Uprostřed zabahněné pláně se nachází malý nenápadný modrý stan. V uprchlickém táboře Idomeni je jen jedním z mnoha podobných. Přesto není muž, který se z něho v neděli ráno souká, žádný uprchlík, ale bývalý německý ministr práce Norbert Blüm. Poznamenán uplynulou nocí, už oblečen do černé bundy s kapucí, se s malou pomocí televizního štábu 80letý politik staví na nohy. Uplynulou noc a předchozí den pršelo, teplota spadla na pouhých 6 stupňů. Tak o cestě Norberta Blüma píše deník Rheinsche Post.
Blüm se vydal do řeckého uprchlického tábora Idomeni, aby upozornil na tamní katastrofální stav. S uprchlíky strávil jednu noc. Blüm je zasloužilým politikem pravicové křesťansko-demokratické CDU, ve které si vysloužil označení „svědomí strany“.
Během své návštěvy kritizoval podmínky v táboře a označil je za „útok proti lidskosti“. Dodal, že „Tento druh brutality není hoden evropské kultury a je naší ostudou“. Při návštěvě velkokapacitního stanu se kolem něj shlukla skupina lidí, která provolávala: „Thank you, Germany!“ Syrský uprchlík Abdel Rassak něco spontánně arabsky vykládá. Jeho žena Intisar překládá do angličtiny: „Pohlédněte tady na toho muže z Německa! Strávil tu s námi jednu noc. Já se ptám: Kde jsou arabští vůdcové? Kdy o nich uslyšíme? Co pro nás dělají? Nic!“
50letý Syřan z milionového Mosulu byl ještě nedávno majitelem zavedené firmy na výstavbu převaděčů pro mobilní operátory, kterou dnes ovládá teroristická skupina Islámský stát (IS). Samostatně myslící lidé stojí u IS na vrcholu černé listiny. Proto se nyní chce spolu s rodinou dostat do Německa, kde již žijí jejich synové.
Jak dodává německý deník Die Zeit, Blüm kritizoval Rakousko a další středo- a východoevropské země, které se aktivně zasadily za zavření hranic balkánské trasy. „Co to je vůbec za řešení? Všichni se pohodlně stáhnou a řeknou, že se s tím má Řecko poprat samo.“ Takovou představu o Evropě nesdílí.
Podle deníku Die Welt v Řecku díky tomu uvízlo více než 40.000 migrantů, z toho 12.000 v improvizovaném táboře Idomeni, který se nachází v bezprostřední blízkosti makedonských hranic. Stovky uprchlíků, zejména ze Sýrie a Iráku tam požadovalo otevření hranic.