Komunistická strana Čech a Moravy v loňských krajských volbách utrpěla opravdu zdrcující porážku. Zvlášť bolestné to pro ni bylo v Ústeckém kraji, kde do té doby měla svého hejtmana Oldřicha Bubeníčka. KSČM zde sice získala nejlepší výsledek v republice, ale stále to bylo jen 6,26 procenta hlasů oproti 15,82 procentům v předchozích volbách do krajských zastupitelstev. Pozoruhodné je, v čem Bubeníček vidí příčinu tohoto debaklu.
V rozhovoru pro Haló noviny Oldřich Bubeníček odpověděl na otázku, jestli si už udělal analýzu, proč komunisté v Ústeckém kraji tak propadli, následovně: „Osobně si myslím, že volby kopírovaly celostátní politiku. Naše podpora vládě jednoho z nejbohatších mužů v republice přinesla své ovoce. Sice tato vláda provedla řadu sociálních opatření, ale všechnu slávu na sebe stáhnul Andrej Babiš. Na druhou stranu je otázkou, jak dlouho může vláda tisknout peníze jako na běžícím pásu a nemít to podpořeno nějakou hodnotou. Asi jen do podzimních voleb. A bohužel se na tom podílejí svojí podporou naši poslanci,“ zdůraznil bývalý hejtman Bubeníček.
A dodal: „V Ústeckém kraji nebyla dobře zvolena volební kampaň, to je můj názor. Mysleli jsme si, že občané vše, co se v kraji udělalo, ocení. Ale oni dali na masivní populistickou kampaň ANO, ODS a Pirátů. A vedoucí kandidát kritizoval rozhodnutí vedení kraje. Třeba covidová podpora OSVČ. To také občané nepochopili. Jsou to věci, z kterých se musíme poučit do podzimních voleb. To znamená postavit vedoucího kandidáta, který není spjatý s podporou ANO a ani jím není placený,“ uvedl Oldřich Bubeníček, který v minulosti působil také jako starosta města Bílina.
První část, ve které Bubeníček popisuje vliv celostátní politiky na krajskou, stojí rozhodně za pozornost. Bývalý hejtman si zde očividně nebere servítky a pálí do vlastních řad, neměl by ovšem zmiňovat komunistické poslance, nýbrž vedení KSČM, které o podpoře Babišovy vlády rozhodlo.
Tahle Bubeníčkova reflexe je sice cenná, ale bohužel z ní vůbec nic neplyne. Komunisté se mohli hned po krajských volbách vůči vládě Andreje Babiše ostře vymezit, uznat svoji chybu, když se rozhodli umožnit její vznik a napomoci tomu, aby získala v poslanecké sněmovně důvěru, a v měsících zbývajících do podzimních sněmovních voleb ji podrobit neúprosné kritice. To se však nestalo.
Kritika od jednoho penzisty
Slova Oldřicha Bubeníčka jsou ojedinělá a většina komunistických funkcionářů se tímto způsobem bohužel nevyjádřila; vzhledem k tomu, že Bubeníček je ve skutečnosti už důchodce, který z politiky již odešel, vlastně moc neznamenají a nemají větší váhu.
Ostatně někdejší komunistický politik vykresluje svůj život penzisty a většině přestavitelů KSČM může být úplně jedno, co si myslí: „Vstávání jsem posunul o hodinu na půl sedmou, potom jedu pro rohlíky a noviny a potom jdu s vnučkou do školy. A po osmé nastává ten důchodcovský stav, v klidu si přečtu Haló noviny a Sport a potom si sám rozhodnu, co budu dopoledne dělat,“ popisuje Oldřich Bubeníček.
Přesto je třeba uznat, že Bubeníčkovo vyjádření, jak podpora komunistů vládě jednoho z nejbohatších mužů v republice komunistické straně zásadním způsobem uškodila, významně kontrastují s tím, co v Haló novinách předvádí například matador komunistické žurnalistiky Jaroslav Kojzar. Ten zdaleka nemá takovou míru sebereflexe jako bývalý hejtman Ústeckého kraje.
Kojzarův nedávný článek s názvem Další dnešní bojující končí takto: „Namístě je proto otázka: Proč dnes, po více než třiceti letech od Listopadu, se zvyšují útoky na komunisty a socialismus? Protože rovnost mezi lidmi je stále přitažlivá a zvláště dnes, kdy jsme ohroženi novým nebezpečím, nemocí, která se týká každého z nás a přináší nové sociální problémy.“
Až na to, že spojenectvím s Andrejem Babišem KSČM dokázala, že mnohem blíže než k myšlenkám o rovnosti mezi lidmi má ke kupčení se svou podporou, kdy cílem je zajistit si vlastní důležitost a vliv a lukrativní posty. Ideály sociální spravedlnosti a rovnosti jsou až na druhém místě.