Možná si ještě někdo z vás vzpomene na druhou největší krizi této vlády. Ta se týkala tzv. policejní reformy, která sice vůbec žádnou reformou nebyla, neboť se jednalo o prosté spojení dvou celostátních útvarů Policie České republiky, které bylo naplánované už před deseti lety, ale kvůli politickým konexím jejich představitelů se stále odkládalo.
Hlavním aktérem byl plk. Mgr. Robert Šlachta, ředitel jednoho z útvarů, určeného ke sloučení, který provokativně podal výpověď, na protest proti sloučení. Asi už jen málokdo si vzpomene na jeho vystoupení v televizní show Jana Krause dne 29. června 2016, tedy ještě v době, kdy byl policistou. V průběhu tohoto jeho komického vystoupení, které je dostupné zde, moderátor předčítal článek MÝTUS JMÉNEM ŠLACHTA z časopisu Respekt, autora Jaroslava Spurného z 20. června 2016. Jeho účinkování mělo pouze jediný účel, a to zdůvodnění, proč vlastně Šlachta končí u policie a jeho postavení do role mučedníka. V té době ještě nebylo známo, že bude zaměstnán A. Babišem na Generálním ředitelství cel, byť se to dalo předpokládat.
V článku, předneseném Janem Krausem, byla zdůrazněna kritika vrchní státní zástupkyně v Praze JUDr. Lenky Bradáčové, která směřovala vůči Generální inspekci bezpečnostních sborů, která neměla řádně prověřit třicet tři kvalifikovaných podnětů policistů Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality na úniky informací, což mělo vést k tomu, že případ, který Šlachta realizoval, nebyl svěřen právě této instituci, která je k vyšetřování právě takových případů zřízena.
Článek Spurného v Respektu se ukázal nepravdivým. Uvedla jej na pravou míru sama Bradáčová ve vysílání Českého rozhlasu již druhý den po zveřejnění.
Z gest a vystupování Šlachty na zmiňované show je evidentní, že s obsahem článku, a tedy s nepravdivými informacemi souhlasí. Také je považuje za jeden z hlavních důvodů, proč ve funkci a u policie skončil. Avšak teatrální jednání a chování úřední osoby, vysoce postavené v bezpečnostním sboru, v té době zastřešující policejní útvar, který je orgánem činným v trestním řízení, prověřujícím a vyšetřujícím velmi citlivé, rozsáhlé a mediálně přitažlivé kauzy lze označit za nepřijatelné. Takto by se policista chovat neměl.
Občanská společnost je totiž zcela oprávněna nabýt dojmu, že osoba tohoto typu disponuje informacemi zásadně a bezesporu pravdivými, a potom takovou informaci, kterou veřejně potvrdí jako pravdivou, takto i chápe. Pak taková informace je veřejné mínění ovlivnit způsobilá, byť je nepravdivá.
Zůstává zároveň mimo jakoukoliv pochybnost, že záměrné zveřejňování nepravdivých informací mělo sloužit nejen pro pobavení statisíců diváků (s cílem tuto sledovanost ještě zvýšit), ale zároveň jako účinná propaganda ve prospěch konkrétních politických uskupení a proti konkrétnímu bezpečnostnímu sboru. Tímto svým jednáním tak mohl Šlachta ohrozit dobrou pověst i toho bezpečnostního sboru, u kterého byl v době svého vystoupení zařazen, tedy policie (pokud vůbec nějakou dobrou pověst ještě má).
Pokud by se normálnímu občanovi zdálo, že Šlachta se dopustil nějakého trestného činu nebo přestupku, tak se rozhodně mýlí. Státní zástupce neshledal, že by se v tomto případě kdokoliv trestného činu dopustil, a policejní prezidium s tím, že Šlachta se choval nevhodně, nesouhlasí.
Náměstek policejního prezidenta pro službu kriminální policie a vyšetřování plk. Vild dokonce napsal: „Dále k samotnému vystoupení bývalého ředitele Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu služby kriminální policie a vyšetřování plk. R. Šlachty uvádím, že dovozovat spáchání kázeňského přestupku z kývání hlavou (záměrné zveřejňování nepravdivých informací) je problematické.“
No jak jinak, po volbách by se Šlachta mohl stát policejním prezidentem. Alespoň to měl vzkázat nejpopulárnějšímu českému politikovi, který možná bude příštím premiérem. Zatím je ukryt na významném postu v bezpečnostním sboru podléhajícímu ministrovi za hnutí ANO, kde podle některých indicií buduje paralelní policii. A až bude přikyvovat, že náměstek pro SKPV J. Vild může zůstat ve své funkci i nadále, tak by tomu neměl příliš věřit…
Doba vymknutá z kloubů šílí, v šíleném světě jsou šílenci normální. Pořád ale platí, že pravda je pravda a lež je lež. Kdo vědomě a aktivně přitakává lži, je sám lhář.
Proto je třeba minimálně přitakat: Šlachta je lhář! A dobře si to pamatovat.