Bývalý předseda sociální demokracie Jiří Paroubek se v článku na svém blogu na serveru Vaše Věc zamyslel nad letošní kandidátkou ČSSD v Praze a nad vyhlídkami a celkovou budoucností sociálně demokratické strany. Podle Paroubka jde sociálním demokratům o všechno. Pozoruhodné je, že někdejší premiér věří, že ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová a bývalý šéf Strany zelených Matěj Stropnický patří mezi ty, kteří mohou partaj zachránit. O co se opírá a proč se mýlí?
Jiří Paroubek popisuje, jak poslouchal rozhovor s poslancem Petrem Dolínkem na Českém rozhlase: „Dolínek horoval pro zachování původní kandidátky ČSSD v Praze do sněmovních voleb, která měla na prvním místě exministra zahraničí Petříčka. V rozhovoru jsem postřehl jednu důležitou věc, jeden smutný politický omyl, který Pocheho skupina ve vedení pražské ČSSD dlouhodobě má. Na otázku, proč je vhodnější Petříček nežli Maláčová na čele kandidátky ČSSD v Praze to Dolínek zformuloval zhruba takto: ,Protože Petříček má názory jako většina Pražanů‘,“ zdůraznil Paroubek.
Následně doplnil: „A to je právě ten obrovský politický omyl Pocheho skupiny. Zaměřit se na většinu Pražanů, kteří projevují z hlediska pozic levice poněkud reakční názory, je chybou. Ti prostě nikdy volit sociální demokracii ani jinou levicovou formaci nebudou.“
Otázka je, jestli se nemýlí i bývalý předseda sociálních demokratů Paroubek. Ve své úvaze vychází z toho, že v posledním březnovém průzkumu veřejného mínění, který má ČSSD k dispozici, osobní volební preference Maláčové násobně převyšují osobní preference Petříčka.
Podobným způsobem Jiří Paroubek obhajoval nasazení svého bývalého spolupracovníka Petra Bendy na kandidátce sociální demokracie v Ústeckém kraji v loňských krajských volbách. Výsledek se však nedostavil (ČSSD zde získala pouhých 3,16 procenta hlasů) a ukázalo se, že čachry kolem této kandidátky a změny, které se tam odehrály, sociálně demokratické partaji nakonec uškodily. Něco podobného se s velkou pravděpodobností stane letos i v Praze.
S Paroubkem lze souhlasit, když zdůrazňuje, o co všechno sociální demokracie v říjnových volbách hraje. Má pravdu, že pokud strana vypadne ze sněmovny, zasadí jí to zdrcující ránu: „Dnes ale jde o samotnou existenci ČSSD. Nebude to o tom, jestli strana bude mít ve volbách 25 nebo 30 % hlasů, ale o tom, jestli bude mít 5 % hlasů plus anebo 5 % hlasů mínus. Pokud bude mít strana ve volbách 5 % hlasů mínus, tak vlastně končí jako politická síla. A obávám se, že jednou provždy. Protože to by byla rána osudu, ze které by se už těžko dokázala ČSSD vzpamatovat. Výrazové prostředky typu: ,řekneme si to po volbách, kdo měl pravdu‘, nemají žádný smysl. V případě varianty 5 % mínus už žádné takové řeči nebude mít smysl vést.“
Podobný efekt jako v Ústeckém kraji
Někdejší předseda sociálních demokratů ale zároveň prosazuje stranické křídlo, které ČSSD pohřbívá a které ji přivedlo do současného velmi tristního stavu, a to je právě Jana Maláčová, respektive předseda Jan Hamáček. Jiří Paroubek se domnívá, že ministryně Maláčová, bývalý náměstek pražské primátorky Stropnický a další jsou silnými kádry, které mohou překonat „strašlivou stagnaci a pokles vlivu pražské sociální demokracie, která se v průzkumech pohybuje někde mezi 2 – 3 % voličské podpory“.
Skutečně je tomu tak, že skupina pražských sociálních demokratů, k níž patří i Tomáš Petříček, dovedla ČSSD v Praze až k výsledku 2,87 procenta hlasů ve volbách do zastupitelstva hlavního města v roce 2018. Tím, že byl Petříček z prvního místa kandidátní listiny vyšoupnut a nahrazen Janou Maláčovou, si ovšem sociálně demokratická strana vůbec nepomohla. Pravděpodobně to bude mít podobný efekt jako změny na kandidátce v Ústeckém kraji v loňských krajských volbách. Spory a pachuť, které jsou s tím spojené, udělají svoje a sociální demokracii rozhodně poškodí.
Místopředsedkyně sociální demokracie Maláčová voliče straně nepřitáhne. Stačí se podívat, jak jsou na tom celkové preference ČSSD ovlivněné tím, jak si stojí Babišova vláda jako celek, v níž sociální demokraté dělají stafáž. Ministři této vlády skutečně nejsou žádný tahák, na kterém by se dalo stavět. A stejně tak jím – minimálně v Praze – není ani bývalý předseda Strany zelených Stropnický.