Poslankyně a někdejší ministryně školství Kateřina Valachová minulý týden oznámila svůj záměr kandidovat na předsedkyni České strany sociálně demokratické. Postarala se tak o nemalé překvapení. Její šance na zvolení nejsou největší, přesto je však užitečné podívat se na to, jakým směrem by se podle ní měla ČSSD ubírat, a srovnat to s dalšími návrhy, které se v této souvislosti objevují.
Kateřina Valachová na své facebookové stránce uvedla: „Za posledních dvacet let se ČSSD dostala z více než 30 procent hlasů ve volbách na čtyři procenta v průzkumech. Je čas tenhle tobogan stopnout. Místo zákulisních manévrů musíme začít mluvit s lidmi a získat znovu jejich důvěru. Je poslední šance ukončit sérii špatných kompromisů a kreslení nepřekročitelných čar. Jsem připravena uskutečnit změnu.“
Na jiném místě pak později dodala: „Naším hlavním úkolem je už nedělat další a další špatné kompromisy a věci, které nám naši voliči nemohou odpustit. Posledních osm let jsme byli ve vládě, měli jsme vládní odpovědnost, ale postupně jsme přišli o důvěru. Částečně svými vlastními činy, částečně tím, s kým jsme se spojili a čemu jsme čelili. Nyní se pokorně musíme obrátit na občany a vlastní členy a dokázat, že jsme připraveni na změnu.“
Bývalá ministryně školství má pravdu v tom, že sociální demokraté postupně ztratili důvěru veřejnosti. Stejně tak je možné s ní souhlasit v tom, že k tomu velkou měrou přispěly špatné kompromisy i to, s kým se spojili. To ovšem není celý příběh úpadku ČSSD a jejích preferencí. Stačí se podívat, kdy ten pád začal.
Ve sněmovních volbách v roce 2006 měla sociálně demokratická strana 32,32 procenta hlasů. O čtyři roky později získala už jen 22,08 procenta. V roce 2013 pak obdržela 20,45 procenta a v posledních volbách pouze 7,27 procenta. Kompromis v podobě vládnutí s Andrejem Babišem v této sestupné trajektorii sehrál značnou roli, ale její příčiny jsou zjevně hlubší a sahají mnohem dále do minulosti a týkají se i samotného uspořádání a celkového fungování sociální demokracie.
Vnitrostranické primárky na veškeré volené funkce
Pokud se z toho chtějí sociální demokraté vyhrabat, rozhodně jim na to nebude stačit pár měsíců a určitě si nevystačí s tím, jak píše Valachová, že se pokorně obrátí na občany, dokážou, že jsou připraveni na změnu, a nebudou dělat další špatné kompromisy. Dostat se tam, kde se nachází dnes, jim zabralo více než deset let. Pokud jim tak dlouho trvalo, a ve skutečnosti možná i o něco déle, než ztratili důvěru voličů, získat ji zpátky jim zabere minimálně stejně tak dlouhou dobu.
Zajímavý příspěvek k tomu, co by sociální demokracie měla dělat, aby zlepšila své vyhlídky a našla si cestu zpátky k voličům, přinesla iniciativa Lepší ČSSD je možná, která vznikla krátce po volbách v roce 2017 a která sdružuje řadové členy a sympatizanty strany.
Ta přišla se sedmi kroky k lepší ČSSD. Patří mezi ně například vnitrostranické primárky na veškeré volené funkce ve straně, zavedení vnitrostranické ankety a vnitrostranické petice za účelem posílení vnitrostranické demokracie, úprava odstupňovaného členství a registrovaných sympatizantů, investice do profesionalizace odborného zázemí ČSSD a skoncování s „předraženými ‚odborníky‘ zvenčí“, posílení personálního oddělení Lidového domu, modernizace odborného zázemí a zavedení vnitrostranického vzdělávání.
Tyhle body mohou znít jaksi nudně a nezáživně. Nejde o žádné úderné fráze, které by slibovaly zaručené výsledky a zvýšení preferencí sociální demokracie v nadcházejících sněmovních volbách, z dlouhodobého hlediska jsou však klíčové. Ovoce přinesou až v průběhu několika let. Pokud však nemají dále sílit uskupení, jako je SPD Tomia Okamury, je důležité, aby v Česku v nějaké podobě sociální demokracie přežila a měla určitou důvěru občanů. Zmíněné velmi konkrétní a uchopitelné kroky mohou být začátkem cesty, po které by se ČSSD mohla ubírat a která by ji nakonec mohla zachránit.
Nevěrohodná slova o lidskosti proti sobectví
Kateřina Valachová ve svém březnovém newsletteru pro střední Čechy a pro jižní Moravu vyzvala k tomu, aby sociální demokraté řekli lidem, že chápou a rozumí problémům občanů této země, že pořád platí lidskost proti sobectví, že s nimi soucítí a že jejich osudy jsou i osudy sociálních demokratů, že mají vůli i dostatek odbornosti, aby zvládli problémy České republiky, a že neslibují vzdušné zámky, ale tvrdou práci a lepší budoucnost pro všechny.
To všechno je sice pěkné, v posledku se tím však neříká vůbec nic. Představitelé sociální demokracie tohle všechno mohou říkat stále dokola klidně stokrát za sebou a mohou se klidně – až to bude možné – rozjet do všech koutů republiky a zopakovat to každému občanovi zvlášť, ale stejně to k ničemu nebude, protože lidé už zkrátka sociálním demokratům nevěří.
Proto, pokud chce sociální demokracie přežít, musí začít trochu z jiného konce – tedy od sebe, a nejprve si udělat pořádek sama v sobě, ve svém vlastním fungování, ve svých strukturách, procesech a pravidlech; a teprve potom může začít pomalu pracovat na tom, aby občané sociálním demokratům jejich slova o lidskosti proti sobectví věřili. Každopádně je to ještě hodně dlouhá cesta a těžko říct, jestli je ČSSD vůbec schopná po ní jít a někam dojít.