Boj o prezidentské křeslo ve Spojených státech se začíná přitvrzovat. Republikánský kandidát Jeb Bush obvinil administrativu současného prezidenta Baracka Obamy, že stažení vojsk z Iráku před čtyřmi lety byl fatální omyl, který vedl k nestabilitě v zemi. Hillary Clintonová, která na pozici hlavy státu kandiduje za demokraty a v Obamově vládě působila mezi lety 2009-2013 jako ministryně zahraničí, vzkázala Bushovi, aby se lépe o tehdejší situaci informoval.
Dohodu o stažení vojsk inicioval Bushův bratr
Clintonová především upozornila na fakt, že to byl bratr Jeba Bushe George, kdo nese velkou část odpovědnosti. „Je třeba do toho zahrnout dohodu, kterou sjednal George Bush s Málikího vládou v Iráku. Podle ní se měla vojska stáhnout na konci roku 2011,“ připomněla bývalá první dáma v Iowě, kde reagovala na Bushova slova.
Ten v úterý obvinil administrativu Baracka Obamy z „předčasného stažení“ amerických vojáků z Iráku v roce 2011. Podle něj to mělo vážné následky. Tento fatální omyl prý Irák destabilizoval a vytvořil prostor pro nástup radikálů z Islámského státu. „Tak hrozně se chtěli stát tvůrci historie, že selhali jako tvůrci míru,“ tvrdil o demokratech Bush.
Hillary kryla Obamu, a získala tím body do kampaně
Clintonová však situaci ustála a úspěšně hájila Obamovu současnou vládu. „Člověk netuší, zda to Jeb Bush neví, nebo zda si myslí, že si to lidé nepřipomenou,“ řekla na předvolebním mítinku Clintonová. Podle analytiků jí nepřesnosti Bushových výroků nahrávají, protože přestřelky tohoto druhu jí mohou přivést do tábora další příznivce. Těch Clintonová potřebuje získat co nejvíc, protože podle průzkumů ji ve státě New Hampshire poprvé předstihl vermontský senátor Bernie Sanders.
Když se jedná o Irák, má Jeb Bush problémy
U Bushe nejde o první přešlap, který udělal ve svých výrocích, týkajících se americké invaze do Iráku. Poprvé zaváhal, když se měl na dané téma vyjádřit před nedávnem. Novináře zajímalo, zda by schválil invazi do Iráku, kdyby věděl to, co ví nyní. Nejprve odpověděl, že ano, pak se vyjádřil, že se nebude pouštět do hypotetické debaty, a nakonec řekl, že by invazi neschválil. Úplně jasno nemá ale ani Clintonová, která v roce 2002 pro invazi hlasovala, později toto své rozhodnutí bránila, ale nakonec přiznala, že se mýlila.