Státní zemědělská a potravinářská inspekce informovala, že začala kontrolovat prodej domácího vánočního cukroví s tím, že podle hygienických norem není prodej amatérsky vyrobeného pečiva legální a hrozí za něj pokuty, které se mohou vyšplhat až na desítky tisíc korun. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu České republiky Tomáše Prouzy jde o buzeraci. „Tohle je přesně ukázka toho, kde stát nemá otravovat lidem život, ale zasáhnout jen v případě, že nastane nějaký problém,“ řekl na dotaz deníku FORUM 24.
Kontroloři z potravinářské inspekce se zaměřují na cukroví amatérských cukrářek a cukrářů, které pečou v domácích podmínkách bez řádného oprávnění a nabízejí ho na internetu. Mluvčí Státní zemědělské a potravinářské inspekce Pavel Kopřiva uvedl, že se kontroly snaží většinou vést edukativní formou, tedy že „inspektoři seznámí kontrolovanou osobu s tím, že nabízí potraviny veřejně“. Inspekce projde údajně na podnět spotřebitelů každý rok desítky domácností.
Problém by měl být zejména v přepravě pečiva, protože je často zákazníkům odesíláno i prostřednictvím kurýrních služeb, a dodavatel ani spotřebitel tedy neví, v jakých podmínkách se cukroví uchovávalo. „Pokud zjistíme pochybení v oblasti bezpečnosti, v tom případě nelze dělat kompromis. Tam samozřejmě musíme zajistit, aby nedošlo k šíření závadných potravin mezi spotřebitele,“ řekl Kopřiva s tím, že v takovém případě hrozí pokuta v řádu desítek tisíc korun.
„Myslím, že to je zbytečná buzerace lidí. Nikdo přece není takový blázen, aby pekl z nekvalitních surovin a pak přiotrávil své sousedy nebo známé,“ řekl Tomáš Prouza k avizovaným kontrolám Státní zemědělské a potravinářské inspekce. Pokud to podle něj někdo udělá, tak má navždy po pekařské kariéře. „Takže jsem si jistý, že si lidé dají pozor,“ dodal.
Podle Prouzy jde přesně o ukázku toho, kde stát nemá otravovat lidem život, ale zasáhnout jen v případě, že nastane nějaký problém.
Kontroly podle něj nijak nepomohou ani malým a středním podnikatelům. „Každý dobrý cukrář má kapacitu na Vánoce zaplněnou už od října a neznám jediného dobrého cukráře, který by byl schopen vyrábět víc,“ přiblížil.
Pokud by stát chtěl pomoci malým potravinářům, naopak by podle Prouzy podnikání zjednodušoval a omezoval podobné úřední zaklekávání. „Místo toho opakovaně slyšíme třeba od malých farmářů, že se jim nevyplatí růst, protože to znamená jediné – víc byrokracie a víc kontrol, které kontrolují velikost písma na cedulce s otevírací dobou,“ řekl pro deník FORUM 24.
Místopředsedkyně Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR Pavla Břečková k tomu uvedla, že by postup správy, kontroly, neoznačovala jako pomoc segmentu malých a středních podniků, ale skutečně jen jako konání určité povinnosti.
Břečková upozornila na spotřebitele, který nese svůj díl odpovědnosti s tím, že by roli samozvané ochrany spotřebitele ze strany státu v tomto případě nepřeceňovala. „Jinými slovy by měl spotřebitel použít zdravý selský rozum a nakoupit ze zdroje, kterému důvěřuje nebo na něj má reference,“ řekla pro deník FORUM 24.
„Pokud někdo systematicky podniká bez příslušného oprávnění, tedy mimo systém, je logické, že se vystavuje riziku sankce. Podotýkám, že systematickým podnikáním opravdu nemám na mysli, a nemá to na mysli ani stát, například nahodilý prodej „přebytku“ sousedovi, nebo jednorázové napečení a prodej cukroví,“ dodala.