Hostem Interview ČT24 byl dnes bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer. Hodnotil státní hospodaření i stav české ekonomiky.
Rozdíl mezi plánem a skutečností v hospodaření vlády za rok 2016 je podle něj kvůli náhlému „pádu“ peněz z Evropské unie, dále díky růstu ekonomiky a také proto, že aparát na Ministerstvu financí (nikoli ministři) je dlouhodobě konzervativní a je zvyklý tvořit si polštář, protože na konci roku se nějaká ta desítka miliard korun hodí. Ministerstvo se pak na konci roku tváří překvapeně. To se nestávalo pouze v minulých letech, protože jsme procházeli spolu se světem krizí, která nás překvapovala negativně. [ctete-foto]92408[/ctete-foto]
Je obtížné něco dělat s tím, aby rozpočet příliš přebytkový nebyl, protože vlády tady vždycky jsou koaliční. Máme však příliš vysoké mandatorní výdaje.
Na druhou stranu chyba v rozpočtovém odhadu nehraje zase až tak velkou roli v ekonomice. Takže velký přebytek oproti plánu není velkým problémem.
Máme v systému daní příliš mnoho změn, takže není možné zhodnotit vliv jednotlivých faktorů na výběr daní. Ale analytici z České národní banky tvrdí, že se výběr zlepšil částečně i díky kontrolnímu hlášení. Zároveň rostla ekonomika, což jistě mělo také vliv.
Máme za sebou nejdelší (asi pětileté) krizové období, takže jsme zapomněli, že se nyní pouze vracíme „do normálu“. Hospodářský růst tady už v minulosti býval a byl dokonce mnohem vyšší. Takový růst, jaký teď máme, bychom měli plus mínus očekávat a neměli bychom se mu tak divit.
Poměrně dobře jsme se vypořádali s krizí, finanční sektor zůstal stabilní a rozhodování českých řídicích pracovníků vůbec není špatné. Takže máme na dnešním hospodářském růstu také svůj podíl. Lidé si v roce 2010 zvolili vládu (Nečasovu), která jim slíbila úspory, abychom prošli krizí.
Ekonomická situace v Evropské unii se zlepšuje, je to zkresleno obavami z Itálie, ale výhled je dobrý. Problémem je spíše situace politická (migrační krize, ozbrojený konflikt ve východní Evropě, válka v Sýrii…).
První očekávání z Donalda Trumpa jsou spíše pozitivní. Jedinou hrozbou je případná obchodní válka s Čínskou lidovou republikou. Ale ta vůbec nemusí nastat.
Bývalý guvernér Singer by zpětně začal se znehodnocováním koruny dříve a úspory by znehodnocoval ještě více. [ctete-foto]80497[/ctete-foto]
Kurz koruny se po ukončení mimořádných zásahů (devizových nákupů) bude hýbat více než před intervencemi. Po skončení intervencí se vůbec koruna zhodnotit nemusí. Spekulantům se může stát něco podobného jako v roce 2014 firmám, které si nakoupily příliš korun a následně zjistily, že nemají eura. Česká národní banka navíc bude samozřejmě nepřímo ovlivňovat kurz i nadále.