Bývalý představený pravoslavného kláštera Sergij (občanským jménem Nikolaj Romanov) se obrátil na Vladimira Putina s žádostí o milost. Sergij si odpykává trest v kolonii v Nižním Tagilu za údajné podněcování k nenávisti a výzvy k sebevraždě. Jedná se o zvláštní postavu s pestrou minulostí.
Sergij ve svém odvolání uvádí, že nevystupuje proti úřadům a armádě, a označuje se za ruského vlastence. Zdůrazňuje také, že již dříve žádal o vyslání do války proti Ukrajině, ale byl odmítnut kvůli svému věku, je mu nyní 69 let.
„V době mého věznění mnoho lidí, kteří byli v mé blízkosti ve vazební věznici, odešlo do SVO („speciální vojenská operace“, oficiální označení pro ruskou invazi na Ukrajinu, pozn. red.) a vrátili se jako hrdinové. Také jsem žádal, aby mě poslali do SVO jako zdravotního bratra nebo stavebního dělníka, ale vzhledem k mému pokročilému věku jsem byl odmítnut. Těchto pokusů se však nevzdávám a znovu píši žádost o vyslání do SVO,“ píše v žádosti. Upozorňuje, že si již odpykal více než polovinu trestu a trpí vážnými nemocemi. V případě propuštění plánuje „vést klidný život důchodce“.
Nikolaj Romanov si odpykává trest za extremismus a výzvy k sebevraždě. Dne 30. listopadu 2021 ho Izmailovský okresní soud v Moskvě odsoudil na 3,5 roku v kolonii se všeobecným režimem a v lednu 2023 byl duchovní odsouzen k sedmi letům odnětí svobody za podněcování k nenávisti.
Romanov má za sebou pozoruhodnou minulost.
„Sergij se narodil v roce 1955. Podle jeho autobiografie pracoval v letech 1977–1981 na policii jako inspektor kriminální policie. Je známo, že byl propuštěn pro nedbalý přístup k práci a diskreditaci policie. V roce 1984 se dopustil dopravní nehody s následkem smrti člověka, v letech 1984–1985 se při práci v prodejně potravin dopustil krádeže státního majetku. Během soudního procesu se přiznal k vraždě s přitěžujícími okolnostmi (šlo o vraždu při loupežném přepadení, pozn. red.). V roce 1986 byl Nikolaj Romanov za souběh trestných činů odsouzen k 13 letům odnětí svobody. V roce 1997 byl podmínečně propuštěn,“ píše nezávislý ruský web VotTak.
Po propuštění z trestanecké kolonie požádal Romanov jejího náčelníka Ivana Žarkova, který se v té době stal vedoucím Státního vězeňského oddělení pro Sverdlovskou oblast, o pomoc se svým umístěním do kláštera. V roce 1997 se stal novicem v klášteře ve Sverdlovské oblasti a v roce 1998 nastoupil do Moskevského duchovního semináře. Odtamtud byl ale vyloučen z druhého ročníku korespondenčního studia kvůli soustavným absencím a nečinnosti při studiu.
Ve své duchovní dráze ale pokračoval a v roce 2001 se stal mnichem a byl pak vysvěcen na kněze. Na kritiku, že církevní předpisy zakazují vrahům přijímat hodnost duchovního, Sergij odpověděl, že k tomu dostal osobní požehnání patriarchy Alexije II. Stal se pak představeným kláštera postaveném na místě dolu, do něhož byla naházena těla Mikuláše II. a jeho rodiny, a aktivně v Rusku prosazoval uctívání rodiny zavražděného ruského imperátora. Poté se přestěhoval do ženského Sredněuralského kláštera. K jeho „klientele“ patřili vicegubernátor Sverdlovské oblasti Sergej Bidonko, poslanec Státní dumy Sergej Čepikov, bývalá poslankyně Státní dumy Natálie Poklonská, herečka Maria Šukšinová, hokejista Pavel Dacjuk a další významní lidé.
Vytvořil kolem sebe skupinu, jejíž duchovnost nesla znaky sektářství. Lidé prodávali movitý i nemovitý majetek a peníze odevzdávali duchovnímu. Kult poslušnosti a podřízenosti tam byl velmi silný.
Jeho problémy s režimem nastaly v roce 2019, kdy pronesl řadu kázání, v nichž například tvrdil, že antikrist je Putinovým dvojníkem. „Vyjde do světa kázat ve 30 letech se silikonovou tváří.“ Kněz zároveň kritizoval číslo pojištění osobního účtu fyzické osoby a daňové identifikační číslo a označil je za znamení ďábla. Vyzval také Rusy k boji proti „jhu židozednářství“. Koronavirus označil za mýtus, nedoporučil očkování a za lockdownu vyzýval věřící, aby navštěvovali kostely. Obvinil Billa Gatese z plánování snížení světové populace a šéfa ruské státní banky Sberbank Germana Grefa z napomáhání Gatesovi.
„Navrhuji vám na mezinárodní úrovni, jako prezidentovi Ruska Vladimiru Vladimiroviči Putinovi, abyste předal pravomoci mně, schigumenovi (opatovi, pozn. red.) Sergijovi. Za tři dny zavedu v Rusku pořádek. V Rusku jsou duchovní síly, o kterých jste neměl ani tušení. Máme síly v armádě, v námořnictvu, ve všech strukturách a lidech mnohonárodnostního Ruska,“ prohlásil například.
„Své tělo jste postavili nad věčný život. Rusko je mimo vás a vy jste mimo Rusko,“ řekl duchovní. Poznamenal, že důchody na Západě jsou mnohem vyšší než v Rusku, na což si mu stěžují důchodci, kteří přicházejí ke zpovědi. „Měli jste rodiče? Máte rodiče? Jaký chcete soud? Kam vedete ruský lid?“ obrátil se na Putina a patriarchu Kirilla,
V případě odmítnutí slíbil úřadům „plnohodnotnou duchovní válku“ bez „krve, majdanů a revolucí“.
V červenci 2020 ho církev sesadila a exkomunikovala, ale v klášteře zůstal a odmítal ho opustit. Nakonec do kláštera vtrhli příslušníci OMON a policie a zatkli ho. Formálním důvodem bylo video, v němž Romanov žehná stádci, aby „zemřelo za Rusko“, což bylo označeno za výzvu k sebevraždě. Několik Romanovových bývalých žákyň navíc tvrdilo, že je v dětství zneužíval.