Ve Spojených státech je armáda tradičně apolitická. Tedy, přinejmenším navenek. Vojákům v aktivní službě je zakázáno ze své pozice vést volební kampaně. Popotahován za to byl konec konců i Joe McCarthy, který během druhé světové války sloužil v Tichomoří a posléze se proslavil honem na komunisty, skutečné i domnělé. Proto je otevřený dopis podepsaný více než dvěma stovkami bývalých amerických generálů, v němž otevřeně podpořili kandidaturu Joe Bidena, tak neobvyklý. Zvláštní je i to, že vojáci často preferovali spíše republikány.
Demokraté i republikáni
Prezident se samozřejmě bude pokoušet signatáře vykreslit jako zavilé demokraty nebo jejich spojence. Nicméně je mezi nimi celá řada republikánů nebo generálů, kteří se do vrcholných funkcí dostali právě za jejich vlády. Mezi ně patří například admirál Harry Ulrich, který velel všem americkým námořním silám v Evropě pod prezidentem Bushem mladším.
Krom generálů se přidaly další téměř tři stovky bývalých diplomatů a profesionálů působících v oblasti národní bezpečnosti. Mezi nimi jsou i William Cohen a Chuck Hagel, kteří byli ministry obrany a jsou členy republikánské strany. To samozřejmě neznamená, že jsou proti Trumpovi všichni bývalí generálové, admirálové a další významní činitelé, ale jen stěží lze také tvrdit, že jde o čistě stranickou politiku. Jedná se daleko spíše o vyjádření skutečného znepokojení nad tím, kam se Spojené státy pod současným prezidentem ubírají.
Spíš proti Trumpovi než pro Bidena
Z toho, jak je dopis napsaný, je naprosto zřejmé, že daleko spíše než o konkrétní politiku a program obou kandidátů jde daleko spíše o kritiku způsobilosti Donalda Trumpa úřad vykonávat. V textu se uvádí například, že „současný prezident prokázal, že není schopen dostát obrovské zodpovědnosti svého úřadu. Nedokáže se postavit problémům, ať jsou malé či velké. Díky jeho pohrdavému přístupu a jeho selháním nám naši spojenci už nevěří a naši nepřátele se nás už nebojí.“
Výslovně se zde uvádí, že nejde o podporu konkrétních případných kroků a politického programu Joe Bidena, ale o přesvědčení, že současný nájemník Bílého domu není schopen úřad řádně vykonávat. Takové příkré a otevřené odsouzení ze strany bývalých generálů je v amerických dějinách skutečně výjimečné.
Vliv bude minimální
I tato událost ukazuje, že prezident Trump prostě není běžným prezidentem. I když se armáda a vojáci ve společnosti těší velké úctě, bude ale vliv tohoto prohlášení dosti omezený. Může snad ovlivnit několik málo nerozhodných voličů, ale těch je oproti roku 2016 výrazně méně. Naopak Trumpovy fanoušky to jen utvrdí v tom, že proti jejich prezidentovi se spikli příslušníci tzv. Deep State, profesionálové ze státní správy.
To je konec konců narativ, kterým prezident odbývá jakoukoliv kritiku a nepříjemná zjištění, ať už se jednalo o Muellerovu zprávu, impeachment nebo vyšetřování jeho obchodních aktivit ze strany státního návladního v New Yorku. Velká část voličů tomuto příběhu zjevně věří a toto prohlášení jen zapadne do jejich vidění světa jako další důkaz. Pokud ovšem něco tvrdí takto rozsáhlá a různorodá skupina lidí, z nichž mnozí pro svou vlast riskovali životy, nelze to jednoduše smést ze stolu.