Renomovaný cestovatelský portál TimeOut vyhlásil žebříček nejvíc „cool“ čtvrtí metropolí celého světa, kde je skvělé žít. A mezi taková velkoměsta, jako jsou Kodaň, Soul, New York nebo Melbourne, se vtlačila i Praha. Ve velké anketě, které se účastnilo 27 tisíc respondentů, skončilo naše hlavní město na dvaatřicáté příčce z devětačtyřiceti. Podle tohoto přehledu se v Praze žije nejlépe na Vinohradech. I když se česká metropole neumístila v čele žebříčku, stále předběhla třeba Lisabon, Tokio, Dubaj, a dokonce i Paříž.
Respondenti průzkumu se rekrutovali jednak z obyvatel měst samotných, ale také mezi experty. Ti všichni hodnotili, ve kterých čtvrtích a částech velkých měst světa se dá najít ta nejlepší zábava, jídlo, kulturní vyžití či sounáležitost ke komunitě. „Když loni udeřila pandemie, lidstvo vstoupilo do nové éry. A každodenní životy obyvatel měst, tolik zvyklých na společenský aspekt, se změnily. Ale nyní se postupně okovů zbavujeme. Restrikce na hranicích se uvolňují. Bary, restaurace a dokonce i kluby se znovu otevírají. A i když pandemie stále řádí, všichni tak nějak saháme po něčem, co připomíná novou, ale lepší normu,“ píše TimeOut.
Absolutním vítězem žebříčku se stala kodaňská čtvrť Nørrebro, která je podle ankety „oslnivou směsicí historických památek, ultramoderní architektury a podniků, na které může být město vyhlášené mezi gurmány hrdé“. Druhé skončilo americké Chicago, konkrétně jeho část Andersonville, třetí Jongno 3-ga v jihokorejském Soulu. První pětici uzavírají edinburghský Leith a nádražní distrikt ve Vilniusu.
Překvapivě vysoko se umístila budapešťská čtvrť Újbuda, která skončila v obsáhlém srovnání sedmá. Za vysoké umístění vděčí i tomu, že je aktuálně velmi žádaná mezi místními, Maďaři se totiž do tohohle sousedství plného zeleně hnali během covidové pandemie jako diví, píše TimeOut. Jednou ze zdejších pozoruhodností je koncertní síň ve vyřazené lodi. Ze čtvrtí metropolí našich bezprostředních sousedů pronikl do žebříčku už pouze berlínský Neukölln na 11. místě, Vídeň, Bratislava ani Varšava se do něj na rozdíl od Prahy nevměstnaly.
A co tedy dostalo pražské Vinohrady na 32. pozici přehledu, hned za Madrid a těsně před Singapur? „Čtvrti vnitřní Prahy se v poslední době hodně vybarvily, Vinohrady obzvlášť. Tahle oblast plná činžáků z 19. století, proložených plochami zeleně, je jen pár minut vzdálená od rušného Václavského náměstí, přitom ale jako z jiného světa. Vinohrady nabraly kosmopolitní ráz, kde se zahraniční studenti mísí s digitálními nomády. Srdcem čtvrti je náměstí Jiřího z Poděbrad, které také hostí vyhlášené farmářské trhy, kam se sjíždějí milovníci dobrého jídla z celé Prahy,“ vyzdvihuje mimo jiné TimeOut.