NÁZOR / Jako by se dějiny opakovaly. Tajné služby varují před ohrožením a někteří politici jsou z toho celí nesví a považují to za zbytečný rozruch, nebo dokonce válečné štvaní. Už jednou se nám tato naivita stala osudnou, a to v roce 1939, ale jak známo, historie je učitelka, která má velmi mizerné žáky.
Bezpečnostní situace ve světě je mimořádně vážná, což se promítá v řadě oblastí i do dění v Česku, řekl ke 30. výročí vzniku Bezpečnostní informační služby neboli BIS její ředitel Michal Koudelka.
„Svět je ve varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. BIS v této situaci bude i nadále dělat maximum, aby přispěla k ochraně ČR a jejích občanů. Není to ale jen o bezpečnostních složkách, ale o uvědomění si každého z nás, že v ohrožení jsme na jedné lodi, v jedné zemi,“ dodal Koudelka.
Generál vyjmenoval rizika, která známe z výročních zpráv BIS, z názorů expertů a koneckonců je vnímá každý, kdo se trochu zajímá o dění kolem sebe a není mdlého rozumu. Ohrožení Evropy ruským imperialismem, sabotáže a zpravodajské operace Ruska, Číny a Íránu, nepřátelská propaganda, migrace, hrozba islámského terorismu, nárůst (především) pravicového extremismu, nelegální obchod se zbraněmi, kybernetické útoky a možné zneužití umělé inteligence.
Proti tomu stojí se svým hlásáním dva politické útvary, které jsou momentálně ve sněmovně v opozici, a potom síly jako Trikolora, PRO a komunisté. Andrej Babiš ve své prezidentské kampani vykládal, že není generál, ale diplomat, přičemž pravdivá byla jen první půlka tvrzení. Šéf politické divize Agrofertu s názvem ANO v rozhovoru pro Parlamentní listy dokonce vládu Petra Fialy obvinil ze snu válčit s Ruskem. Toto tvrzení hned radostně přejala ruská média a hojně ho citovala.
Stejně jako Tomio Okamura, který si ke svému osobnímu použití už postupně založil dvě takzvané politické strany (ve skutečnosti organizace zajišťující stavbu a vybavení jeho tubusové vily), i Babiš se ohání heslem, že chce mír. Tím tihle lidé zřejmě chtějí sdělit, že ostatní jsou pro válku. Je zajímavé, že z válkychtivosti obviňují především naši vládu, a na diktátora Vladimira Putina už jim tolik energie nezbývá.
Kdo sleduje tuto bagatelizaci bezpečnostního rizika a trochu zná historii, musí se mu vybavit pasáž z pamětí šéfa předválečné a exilové československé rozvědky, plukovníka Františka Moravce, Špión, jemuž nevěřili. Je to děsivé a zahanbující čtení. Ocitujme část o dění na jaře roku 1939. Tehdy přišel vládě sdělit, že německá okupace je na spadnutí.
„Dne 11. března jsme se s generálem Fialou odebrali do kanceláře ministerstva předsedy, kde jsme si vyžádali naléhavé slyšení. Vláda právě zasedala, když jsme přijeli do Kolovratského paláce. Byli jsme přijati Beranem, Syrovým, Chvalkovským a Eliášem který byl v té době ministrem železnic. Na Fialovu žádost jsem jim přednesl svou zprávu do všech podrobností a zdůraznil zejména to, že ji považuji za naprosto autentickou vzhledem k prameni, který ji dodal, a vzhledem k tomu, že je podložena zmíněným již originálním dokumentem, rozkazem adresovaným orgánům gestapa a nařizujícím zajištění a výslech československých zpravodajských orgánů. Když jsem skončil, ministři chvíli mlčeli. Pak Chvalkovský prohlásil, že zprávě nevěří. Má prý informace, že v Berlíně je naprostý klid a že nic nenasvědčuje přípravě k nějaké násilné akci proti našemu státu,“ píše Moravec.
Se svou zprávou Moravec nepochodil. „Chvalkovský mi pak řekl: ‚Pane plukovníku, vím, že jste dobrý zpravodajský důstojník a že to myslíte dobře. Ale kdyby se dělo něco takového, o čem mluvíte, já jako ministr zahraničních věcí bych byl první, kdo by o tom věděl. Uklidněte se a příště nám přineste lepší zprávy.‘ Reagoval jsem prudce na tato Chvalkovského slova. Obrátil jsem se ke generálu Syrovému, jednomu ze dvou ministrů vojáků v místnosti, aby vyzval ho, aby věci dobře uvážil. Zdůraznil jsem, že zpráva z německého pramene je nejen přesná a definitivní, ale že byla od chvíle, když jsme ji dostali, navíc potvrzena hlášením z jiných pramenů, včetně pramenů francouzských.“
Pak následuje výčet rad, které ještě mohl v zoufalé situaci státu jako prakticky uvažující člověk dát.
„Dodal jsem, že při této příležitosti bych chtěl upozornit na určitá opatření, která i v tuto pozdní hodinu mohou být udělána. Vláda může nařídit branný odpor, i když jen symbolicky, jako symbol postoje československého lidu. Vláda může uprchnout do Londýna nebo do Paříže na znamení protestu a jako demonstraci světové veřejnosti, jaké je cítění československého lidu. Řekl jsem, že budova Hlavního štábu by mohla být vyhozena do povětří a všechny papíry a zařízení zničeny. Všechny vojenské letouny by mohly odletět ze svých základen, nejdůležitější a nejtajnější zbraně by se měly přesunout do zahraničí nebo zničit. Důvěrné archivy všech ministerstev by měly být odstraněny nebo spáleny. Navrhl jsem, aby vláda nařídila odvézt všechny důležité průmyslové plány ze země – a některé nejdůležitější muniční továrny vyhodit do vzduchu.“ A tak dále.
Ministr Chvalkovský ale Moravcovi řekl, že jeho zpráva je nepravdivá a že by mohla způsobit rozruch a nepokoje. Upozornil také plukovníka, že rozšiřování této zprávy (o hrozící okupaci) by bylo považováno za rozšiřování nepravdivých povídaček a za veřejné pobuřování, což je obojí soudně stíhatelné.
„Tato audience byla ta nejtrapnější zkušenost, kterou jsem za svůj život prožil,“ okomentoval to po letech Moravec.
Máme za sebou roky, kdy hlava státu (Miloš Zeman) diskreditoval vlastní zpravodajskou službu BIS a dával najevo nepřátelství vůči jejímu předsedovi Koudelkovi. Označil pracovníky rozvědky za „čučkaře“ a sám se účastnil ruských dezinformačních her, když nechal pátrat, zda se u nás nevyráběl novičok. To vzbudilo velké potěšení u kremelských hlásných trub, protože to odpovídalo jejich lhaní.
Václav Klaus se choval stejně. „Této instituci jsem nevěřil nikdy a na rozdíl od jiných předsedů vlády nebo prezidentů jsem ty jejich zprávy moc nečetl,“ uvedl na dotaz CNN Prima News v době, kdy se řešila kauza výbuchů muničních skladů ve Vrběticích, kolem kterých se motali ruští agenti s falešnými dokumenty. „Občas jsem si říkal, že bych si to měl přečíst, ale pak jsem nad tím vždy mávl rukou. Pokud zpravodajské služby objevily zprávy kolem Vrbětic až dnes, je to pouze politický kalkul,“ dodal Klaus. (Zprávy se jednak objevily později, protože teprve po letech přišly dokumenty z dalších zemí, jednak šlo o zjištění, které nezávisle udělali investigativci z organizace Bellingcat, s kterou nemá naše – ani jiná – vláda nic společného.)
Zatímco v předválečném období můžeme u tehdejších politiků předpokládat především malost, neznalost a zbabělost, v případě Zemana a Klause nás napadají ještě jiné věci. V každém případě působili jako vlivoví agenti Kremlu a v konečném důsledku je jedno, nakolik o své roli věděli, nebo byli jen kvůli svým osobním rysům a slabostem použiti jako vhodný nástroj.
Andrej Babiš se definitivně přidal na stranu páté kolony Kremlu, jak ji představují Viktor Orbán, Robert Fico a další takzvaní evropští patrioti. Popírají rizika a bezpečnostní hrozby, a když na ně někdo poukáže, označí ho za štváče. Když je řeč o tom, že je třeba se připravit na možnost války, obrátí to tak, že tu chce někdo válku vyvolat. Je to úplně zvrácené.
Babiš a spol. představují bezpečnostní riziko a bylo by trapné a tragické, kdyby generál Koudelka musel jednou v případě ohrožení zažít tu samou scénu jako plukovník Moravec.