Vláda dnes podle očekávání podpořila návrh poslanců ČSSD a KSČM, kteří chtějí zrušit zdanění výsluh bývalých vojáků a příslušníků bezpečnostních sborů. Na svém twitterovém účtu o tom informoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). „Chceme podpořit stabilitu bezpečnostních sborů,“ uvedl. Na sociální síti mu za to poděkoval předseda odborářů Josef Středula. Naopak nesouhlasí Miroslav Kalousek. Předseda TOP 09 upozorňuje na fakt, že se výsluhy týkají i bývalých členů StB.
Kalousek reagoval na Twitteru na příspěvek který zveřejnil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Středula. „Děkujeme za podporu všech, jichž se výsluhy týkají,“ napsal odborář Bohuslavu Sobotkovi. Předseda opoziční TOP 09 mu však připomněl, komu se daně také odpustili. „I bývalých důstojníků StB? Jejich výsluhy budou větší, než důchody pronásledovaných a týraných. Děkujeme.“ ironicky podotkl Kalousek.
Rozpočet přijde o necelé dvě miliardy
Státní rozpočet by přišel změnami podle předkladatelů nejvýše o 1,5 miliardy korun ročně. Zdanění výsluh, odbytného a příspěvku na bydlení přinesla širší daňová novela zhruba před pěti lety. Jejím cílem bylo podle tehdejšího ministra financí a nynějšího předsedy opoziční TOP 09 Miroslava Kalouska snížit schodek státního rozpočtu a odstranit různé daňové výhody. Daň činí 15 procent.
Nynější novela má podle předkladatelů zejména „napravit“ nahlížení na výsluhy. Podobně jako příspěvek na bydlení je nelze pokládat za příjem ze služebního poměru nebo za součást odměny za vykonanou službu, ale za sociální dávku, uvádějí autoři v důvodové zprávě. Změna zákona podle nich také znamená návrat k původní koncepci, kdy se na tyto peníze nahlíželo jako na specifickou sociální dávku. Úprava podle nich také zajistí vojákům a příslušníkům bezpečnostních složek určité sociální jistoty za doby trvání služby a do značné míry jim vykompenzuje náročnost jejich služby pro stát.
Výsluhy a odbytné se daní od roku 2011. Příspěvky na bydlení vojáků začaly podléhat dani o rok později.