Dva bývalí vrchní velitelé USA v Evropě podepsali otevřený dopis, v němž se vyslovili pro zavedení omezené bezletové zóny na Ukrajině. Prezident Joe Biden a NATO oproti tomu zatím prohlašují, že ji nezavedou.
Generál ve výslužbě Phil Breedlove, který v letech 2013-2016 dohlížel na evropské velení USA, a generálporučík ve výslužbě Ben Hodges, velitel americké armády v Evropě v letech 2014-2017, spolu s dalšími 25 zahraničně-politickými experty podepsali nedatovaný dopis, v němž naléhají na USA, aby nad Ukrajinou zřídily omezenou bezletovou zónu s ochranou humanitárních koridorů, na nichž se minulý týden dohodli ruští a ukrajinští představitelé. O dopisu referuje web Stripes.com.
„Vedoucí představitelé NATO by měli ruským představitelům sdělit, že neusilují o přímou konfrontaci s ruskými silami, ale musí také dát jasně najevo, že nebudou přihlížet ruským útokům na civilní oblasti,“ píše se v dopise. „To, o co usilujeme, je nasazení amerických letounů a letounů NATO nikoliv za účelem hledání konfrontace s Ruskem, ale za účelem odvrácení a odstrašení ruského bombardování, které by mělo za následek masivní ztráty na životech Ukrajinců.“
Stripes.com dále zmiňuje okolnosti současné debaty o bezletové zóně:
„Mnozí západní představitelé však tvrdí, že bezletová zóna by mohla vtáhnout USA a spojence v NATO do bojů s Ruskem, rozšířit válku a eskalovat nepřátelství mezi znepřátelenými jadernými mocnostmi.
‚Jediný způsob, jak zavést bezletovou zónu, je vyslat stíhací letouny NATO do ukrajinského vzdušného prostoru a pak tuto bezletovou zónu zavést sestřelením ruských letadel,‘ řekl generální tajemník NATO Jens Stoltenberg novinářům minulý týden v Bruselu. ‚Chápeme zoufalství, ale zároveň se domníváme, že pokud bychom to udělali, skončilo by to něčím, co by mohlo být plnohodnotnou válkou v Evropě.'“
Dopis podepsali také akademici a bývalí úředníci ministerstva obrany a ministerstva zahraničí, včetně Williama Taylora, který byl nejvyšším americkým diplomatem na Ukrajině v letech 2006-2009 a znovu od poloviny roku 2019 do ledna 2020.
Dopis rovněž vyjadřuje podporu dodávkám stíhaček A-10 a MiG-29, které by Ukrajincům pomohly v obraně. V úterý Polsko uvedlo, že je připraveno na leteckou základnu Ramstein v Německu vyslat všechny své letouny MiG-29, které by USA pak poskytly Ukrajině.
Ministerstvo obrany tento návrh odmítlo jako neudržitelný a ve středu novinářům sdělilo, že Polsko o něm s USA předem nejednalo.