V krajských volbách v Plzeňském kraji se střetnou dva zajímaví kandidáti na hejtmanský post – bývalý hejtman za ČSSD Josef Bernard, který tentokrát kandiduje za hnutí STAN, a Ivo Grüner, který donedávna působil jako jeho náměstek. Bude to souboj dvou bývalých kolegů, kteří spolu několik let pracovali jako hejtman a náměstek, oba za sociální demokracii. O to napínavější bude sledovat, kdo z nich ve volbách dopadne lépe. Záleží to samozřejmě i na uskupeních, za která se o hejtmanské křeslo ucházejí.
Na videu na facebookovém profilu sociální demokracie Ivo Grüner říká, že již 12 let pracuje ve prospěch Plzeňského kraje a je jeho patriotem. Zdůrazňuje: „Jsem na straně venkova. Dnes a denně bojuji, abych lidem na venkově a v malých obcích zajistil srovnatelnou kvalitu života, jako ve větších městech. Všichni jsme obyvatelé Plzeňského kraje.“
Náměstkem hejtmana je Grüner už od roku 2008. Za tu dobu zažil hned čtyři různé šéfy, respektive jednu hejtmanku a tři hejtmany: Miladu Emmerovou (ČSSD), Milana Chovance (ČSSD), Václava Šlajse (ČSSD) a nakonec Josefa Bernarda (ČSSD). Nyní má Grüner možnost sám se do této pozice vyšvihnout a povýšit.
Pozoruhodné je, že náměstek hejtmana vyzdvihuje tým, který sociální demokracie na kraji vytvořila: „Na úřadě Plzeňského kraje už za ty roky tvoříme sehraný tým – tým, který byl a je vždy na vaší straně. Udržte nás prosím ve hře svým hlasem ve volbách, abychom mohli i nadále s vaší pomocí rozvíjet náš krásný kraj.“
Koho tím přesně myslí, nevíme. Lidi, kteří se za těch 12 let vystřídali na postu hejtmana, asi ne. Přitom tandem hejtmana a jeho náměstka je asi nejdůležitější, a ten se bohužel rozpadl, když Josef Bernard sám podal zastupitelům návrh na své odvolání.
Bývalý generální ředitel Škody Transportation opustil plzeňskou sociální demokracii kvůli tomu, jak napsal v květnu na svůj facebookový profil, že nechtěl patřit do klubu, který ho za svého člena už nadále nechce. A vzhledem k tomu, že vedení plzeňské ČSSD dlouhodobě svými výpady proti němu naznačovalo, že si nepřeje, aby v práci pokračoval, rozhodl se všem situaci ulehčit a ze strany odejít. Takhle sehraný tým úplně nevypadá. Byť je třeba říct, že vinu na tom pravděpodobně nese jak Bernard, tak plzeňští sociální demokraté.
Největší nepřítel sociální demokracie
V této souvislosti je dobré zmínit i některé další úvahy, které Grüner v uvedeném videu uvádí: „Když jsem se zamýšlel nad tím, proč vůbec jít do voleb, když preference sociální demokracie jsou, řeknu, víc než malé. Řekl jsem si jednu věc, podíval jsem se do historie sociální demokracie a my jsme vždycky byli bojová strana. Platilo už i za mne, že sociální demokracii může porazit jenom sociální demokracie. Já bych byl strašně rád, abychom si to všichni uvědomili a právě v době, kdy se úplně nedaří, tak abychom si řekli, že teď je třeba zabrat, táhnout za jeden provaz a posunout nejenom sociální demokracii, ale celou Českou republiku tam, kde má být, to znamená do Evropy.“
Škoda, že si to Grüner a spol. neřekli o něco dříve, třeba by ještě zabránili tomu, aby teď ve volbách proti sobě kandidoval sociální demokrat a bývalý sociální demokrat. Takhle to spíš vypadá, že sociální demokracie skutečně poráží sociální demokracii a za jeden provaz netáhne, protože její hejtman a jeho spolustraníci se nebyli schopni dohodnout.
Po odchodu Bernarda to sociální demokraté v Plzeňském kraji nebudou mít snadné, a to zvlášť v kombinaci s tím, že bývalý úspěšný hejtman bude ve volbách rovněž kandidovat. Ivo Grüner si klade za cíl získat 10 procent hlasů, což je podle něj reálné. Není to mnoho, přesto pro ČSSD nebude úplně jednoduché toho dosáhnout.
Už jen z toho je patrné, že Grüner ve skutečnosti v hejtmanský post moc nedoufá, protože 10 procent na něj stačit nebude. Ale na to, aby mohl další volební období strávit jako náměstek hejtmana a držet se toho, co dělal doposud, by to mělo stačit skoro bezpečně.
Správný tým pro další práci
Stejné cíle si klade i Josef Bernard. Na webových stránkách hnutí STAN na otázku, jaké jsou ambice jím vedené kandidátky, odpovídá: „Dosáhnout výsledku, který nám umožní být silným hráčem při sestavování budoucí koalice.“
Bernard stejně jako Grüner vyzdvihuje tým lidí, se kterým chce pro Plzeňský kraj pracovat. Proč kandiduje za hnutí STAN, odůvodňuje takto: „Mou hlavní motivací je fakt, že v Plzeňském kraji jsem v hnutí STAN poznal schopné, šikovné, pracovité a poctivé lidi, jako je například Pavel Čížek. Možná se vám to bude zdát jako nepodstatná věc, ale to, jakou politiku a jak dobře ji děláte, záleží především na schopnostech týmu, který za vámi stojí, a u STAN jsem přesvědčen, že jsem ten správný tým pro další práci pro Plzeňský kraj našel.“ Dodejme, že Čížek také dělal Bernardovi náměstka.
V minulých krajských volbách v tomto kraji obsadila ČSSD druhé místo se 17,35 procenta hlasů, první bylo hnutí ANO s 21,52 procenta hlasů, třetí v pořadí skončila ODS (14,63 procenta hlasů), následovali komunisté (11,58 procenta) a koalice pod vedením hnutí STAN (8,15 procenta hlasů). Do zastupitelstva se ještě dostala TOP 09 (7,09 procenta), koalice SPD a SPO (5,33 procenta) a Koalice pro Plzeňský kraj (5,11 procenta).
V tomto kontextu by 10 procent byl ještě docela důstojný výsledek, byť na sociální demokracii je to hodně málo. Zároveň vzhledem k tomu, že v současnosti disponuje postem náměstka nejen koalice hnutí STAN, ale i Koalice pro Plzeňský kraj, mohli by sociální demokraté s 10 procenty zasáhnout do koaličních jednání už docela významně a pozici náměstka hejtmana požadovat celkem suverénně. Nakonec ji mohou získat i s výrazně slabším volebním výsledkem.
Jestli v tomto ohledu uspěje spíš Ivo Grüner, nebo Josef Bernard, se ukáže, případně se to může povést oběma. Jejich úspěch, případně neúspěch je možné do určité míry brát i jako rozsouzení toho, kdo ve sporu mezi bývalým hejtmanem a plzeňskými sociálními demokraty měl na své straně sympatie voličů. Uvidíme, zda dopadne lépe plzeňský patriot Grüner, který je na straně venkova, nebo Bernard, který říká, že mu v politice jde o výsledky, ne o politikaření.