Bývalý polský prezident a předák Lech Wałęsa navykládal pro ruský Sputnik různé věci. Dozvěděli jsme se to ze světového tisku. Něco bylo pravda, něco ovšem znělo tak podivně, že to láká podívat se ke zdroji. A je to tam. Najdeme to 26. 12 na webu sputniknews.com.

repro: sputniknews.com

„Byl bych schopen vysvětlit (své hledisko) i Putinovi, kdybych s ním měl více rozhovorů, kdyby mi dovolil, abych ho přesvědčil. Je to moudrý člověk, ale při rozhovoru s ním se musí použít více argumentů.“

„Pořád si vyčítám, že se mi nepodařilo udržet dobré vztahy s Ruskem, protože jsem si to nechal na své druhé prezidentské období… Pokud se (Rusko a Polsko) přeme, třetí země na tom začnou vydělávat peníze. Měli bychom tuto cestu opustit, jakmile to bude možné. Měli bychom pochopit, že musíme dosáhnout dohody. A to je možné.“

„Společně s Jelcinem bychom opravdu s Ruskem dosáhli dobrých vztahů, měl jsem takové plány a my bychom to dokázali, byl to otevřený člověk… Ale já jsem měl příliš mnoho problémů a nechal jsem si to na své druhé prezidentské období, prohrál jsem volby a nepodařilo se mi dostat se podruhé ke slovu. Ten koncept byl zničen.“

„Nikdo Putinovi neřekne prosté věci. Velkou politiku provádí správně, ale nevšimne si některých jednoduchých záležitostí, které deformují stav věci. Má jiné argumenty (než měl Jelcin): ‚obrovský potenciál‘, ‚každý je nepřítel‘ a z toho vyvozuje závěry. A kdyby měl jiné argumenty, podobné těm, které jsem používal, abych přesvědčil Jelcina, měli bychom skvělou politiku.“

Stálo by za to se zastavit u více bodů, třeba co je to ta „velká politika“, kterou Putin dělá správně a co se vůbec myslí slovem „správně“. Ve stylu Machiavelliho, KGB a ruského imperialismu to Putin jistě správně dělá. To se mu rozhodně nedá vytknout. Že k „velké politice“ nepatří třeba životní úroveň obyvatel jeho technologicky zaostalé země a velký ohled na lidská práva, to už tak u autoritativních vůdců bývá. To všechno zřejmě Putin přesouvá taky na další volební období, měl jich už dost, tak může přesouvat donekonečna.

Za zmínku ale stojí opakující se chyba mnoha lidí, kteří si myslí, že by u Putina jiným přístupem a nasloucháním a vysvětlováním něčeho dosáhli. Tohle opakovaně s jistým idealismem zkoušejí američtí prezidenti, kteří plánují různé restarty, protože si myslí, že to jejich předchůdce zpackal. Nakonec se ukáže, že je to úplně jedno. Putin ví, co chce a nějaké argumenty druhé strany a vciťování se v tom nehrají roli.

Zneuznaný bývalý prezident (či jiný kdysi vysoce postavený politk) je ale ideálním objektem. Stačí mu dát najevo, že se mu někde naslouchá, že ho někdo bere vážně, že opravdu nevyužil svůj potenciál, který ti jeho doma tak strašně nepochopili. Od toho vede jen krůček k cupitání na recepce na ruskou ambasádu, k cestám na Rhodos, kde sedánky pořádá agent KGB Jakunin, Putinův přítel a k nošení svatojiřské stužky velikosti menší vrtule.

Putin přece musí být moudrý, když dokáže docenit osobnost, ne? Bude zřejmě třeba se ruskému vládci nějak odvděčit a napravit jeho nevalný obraz. Nemyslí všechno zle, jeho kroky je třeba chápat jaksi v širším kontextu, neměli bychom ho tlačit do kouta, Rusko má svá specifika, na světě jsou větší hrozby a tak dále.

Jeden takový zneuznaný postarší muž může odvést pro Kreml dost dobré práce. Když se takových mužů najde několik, odvedou ještě více práce.

Revue Forum Banner
Jan Jandourek
Jan Jandourek
Komentátor deníku FORUM 24
Další články autora