Nedostatečný postup ruských vojsk na Ukrajině má být důvodem, proč je vedení Federální bezpečnostní služby připraveno na možnost odstranit Vladimira Putina z funkce. Podle odborníků, obeznámených se situací v Kremlu, se několik bývalých generálů také hodlá podílet na svržení prezidenta.
Oslava Dne vítězství 9. května se rychle blíží a Putin stále nemá potřebný vojenský úspěch, kterým se chtěl na důležitý svátek pochlubit. Ukrajinská vojska stále odolávají útokům okupační armády, sankce ničí ruskou ekonomiku a válka se neblíží ke konci. To se podle deníku The Mirror pro Putina může stát osudným.
V Kremlu se totiž šíří zprávy o tom, že několik bývalých generálů a představitelů KGB chce ukončit válku na Ukrajině a zbavit se současného prezidenta. Na tom údajně pracuje i skupina složená z bývalých důstojníků FSB zvaná „Siloviki“.
Ruský bezpečnostní expert Andrej Soldatov se k nastalé situaci vyjádřil pro Centrum pro analýzu evropské politiky: „Záleží na tom? Záleží na tom hodně. Je to vůbec poprvé, co se distancují od prezidenta, což otevírá nejrůznější možnosti,“ vysvětluje Soldatov. „Prezident se již několik týdnů připravuje na převrat, protože čelí ostré kritice kvůli své ‚speciální operaci‘ na Ukrajině a kvůli neustálým neúspěchům,“ připomněl bezpečnostní expert.
Ruský analytik Alexej Muravjov je rovněž přesvědčen, že Putin čelí převratu. „Myslím, že mezi zpravodajskou komunitou a hlavou státu panuje napětí. Trvá od doby, kdy prezident z neúspěchu na Ukrajině začal obviňovat tajné služby,“ řekl pro Sky News Australia. Maravjov je přesvědčen, že se Vladimir Putin převratu velmi obává.
Odplata za zatýkání?
Obzvlášť poté, co minulý měsíc nařídil masovou čistku. O ní informoval Christo Grozev, výkonný ředitel zpravodajské organizace Bellingcat. Někteří členové kontrarozvědky byli odvolání, jiní měli být dokonce na příkaz Vladimira Putina zatčeni. Všichni, kterých se čistka dotkla, údajně byli zaměstnanci Páté správy, divize, která byla zřízena v roce 1998, kdy byl současný ruský prezident ředitelem FSB.
Jedním z těch, kteří byli v domácím vězení, je osmašedesátiletý generál Sergej Beseda, šéf Páté správy Federální bezpečnostní služby. V současnosti by už však měl být ve vyšetřovací vazbě ve věznici Lefortovo, známé kvůli mučení vězňů a nelidskému zacházení s nimi. To má být důkazem, že se bude zodpovídat ze selhání zpravodajských služeb.
Podle Grozeva měl Beseda „podávat Kremlu nepravdivé informace o skutečné situaci na Ukrajině před invazí“. Putin byl podle mnoha svědectví na základě informací od tajných služeb přesvědčen, že ruští vojáci budou mnoha Ukrajinci vítáni a dosáhnou rychlého vítězství. Ve skutečnosti však narazili na odpor lidí připravených bránit svou zemi za každou cenu.
Besedův případ spadá pod vojenský vyšetřovací výbor. Uvězněný generál byl údajně krátce před svým zadržením na cestě na Ukrajinu. Putin se proto obává, že „krtci“ vyzradili plány invaze na Západ. Minulý měsíc ruský prezident propustil také zástupce šéfa ruské národní gardy.