Usedne-li do křesla předsedy Evropské komise (EK) Manfred Weber, Putin možná přijde o vysněnou hračku „Nord Stream 2“. Zmíněný plynovod, jehož prostřednictvím Kreml hodlá zvýšit svůj politický vliv v Evropě, má být podle původních plánů hotový do konce letošního roku, jisté to ale není. Pokud by se totiž po květnových volbách do Evropského parlamentu stal šéfem EK kandidát Manfred Weber, stavbu problematického plynovodu by blokoval. Weber svůj odmítavý postoj k plynovodu na dně Baltského moře odůvodňuje tím, že není v zájmu Evropské unie, neboť zvyšuje závislost na ruských surovinách. „Jako šéf Evropské komise využiji všech zákonných možností, abych Nord Stream 2 zablokoval,“ řekl v úterý deníku „Polska Times“.
Michael Romancov:
Je třeba ukázat, že u nás platí naše pravidla
Rusko je na evropském energetickém trhu velkým hráčem a podle politického geografa Michaela Romancova není důvod, aby jím být přestalo. Potíž je však v tom, že ruské politické elity, jak z hlediska historického tak i v současnosti, nerozumí principům fungování trhu (nejen v energetické oblasti), a pokud jim rozumí, tak je svévolně ignorují. „Domnívali jsme se, že zásoby ruských surovin, které se nacházejí ´vedle´ největšího a nejbohatšího trhu na světě, povedou k navázání oboustranně výhodného ekonomického vztahu, jehož podstatným vedlejším produktem bude i růst politické důvěry. V tomto ohledu jsme se šeredně zklamali a pokud chceme i nadále své životy žít tak, jak sami uznáme za vhodné, je nutné Rusku, nebo komukoli jinému, ukázat, že u nás – nejen na trhu – platí naše pravidla,“ řekl Romancov serveru Forum 24. „Nord Stream má, vedle dimenze ekonomické, i dimenzi politickou a bezpečnostní a v situaci, kdy Rusko okupuje část území Ukrajiny, a v sousedících regionech zároveň vede válku, musí hospodářské hledisko ustoupit otázkám politickým a bezpečnostním,“ zdůrazňuje Romancov.
Člen německé Křesťanské sociální unie (CSU) Weber kandiduje v květnových volbách do Evropského parlamentu jako hlavní kandidát konzervativní Evropské lidové strany (EPP). Svým odmítavým postojem k plynovodu Nord Stream 2 se odchyluje od postoje německé vlády, která tento projekt podporuje. „Nejsem německý kandidát, ale kandidát EPP. Evropa, to je 28 zemí,“ zdůraznil Weber. Každý, komu záleží na Evropě, by podle něj měl přemýšlet o nezávislosti na Ruském plynu.
President #Putin is trying to shatter the sovereignty of other countries and destabilise the security system in Europe. He is leading a modern war against the West. pic.twitter.com/2zQyCvFfrC
— Manfred Weber (@ManfredWeber) March 28, 2018
„Prezident Putin se pokouší narušit suverenitu ostatních zemí (…). Vede moderní válku proti Západu.“
Nord Stream 2 má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Přibližně 1200 kilometrů dlouhým potrubím má Rusko do Německa ročně dodávat až 55 miliard metrů krychlových zemního plynu. Pro imperialistickou politiku Kremlu je plánovaný plynovod výhodný tím, že obchází země, přes které nyní do západní Evropy dopravuje velkou část plynu. Plynovod vadí především Ukrajině a Polsku, ale i dalším státům, jako je Česká republika a Slovensko. Zvyšuje totiž závislost na Rusku, což je zvláště nevýhodné pro Ukrajinu, jejíž část území Rusko okupuje. Zásadně by totiž snížil její význam jako tranzitní země a s tím by výrazně klesly jak výnosy z tranzitních poplatků, tak i jistota dodávek plynu pro pokrytí vlastních potřeb.
Nord Stream 2 spolufinancuje pět evropských firem, mezi nimi dvě německé.