Ruským vojákům se podařilo obsadit černobylskou jadernou elektrárnu hned během prvního dne invaze. Obsazení se uskutečnilo i za podpory tajných agentů, kteří byli na tuto situaci dlouhodobě připravováni. Měli pomocí podplácení odpovědných úředníků připravit půdu pro nekrvavé předání moci do rukou Moskvy. Informovala o tom agentura Reuters.
Pětice lidí, kteří jsou obeznámeni s přípravami Kremlu na invazi, uvedla, že vojenští experti z okolí Vladimira Putina se domnívali, že s těmito agenty bude Rusku stačit pouze malá vojenská síla, tedy skutečně jen jakási vojenská operace, která během několika málo dní donutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského k útěku nebo ke kapitulaci a k přijetí všech podmínek, které si okupanti nadiktují.
Podle tajemníka Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Oleksije Danilova mělo Rusko v době invaze agenty jak v obranném, tak i v bezpečnostním či policejním sektoru. Odmítl uvést přesná jména, ale poznamenal, že tito zrádci by měli být za každou cenu „neutralizováni“.
Ukrajinský Státní úřad pro vyšetřování vyšetřuje, zda Národní garda při útoku na Černobyl jednala v souladu se zákonem. Ze soudních dokumentů vyplývá, že šéf černobylské bezpečnostní služby Valentyn Viter je podezřelý, že hned 24. února dobrovolně opustil svou funkci. Kromě toho je rovněž podezřelý z velezrady. Viter vyšetřovatelům řekl, že v den invaze telefonicky hovořil s velitelem jednotky Národní gardy a poradil mu, aby svou jednotku neohrožoval, a doslova mu řekl: „Slitujte se nad svými muži.“
Tentýž úřad vyšetřuje i bývalého vysokého důstojníka rozvědky Andrije Naumova pro podezření z velezrady kvůli předání bezpečnostních tajemství Černobylu cizímu státu. Naumovův právník se k tomu odmítl vyjádřit.
Rusko sice ovládlo elektrárnu v Černobylu, ale jeho plán na převzetí vlády nad Ukrajinou selhal, protože narazil na odhodlání Ukrajinců bránit svou vlast. Navíc podle zdrojů z Ruska i Ukrajiny mnozí ze spících agentů nesplnili svůj úkol. A kolaboranti, s nimiž Kreml počítal jako se svými loutkami v nové vládě, v letech před invazí přeháněli svůj vliv, až jim Putin uvěřil, že invaze bude zcela bezbolestná, a hlavně rychlá. Jak pro Reuters uvedl dobře obeznámený zdroj, spoléhali ruští agresoři na „klauny, kteří toho moc nevědí, ale vždy říkají to, co chce vedení slyšet, protože jinak nedostanou zaplaceno“.
Po ovládnutí Černobylu Kreml očekával, že rozhodující roli při dosažení hlavního cíle, tedy převzetí kontroly nad vládou v Kyjevě, sehrají také tajní agenti, ale Volodymyr Zelenskyj nekapituloval. Veškerá očekávání Moskvy, že uprchne z Kyjeva nebo přistoupí na ruské požadavky, se velice rychle rozplynula. A v následujících týdnech ukrajinské jednotky zastavily ruskou ofenzivu proti Kyjevu a válku proměnily v dlouhodobou úpornou poziční válku.