Navazování sexuálních vztahů s policistkami se stalo jedním z nejčastějších způsobů, jak se švédské zločinecké gangy dostávají k informacím o svých konkurentech, policejním sledování nebo plánovaných raziích. Deník Dagens Nyheter (DN) prověřil na 500 případů podezření z úniku informací, k nimž mělo dojít od roku 2018.
„Byli jsme nebezpečně naivní,“ vyjádřila se k aféře, která momentálně otřásá Švédskem, policejní prezidentka Petra Lundhová. „Je to zcela nepřijatelné a neuvěřitelně závažné. Skutečně chápu, že veřejnost je tím rozrušená. Sexuální vztahy s členy zločineckých gangů mají být přece pro policistu nebo zaměstnance policie naprosto vyloučené.“
V některých případech navzdory podezřelému chování trvalo i několik let, než byli provinilci suspendováni. Za bezpečnostní riziko bylo podle DN označeno nejméně 30 policistů, kteří museli od policie odejít. Jejich kolegové, kteří vzájemnou důvěru při potírání zločinu pokládají za zásadní, je mají za zrádce.
„Je hrozné, že se na policejní akademii hlásí lidé, kteří chtějí pracovat pro jiný tým. To je sakra špatně,“ uvedl oblastní policista Mikael Eriksson. Švédský policejní ombudsman Peter Larsson zvolil ještě ostřejší slovník: „Abych to řekl otevřeně, je to opravdu na hovno.“
Ministr spravedlnosti Gunnar Strömmer prohlásil, že kauza může podkopat důvěru v justici i demokracii jako takovou. Pomocí odposlechů a kamer chce zefektivnit odhalování infiltrátorů a zvýšit tresty za porušení služebního tajemství. V současné době viníkovi hrozí maximálně dva roky odnětí svobody.
Sbalil ji na seznamce
Deník DN podrobně popsal případ studentky policejní akademie, kterou si na seznamce vyhlédl člen gangu. Muž už měl za sebou několik závažných deliktů a podařilo se mu uprchnout z věznice s nejvyšší ostrahou. O ničem takovém se svému budoucímu zdroji u policie samozřejmě nezmínil.
„Řekl jsem, že budeme budovat budoucnost. Ale co jsem chtěl, bylo získat policejní informace o mně, mých blízkých, přátelích, potenciálních nepřátelích,“ řekl anonymně DN muž, kterého deník pojmenoval Jonas. Dočkal se v okamžiku, kdy Elin (tak je označena v článku) nastoupila na praxi v městečku na jihu země.
To léta trápí vloupání, drogové delikty a krádeže zbraní. Policisté, svědci a obecní úředníci jsou vystaveni výhrůžkám a represím. Jonas, který byl místní policií považován za známou firmu, bydlel několik kilometrů od stanice. Od okamžiku, kdy do ní vkročila Elin, začali být zločinci o krok napřed.
Odhalení trvalo léta
Než policie provedla zátah, podezřelí navzdory sledování a odposlechům stihli zmizet. Svému milenci Elin také například prozradila novou identitu a adresu jeho protivníka z podsvětí, kterého gang později surově napadl. Mezi Elininými kolegy se šířily obavy a překvapení. Ona sama o svém vztahu mlčela. Trvalo několik let, než byl odhalen.
Při výslechu Elin uvedla, že „nikdy neměla žádný zlý úmysl“. Popřela, že by jí k tomu někdo nutil nebo jí vyhrožoval. Byla zamilovaná, Jonase vnímala jako vzrušujícího, okouzlujícího a inteligentního člověka z ulice a nedokázala se přimět k tomu, aby se s ním rozešla.
„V jižní Evropě se to děje už dlouho a během krátké doby se to etablovalo i u nás,“ komentoval úniky informací Martin Valfridsson, šéf policejního oddělení pro zvláštní vyšetřování. Kromě „medových pastí“ zločinci využívají rodinných vazeb a vyvíjejí nátlak na rodinné příslušníky, kteří pracují u policie.