Předseda Okresního výboru KSČM Kutná Hora a někdejší poslanec za Komunistickou stranu Čech a Moravy Jan Klán zveřejnil na webu své partaje článek, ve kterém napadá tzv. covidovou generaci. Mladým lidem vyčítá, že pod vlivem dnešní globální konzumní společnosti lpějí na cestování a honbě za zážitky. Celé to zní, jako by chtěl, aby tato generace zkrotla, byla poslušnější a nechala se shora ve svém chování omezit.
Klán píše o tom, že v západních zemích se začíná objevovat nový termín – „covidová generace“. Bývalý člen dolní komory parlamentu ji popisuje takto: „Na jednu stranu se jedná o generaci, která s nelibostí nese omezení, která jsou zaváděna v rámci silných karanténních opatření, ale na druhou stranu se jedná také o generaci lidí, kteří mohou virus bezmezně šířit, protože se u nich mnohdy nevyskytují silné příznaky nemoci. Ohrožují tím ostatní a celou společnost.“
Už jen to zní jako nadávání na mladou nezodpovědnou generaci, která by si zasloužila trochu přitáhnout otěže, aby si příliš nevyskakovala, protože svou zhýčkaností a rozmazleností ohrožuje zbytek společnosti. Podobné generační charakteristiky jsou vždycky zrádné a velmi často nebývají pravdivé.
Zvlášť když jsou jednostranné a pojímají danou generaci jako celek buď výrazně negativně, nebo naopak výhradně pozitivně. Skutečnost je přitom zpravidla barvitější. Celou generaci totiž nelze hodit do jednoho pytle, většinou se vymyká laciným škatulkám a šablonám a nabízí mnohem zajímavější a vnitřně členitější a rozporuplnější obraz.
Bývalý poslanec vykresluje covidovou generaci výlučně negativně. „Je to právě hlavně mladá generace »C«, která volala po co nejrychlejším konci sociální izolace, protože jí byla upírána různá práva, která jim určuje dnešní globální konzumní společnost. Mezi tato práva můžeme řadit hlavně cestování a honbu za zážitky. Tyto věci totiž státy omezily jako první, aby byla nemoc pod kontrolou,“ zdůrazňuje Klán.
Vypadá to, že hlavní problém této generace vidí šéf Okresního výboru KSČM Kutná Hora v tom, že je ve vleku globální konzumní společnosti. Na tu má zřejmě spadeno. Mladým lidem by rád přistřihl křidélka ohledně cestování a honby za zážitky, protože právě to covidové generaci údajně podsouvá ona zlořečená globální konzumní společnost. V této snaze má Klán jednoho velkého spojence, kterým je pandemie.
Globální trh a neomezený pohyb osob
Podle někdejšího poslance je právě pandemie největším nebezpečím pro společnost. Klán tvrdí, že z toho plyne jednoduchá věc – nebezpečí číhá tam, kde se pohybuje nejvíce lidí. „Oni jsou totiž přenašeči nemocí, a pokud zde existuje globální trh a neomezený pohyb osob, tak máme problém na světě,“ uvádí. V podtextu toho se dá číst, že Klán si zřejmě myslí, že bychom se všichni měli lépe, kdyby globální trh a neomezený pohyb osob neexistovaly, což se tak jednoduše říct nedá. Velmi pravděpodobně by to bylo spíš naopak.
Směr, kterým se předseda OV KSČM Kutná Hora ubírá, je ještě více patrný, když srovnává letošní situaci s koronavirem s uprchlickou krizí z roku 2015: „Je s podivem, že v době nástupu pandemie nikdo nic neřekl na to (vyjma některých čelných představitelů EU, kteří byli mnohdy mimo a pod tlakem silné konzumní lobby, aby po určité době otočili o 180 stupňů), že se uzavírají hranice a vše šlo udělat ze dne na den. Ano, narážím zde na uprchlickou krizi roku 2015, kdy hranice nikdo zavřít nechtěl, protože by byl vnímán jako šiřitel antihumanismu. Ve chvíli, kdy se ale mělo zamezit vstupu »cizincům« v rámci ochrany veřejného zdraví, tak vše šlo naprosto normálně.“
Není zcela jasné, co tím chce Klán říct, ale zdá se, že se mu zkrátka líbí, jak jednoduše, rychle a bez větších námitek se letos na rozdíl od doby před třemi lety podařilo hranice zavřít. V očích bývalého poslance to však má jeden malý zádrhel – covidovou generaci, které se to úplně nezamlouvá a která si to nechce nechat líbit.
Podle Klána zůstává otázka, zda si ze současného stavu vezmeme ponaučení a hlavně, zda se poučí mladá covidová generace, která zde bude žít. Bohužel už ovšem neříká, jak přesně si to ponaučení představuje. Pouze naznačuje: „Koronavirus je podobný globálnímu oteplování – nerovnoměrně rozděluje rizika, byť nakazit se může naprosto každý, ale nejohroženější jsou starší lidé, nemocní nebo chudí, kteří nemají na zdravotní péči nebo jsou jinak indisponováni. Přesně ti lidé, na které nastupující generace »C« zapomíná…“
Někdejší poslanec si tak bere starší lidi, nemocné a chudé jako rukojmí, pomocí kterých se snaží vytvářet nátlak na mladou generaci. Zásadní je však poznání, že všichni, nikoli jen ti mladí, se mohou chovat ohleduplně a zároveň se nemusí nikde zavírat, zůstávat jen v České republice, ochuzovat se o zážitky nebo se nějak drasticky omezovat. Obojí je totiž slučitelné a nestojí to proti sobě, jak se tváří Klán.