Co by se stalo, kdyby se dostali do Bulharska? „Znásilnění, masová znásilnění, krádeže a zločin,“ říká nechvalně proslulý „lovec migrantů“ Petar Nizamov. Obchází migrační trasy v pohoří Strandža na bulharsko-turecké hranici. Stezku vedoucí lesnatým pohořím nazývá uprchlickou „superdálnicí“.
Cíl samozvaného lovce migrantů je jasný. Najít je a poslat zpátky do Turecka. Bez legitimizace, bez azylového řízení. Třicetiletý Nizamov tvrdí, že zastavuje pouze ilegální migranty. Podle svědectví ale žádná identifikace neprobíhá. Pokud vás chytí, máte smůlu. Je navíc přesvědčený, že na svá bedra vzal vznešený úkol a své vlasti dobře slouží.
Většina hraničního pohoří není oplocená. Po zavření takzvané balkánské migrační trasy se z Bulharska stala zadní vrátka Evropské unie. Každý týden tam chytí 200 až 300 lidí.
[ctete]85080[/ctete]
„Přicházejí jako armáda. Nerespektují naši společnost, nerespektují naše ženy a chtějí si tu udělat vlastní Sýrii,“ vysvětluje televizi al-Džazíra svou motivaci „lovit“ uprchlíky v lesích. Urostlý Bulhar nepoužívá zbraně. Velký nůž, kterým si klestí cestu, však nelze přehlédnout. Hledá stopy, kusy oblečení, jakékoli náznaky, že poblíž jsou migranti.
Na jaře v rámci „občanského zatčení“ se skupinou samozvaných pohraničníků zadržel a spoutal tři Afghánce. „Žádné Bulharsko, běžte zpátky do Turecka,“ říká Nizamov špatnou angličtinu na videozáznamu, jenž vyvolal mezinárodní pobouření.
Policie Nizamova kvůli nelegálnímu zatčená migrantů zadržela a soud jej v dubnu poslal do domácího vězení. Během přelíčení se shromáždili příznivci mávající bulharskými vlajkami. Nizamov špatné svědomí nemá. Ze soudní síně vyšel s bojovným výrazem a pokřikem „Ať žije Bulharsko!“. Minulý týden ale započal proces, hrozí mu až šest let vězení. Lovec migrantů to považuje za „výsměch a ironii“.
Koncept občanského zadržení je dle bulharského práva ilegální. Přesto je populární mezi nacionalisty, kteří se stali samozvanými ochránci hranic. Nizamov není prvním domobrancem. Dinko Valev z města Jambol se už v únoru v televizi přiznal, že násilím zadržel skupinu dvanácti migrantů. Bulharská vláda jej tehdy pochválila za dobrou práci. Vlastenecké servery mu daly přezdívku „Ničitel“. Je prý vycvičený a připravený bojovat, zabíjet a chránit. „Tohle je naše země. Jdou sem jenom džihádisti, Syřani a Taliban. Chtějí dobývat a ničit. Hrozí nám vyhlazení, když je sem pustíme,“ vyhlašuje Valev.
[ctete]87190[/ctete]
Zatímco lidsko-právní organizace kvůli podobným praktikám zuří, politici a úřady se do řešení zrovna nehrnou. Bulharská policie dokonce vyznamenala skupinu dobrovolných pohraničníků, která zadržela 23 migrantů. Sám Nizamov tvrdí, že úřady i politici jeho metodám fandí. Kromě lovení migrantů se angažuje také v rozkrývání údajných překupnických gangů. Údajně disponuje usvědčujícími fotografiemi a důkazy o rozvinuté síti převaděčů, kteří do Bulharska utekli z Libanonu a žijí v něm desítky let. Nyní prý pomáhají skrývat migranty a posílat je dále na západ.
Bulhaři jsou vyhlášení svým nekompromisním a často nelegálním přístupem k uprchlíkům, který odsuzují nejen aktivisté i další země Evropské unie. „Náš vlastní premiér říká, že každý den chytneme kolem sto lidí, které okamžitě pošleme zpátky do Turecka bez přístupu k jakékoli zákonné proceduře,“ říká předseda bulharského helsinského výboru pro lidská práva Krassimir Kanev.
V zemi se nedávno konaly prezidentské volby a přijímání migrantů je v zemi extrémně nepopulární. Každý politik, který by se postavil do role „vítače“, by ztratil podporu veřejnosti. Novým prezidentem se nakonec stal prorusky laděný Rumen Radev.
Premiér Bojko Borisov, který krátce poté podal demisi, čelí kritice kvůli laxnímu přístupu k lovcům migrantů a nacionalistických domobran. Teprve poté, co video s občanským zatčením obletělo celý svět, prohlásil premiér, že nelidské zacházení s migranty bude tvrdě stíháno. Bulhaři totiž dostávají na řešení migrační krize peníze od unie a samozvaná pohraniční stráž pobíhající po lesích se Bruselu moc nelíbí. Otázka je, zda nejde ze strany Sofie spíše o proklamaci, nežli vážně míněný záměr.
Už několikrát také došlo v zemi k potyčkám mezi migranty a domácími obyvateli. Minulý týden se právě na turecko-bulharské hranici střetli afghánští migranti s policií. Násilné protesty vypukly poté, co policie uzavřela jedno z uprchlických center kvůli obavám z epidemie kožních chorob. Premiér Borisov krátce poté rozhodl, že země vyhostí na tisíc dalších migrantů. Na „uklidňování“ nepokojů se podílel i lovec migrantů Nizamov, který tam vyrazil rovnou po skončení svého soudního stání.