Když britský premiér David Cameron před pár dny prohlašoval, že vystoupení z EU bude pro Británii znamenat definitivní rozvod se zbylými 27 státy, musel cítit, jak se pod ním houpe židle. Bez jakékoliv stopy škodolibosti lze po vyhlášení výsledků referenda poznamenat, že si nohy od ní podřízl už před nějakou dobou on sám. Zariskoval příliš. Vsadil na špatnou kartu a prohrál.
Dnes ráno oficiálně oznámil, že v říjnu ve funkci končí. Jednání o konci v EU podle něho už musí vést někdo jiný. „Země potřebuje nové vedení,“ řekl po referendu před svým domem v londýnské Downing Street 10.
Zničil ho jeho vlastní nápad. Návrh na referendum o vystoupení z EU vzešel v roce 2013 z jeho hlavy. Což byl zcela jistě pro voliče s nezakalenou pamětí i jeden z důvodů, proč jeho proevropskou kampaň posledních týdnů nemohli brát stoprocentně vážně. Průzkum veřejného mínění z konce května ostatně ukázal, že Cameronovu demisi si přeje v případě brexitu 58 % Britů.
Nejmladší britský premiér za posledních 200 let byl přitom považovaný za obratného taktika. V případě brexitu se ale spíš dokonale přepočítal. Loňské parlamentní volby vyhrál s příslibem, že Britům umožní svobodnou volbu jestli zůstat v EU či odejít. Rozhodnutí svých vlastních původních voličů musí i proto v tuto chvíli akceptovat – v čele vlády zůstával díky těm, kteří ho oceňovali za kritiku EU a volání po jejích změnách.
Osamocený kapitán na své vlastní lodi
Na rozdíl od něho ve společnou skvělou budoucnost Británie a EU už ale uvěřit nedokázali. Cameronův příměr brexitu k rozvodu a konci manželství je trefný. Když ze vztahu zmizí vzájemná důvěra, přestane mít smysl. Mnozí komentátoři také míní, že brexit je následkem ztráty loajality na mnoha stranách.
V tom zmatku kolem kampaně před referendem se ale poněkud ztratil fakt, že Británie si už teď v rámci Evropy vybojovala díky úvahám o následcích brexitu výhodnější postavení – bez ohledu na budoucnost EU a její členství v něm. Stejně tak mnozí představitelé EU již před referendem přijali jako fakt, že je třeba společenství zásadně reformovat. Ať už s Británií nebo bez ní.
Cameronův ohlášený odchod z funkce se tak nenápadně přenesl do osobní roviny. Británie neprohrála, prohrál jen on sám. Což však neznamená, že nedojde k naplnění jeho vizí. Naopak, například plán na omezení dávek přistěhovalcům z EU v Británii se jeho nástupci bude mnohem lépe realizovat bez Unie. Menší zapojení do evropské integrace a změny ve fungování eurozóny přijdou už tak nějak samy od sebe.
Politicky tak britský premiér uhrál přece jen na poslední chvíli alespoň pat. Obětoval sám sebe, ale zároveň dokázal zajistit, že jeho myšlenky ho ve funkci přežijí. Prohlásil, že nechce být kapitánem své země na cestě k dalším změnám. Jeho slova evokují myšlenky na potápějící se loď, jen je třeba si uvědomit, že v tuhle chvíli je jediným cestujícím na palubě on sám.
Kdo je David Cameron
- Před loňskými parlamentními volbami slíbil v případě vítězství své strany uspořádat do konce roku 2017 referendum ke členství země v EU. Konzervativci zvítězili a on byl potvrzen v úřadu premiéra, kterým je od roku 2010, na další funkční období.
- Evropské partnery požádal Cameron o některé změny ve fungování unie a volnější vztah Británie s unijními institucemi, což by v případě jejich souhlasu podle něj v plebiscitu posílilo zastánce setrvání země v unii.
- Své požadavky, které shrnul do několika základních skupin, poslal na podzim 2014 písemně šéfovi unijních summitů Donaldu Tuskovi. Nejspornějším bodem je snaha Londýna omezit sociální dávky pro přistěhovalce z ostatních zemí EU.Cameron dále chce větší pravomoci národních parlamentů, změny ve fungování eurozóny a menší zapojení do evropské integrace.
- Jeho první vláda rovněž uspořádala v roce 2011 referendum o změně volebního systému, o dva roky později referendum o nezávislosti Falklandských ostrovů, v roce 2014 referendum o nezávislosti Skotska a také legalizovala sňatky osob stejného pohlaví v Anglii a ve Walesu.
- V květnu 2010 nahradil Cameron ve funkci premiéra labouristu Gordona Browna a stal se nejmladším britským premiérem za posledních skoro 200 let. Konzervativci se tak vrátili do vlády po třinácti letech v opozici.
- Ačkoli strana tehdy nezískala potřebnou většinu, Cameron se dokázal opřít o liberální demokraty Nicka Clegga a sestavit funkční vládu, která provedla rozsáhlé změny v sociální sféře, imigrační politice, vzdělání a ve zdravotnictví.
- V letech 2003 až 2004 byl Cameron místopředsedou konzervativců a v prosinci 2005 vystřídal v jejich čele Michaela Howarda coby mladý umírněný politik, schopný straně přitáhnout mladé voliče.
- Stranu převzal ve stádiu hluboké demoralizace po trojité volební porážce. Zmodernizoval ji podobně jako Blair svého času labouristy, odklonil ji od tradičního konzervativismu směrem k sociálně liberálním a levicovějším pozicím a změnil styl její prezentace. Představil ekologická témata, slíbil, že za jeho vlády nevzniknou žádné další soukromé a drahé školy, podporoval kvóty pro ženy a boj s chudobou třetího světa.
- Ve stínovém kabinetu zasedal od roku 2003, o dva roky později se stal na půl roku stínovým ministrem školství.
- Do parlamentu Cameron poprvé neúspěšně kandidoval v roce 1997, o čtyři roky později jej zvolili za obvod Witney (Oxfordshire).
- David William Donald Cameron se narodil v Londýně 9. října 1966, v roce 1984 absolvoval prestižní Eton, potom politické vědy, filozofii a ekonomii na Oxfordské univerzitě.
- V roce 1992 pracoval pro Konzervativní stranu jako poradce tehdejšího ministra financí Normana Lamonta a posléze sedm let pro televizní společnost Carlton Communications.
- V červnu 1996 se oženil se Samathou Sheffieldovou, která je dcerou baroneta, mají spolu děti Nancy, Elwena a Florence. Syn Ivan, postižený dětskou mozkovou obrnou a epilepsií, zemřel v únoru 2009 ve věku šesti let.
- Je pokládán za obratného taktika, schopného se přizpůsobit situaci.
- Má rád hudební skupiny Smiths a Radiohead; jeho rodina vlastní usedlosti v prestižní oblasti západního Londýna a on sám si libuje v jízdě na koni a lovu.
- Má vztah k České republice. Je prasynovcem Alfreda Coopera, někdejšího ministra války britské vlády, který na podzim 1938 rezignoval z důvodu nesouhlasu s chováním své vlády během mnichovské krize na funkci prvního lorda admirality. Za to jej v osobním dopise ocenil sám prezident Edvard Beneš. Cooperovy dopisy věnoval tehdejší český premiér Mirek Topolánek Cameronovipři jeho návštěvě Prahy v roce 2007.
- Předtím byl v Praze v březnu a v červnu 2006. V květnu 2009 sem přijel podpořit Občanskou demokratickou stranu (ODS) před volbami. Již ve funkci britského premiéra navštívil Prahu v červnu 2011.
- V roce 2013 účinkoval Cameron ve videoklipu britské populární hudební skupiny One Direction.