Bývalý velitel ruských sil na Ukrajině, nechvalně proslulý generál Sergej Surovikin, nesmí opouštět svůj byt a má být zticha, dokud nebude zapomenut, píše Politico s odvoláním na ruská média. Vaz mu zřejmě zlomily dobré vztahy s šéfem Wagnerovy skupiny Jevgenijem Prigožinem, který se vzbouřil proti vrchnímu velení ruské armády.
Dlouho o něm nebylo nic slyšet. Osudy generála zvaného Armageddon pro chladnou brutalitu uplatňovanou během boje ruské armády v Sýrii i na Ukrajině však již nejsou tajemstvím. Surovikin má být držen ve svém bytě, který nesmí opouštět, má ale povoleny návštěvy svých blízkých, včetně některých bývalých podřízených.
Na generálovi ulpělo podezření, že předem věděl o plánované Prigožinově vojenské vzpouře, a po jejím ukončení se již neobjevoval na veřejnosti. Politico cituje ruské bloggery, kteří píšou, že Surovikin nejprve musel zodpovědět řadu nepříjemných otázek a posléze mu bylo sděleno, aby se držel v ústraní, dokud Putin nerozhodne o jeho osudu. Čím později se tak stane, tím to prý bude pro Surovikina lepší, protože čas prý ruského prezidenta spíše obměkčí.
Surovikin nechvalně proslul brutalitou uplatňovanou proti civilním cílům. Právě letecké údery na města a nemocnice mu vysloužily jeho přezdívku. Na Ukrajině působil jako vrchní velitel tzv. zvláštní vojenské operace, jak Rusové přezdívají svou válku, a podle některých zdrojů mohl být tajným členem Wagnerovy skupiny. Sesazen byl v lednu letošního roku, kdy ho nahradil generál Valerij Gerasimov, a od té doby působil v roli jeho zástupce.
Nového velitele a také ministra obrany Sergeje Šojgua opakovaně veřejně kritizoval šéf ruských žoldáků Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin. Neshody v armádě vyvrcholily v červnu, kdy Prigožin nařkl ruskou armádu z ozbrojeného útoku na své muže. Ti následně obsadili několik měst jako Rostov na Donu či klíčové vojenské body ve Voroněži a vydali se na Moskvu, prý potrestat zrádce. Po několika menších vojenských akcích se Prigožin nechal slyšet, že dosáhl dohody a jeho muži budou nadále působit v Bělorusku. Skutečný obsah údajné dohody však není znám. Po ukončení vzpoury následovaly velké čistky v ruské armádě, zejména mezi veliteli sil bojujících na Ukrajině. Jednou z jejich obětí má být právě Surovikin.