Peter Harvánek byl jedním z prvních místopředsedů ANO. Na svůj post ovšem rezignoval, když zjistil, že s demokratickými postupy se v hnutí vůbec nepočítá a vše je předem nalinkováno od předsedy Andreje Babiše. Ten má podle Harvánkových slov od založení hnutí jasné ekonomické cíle, kterých chce angažováním v politice dosáhnout. Jedná se hlavně o finanční zisk jeho firem, zejména Agrofertu. I jako předseda politického hnutí prý se všemi jedná jako se svými zaměstnanci.
V prosincovém rozhovoru pro Deník Referendum Harvánek rozkryl fungování úspěšného hnutí a vyjádřil názor, že se v žádném případě nemohlo nic změnit ani po jeho odchodu z ANO, v roce 2013. „Babiš ví, co tam má za lidi. Na většinu z nich něco ví, oni vědí něco na něho. Musí si tudíž vyjít vstříc, pomáhat a vzájemně si krýt záda,“ říká bývalý místopředseda. Důležitá zpráva, kterou server přinesl jaksi zapadla a podle redakce Svobodného fóra je třeba šířit, jak vlastně hnutí ANO od svého počátku fungovalo a patrně i stále funguje.
Procitnutí přišlo velmi brzy
První signál pro Harvánka, že není vše, jak si představoval, prý přišel na druhém jednání předsednictva. Tam zažil tvrdý šok, když jako místopředseda pro média, reklamu a marketing žádal o podklady pro strategii v tomto oboru. Tehdy současný ministr financí jasně ukázal, že jediným, kdo rozhoduje je on. „Andrej Babiš nám řekl: Já platím, já rozhoduju, vy jste tady od toho, abyste mi sháněli členy, a ne od toho, abyste mi do toho fušovali,“ vzpomíná Harvánek.
Další fungování uvnitř hnutí, do jehož vedení byli od začátku předem vybráni lidé, kteří s Babišem už dříve spolupracovali, probíhalo podobně. „Třeba nám dal na předsednictvu odhlasovat ekonomickou výroční zprávu a zároveň nám ji fakticky nechtěl ukázat,“ tvrdí Harvánek. To byl prý signál pro Jana Hammera, aby hnutí z postu místopředsedy opustil. „Honza Hammer dvakrát nebo třikrát žádal o náhled do účetnictví ANO a nikdy se k tomu nedostal,“ svěřil Harvánek Deníku Referendum. „A to byl místopředseda pro ekonomiku. A neměl šanci, vůbec žádnou. Z toho důvodu taky rezignoval, říkal nám tehdy: ,Chlapi, to je marný boj,‘ “ dodává.
Babiš neudělá stejnou chybu dvakrát
Na změnu uvnitř ANO už je ale podle jeho názoru pozdě, protože Babiš se poučil a na odbojné členy hnutí si dává pozor. „Dneska si říkám, zda jsme kolem toho neměli udělat humbuk. Ostatně rezignovali čtyři z pěti místopředsedů,“ říká bývalý vrcholný zástupce hnutí. Na to už je prý ale dnes pozdě. „Dvě třetiny okresních a krajských předsedů jsou lidé spjatí s Agrofertem. Ti nebudou hlasovat jinak, než jak si bude přát Babiš. Jsou to loajální „agroferťáci“,“ myslí si Harvánek. „Jsou to bývalí nebo současní zaměstnanci Agrofertu, případně mají s ním nebo s nějakou jeho dceřinou společností kšefty. Je to jednoduché, Babiš to má ohlídané. Bude to tvrdě nalinkovaná a režírovaná hra,“ říká.
Jediný, kdo by mohl Babišovi dělat problémy je podle Harvánka 1. místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Jaroslava Jermanová. „Myslím si, že o ní ještě uslyšíme, paní Jermanová je neřízená střela, vymkne se ještě kontrole. Myslím, že se jí Babiš brzo zbaví…,“ předjímá politik.
Vše je důkladně naplánováno
Celé směřování hnutí ANO je předem naplánováno, a dokonce lze odtušit i jeho konec. „Nemám pro to žádný hmatatelný důkaz, ale důležité je zmínit toto: Pro mě je to zrežírovaná hra, protože někdy do roku 2020 je Česká republika příjemcem dotací z Evropské unie. A Agrofert patří k jednomu z největších příjemců dotací,“ vysvětluje Harvánek. Babiš si také obsadil pro něj důležitá ministerstva financí, pro místní rozvoj nebo životní prostředí. Navíc předsedou sněmovního hospodářského výboru je 1. místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek. „Kruh je uzavřený, dotační kolečko má Babiš pod palcem. A podle mě celé jeho angažmá v politice skončí právě někdy okolo roku 2020,“ shrnuje Harvánek.