení energií dovolit mohou, a na ty, které to pošle na hranici či za hranici chudoby… to všechno jsou předpoklady pro velmi neoblíbenou vládu.
Já ale cítím naději. Pět stran deklaruje, že nechtějí rozhazování, populismus, krádež naší budoucnosti za bílého dne. Pět stran společně pracuje na programu, který bude splnitelný. Bude to složité. Jakékoliv osobní ambice musí stranou, osobní pohodlí, jistota poslaneckého křesla – o to nám nešlo. Šlo nám o změnu poměrů v této zemi. O návrat k normálu, k zemi, která někam směřuje. O návrat politiky s obsahem a politiků s morálkou. O demokracii, kdy je normální se hádat, ale bez nenávisti, vyvolávání strachu a toho špatného v nás.
Chceme moderní stát, bezpečný, který bude myslet na kvalitu vzdělávání, na životní prostředí, na ty nejslabší, který bude přinášet zajímavá řešení, který bude spolehlivým partnerem. Stát, který si váží svých lidí, svých tradic, své historie. Chceme to samé, co chtěl i náš první prezident. Myslím na něj a nepochybuji.
Markéta Pekarová Adamová (předsedkyně TOP 09)
Důsledkem nekompetentního vládnutí, které navíc ignorovalo pomoc ostatních, se opět potýkáme se sílící epidemií a kvalita života obyčejných lidí se kvůli rostoucím cenám výrazně snižuje.
Mnoho z nás si tak jistě dokáže představit i radostnější okolnosti, za kterých bychom mohli slavit vznik našeho státu. TGM řekl, že „člověk mnoho vydrží, má-li cíl.“ Všem lidem bez rozdílu bych proto chtěla popřát, aby svým cílům zůstali věrní. Protože jen díky cílevědomým lidem náš národ ve všech krizových dobách doposud dokázal obstát. Já věřím, že spolu obstojíme i tentokrát.
Marian Jurečka (předseda KDU-ČSL)
Nebát se, nelhat a nekrást! Říkat a žít pravdu, milovat především druhé…To jsou silná poselství prezidenta zakladatele a prezidenta obnovitele, aktuální pro každou dobu. Když tyto hodnoty budeme žít, tak se nám i naší zemi bude dařit lépe. Naší zemi přeji vše dobré
Ivan Bartoš (předseda Pirátů)
Vše, nejlepší republiko!
Dnes je ti 103 let, a to už je požehnaný věk. Neměla jsi lehký osud: takřka polovinu své existence jsi byla těžce zkoušená okupacemi i totalitními režimy. Ty zapříčinily nevýslovné utrpení lidem, pro které jsi domovem.
Tvůj první prezident Tomáš Garrigue Masaryk kdysi pronesl, že státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily. Již od časů první Ústavy našeho samostatného státu jsou základními pilíři naší země demokracie, vláda práva a úcta k svobodám jednotlivce. Tyto hodnoty nejsou dané samy o sobě, ale udržujeme je při životě našimi každodenními činy a jednáním s druhými. Aby neskomíraly, musíme umět stát na straně lidskosti, pravdy a spravedlnosti i tehdy, kdy to není populární a kdy se může někomu pošetile zdát, že je výhodnější na ně zapomínat. Věřím, že tomu tak není.
Dokud budeme tyto hodnoty naplňovat každodenními skutky, a to nejen v politice, ale i jako lidé mezi sebou, bude mít naše země demokratickou a svobodnou budoucnost. I v letošních parlamentních volbách občané koneckonců ukázali, že si nepřejí vládu oligarchů ani extremistů. Nepřejí si, aby naše země sloužila jejich soukromým cílům. A budoucí vláda je nesmí zklamat.
Přeji tobě, i lidem, kteří zde žijí, svobodnou a demokratickou budoucnost. Zasloužíš si to.