Do příprav vyjednávání o odchodu Británie z Evropské unie (brexitu) se plně zapojí i regionální vlády Skotska, Walesu a Severního Irska, oznámil dnes odcházející britský premiér David Cameron v parlamentu. Jeden ze skotských poslanců však premiérova slova vzápětí zpochybnil. Šéf britské vlády poprvé promluvil na veřejnosti po pátečním projevu, ve kterém reagoval na referendum, v němž se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie, a v němž ohlásil svou rezignaci.
Cameron dnes v parlamentu mimo jiné reagoval na obavy Skotů z přerušení důležitých vztahů s evropským blokem. Zástupce Skotské národní strany ale po premiérových slovech prohlásil, že jeho strana nemá v úmyslu přihlížet tomu, že Skotsko opouští Evropu proti své vůli. Cameron odpověděl, že parlament by se neměl snažit měnit vůli lidu, i když s ní značná část poslanců včetně jeho samotného nesouhlasí.
Na rozdíl od celkového výsledku britského referenda se ve Skotsku voliči rozhodli výraznou většinou podpořit nikoli brexit, ale opačnou možnost – tedy pokračování členství v Evropské unii.
Cameron dal dnes také najevo, že hodlá dál odolávat tlaku z Bruselu na urychlené zahájení jednání o brexitu, když zopakoval, že toto rozhodnutí je výhradně na Londýnu. Upozornil, že nyní nevyužije článku 50 lisabonské smlouvy ke spuštění procesu odchodu z EU, protože to náleží jeho nástupci.
Podle Camerona bude Británie po odchodu z EU usilovat o zachování všech bezpečnostních dohod s blokem nezávisle na budoucích vzájemných vztazích. Zdůraznil také, že Londýn bude chtít udržet co nejpevnější ekonomické vztahy se svými evropskými sousedy. Zachování co nejlepšího přístupu k jednotnému trhu označil za jeden z nejvýznamnějších úkolů nové vlády.
Cameron považuje za hlavní nutnost v nejbližší době opět sjednotit Británii. Odsoudil útoky na polské přistěhovalce a řekl, že tlumočil polské premiérce Beatě Szydlové své znepokojení nad situací a ubezpečil ji, že Británie dělá vše potřebné k ochraně polských občanů.
Premiér také ujistil Brity žijící v zemích unie, že bezprostředně jim nehrozí žádné změny.
Cameron odmítl vypsat kvůli své rezignaci předčasné parlamentní volby. I toto musí případně řešit až nový premiér.
Vůdce opoziční labouristů Jeremy Corbyn, jemuž kritikové ve vlastní straně zazlívají jen vlažnou podporu setrvání země v EU v kampani před referendem, dnes varoval všechny poslance, aby se nesnažili v současnosti o „vnitrofrakční manévrování“. I on odsoudil rasistické útoky proti polským migrantům.
Média se pozastavovala nad tím, že v britském parlamentu dnes nebylo vidět bývalého londýnského starostu a významného konzervativce Borise Johnsona, který se angažoval v kampani za odchod Británie z EU.
Cameron považuje aktivaci článku 50 za suverénní krok
Britský premiér David Cameron považuje aktivaci článku 50 unijní smlouvy, který řeší vystoupení z Evropské unie, za suverénní rozhodnutí. Dnes to po jednání britské vlády oznámil Cameronův úřad s tím, že Spojené království až do svého odchodu zůstává členem EU. Premiér dále oznámil, že nevidí žádný důvod, aby se konalo druhé referendum o nezávislosti Skotska na Londýnu.
Cameron chce nadále v nadcházejících týdnech spolupracovat se svými unijními partnery. Žádné okamžité změny nečekají ani občany unijních zemí, kteří v Británii žijí, to samé se týká i Britů v EU. „Británie zůstává členem EU, dokud neodejdeme,“ sdělila mluvčí.
Cameronova vláda nyní ustaví nový orgán, jehož úkolem bude příprava na odchod z Evropské unie. Součástí úřadu budou představitelé z ministerstva zahraničí i financí. Cílem je pro nového premiéra položit základy k odluce s Bruselem. Cameron již dříve řekl, že se do října chystá z funkce odejít a že výstupová procedura s EU bude úkolem nového premiéra.
Podle Camerona není žádný důvod, aby Skotsko uspořádalo nové referendum o své nezávislosti. To přitom nevyloučila skotská první ministryně Nicola Sturgeonová s tím, že není možné přinutit Skoty k odchodu z EU, když si přejí setrvání v evropském bloku. Cameron je ale toho názoru, že důvody k udržení společného státu se Skoty jsou stejně silné, jak se ukázalo v referendu před rokem a půl. Také odmítá, že by Edinburgh mohl odluku s Bruselem vetovat, protože o odchodu z EU rozhodlo celé Spojené království.
Příští britský premiér by měl být znám do začátku září
Nový britský premiér a šéf vládních konzervativců má být vybrán do 2. září. Do čtvrtečního poledne tento týden se mají shromáždit nominace na funkci. Oznámil to dnes stranický výbor, který volbu nového šéfa strany a zároveň premiéra organizuje.
Dosavadní šéf strany a vlády David Cameron oznámil záměr odstoupit po porážce ve čtvrtečním britském referendu o Evropské unii. V něm většina voličů hlasovala pro odchod Británie z EU.
„Doporučujeme, aby proces volby nového vůdce Konzervativní strany začal příští týden a aby byl uzavřen nejpozději do pátku 2. září,“ řekl předseda výboru Graham Brady. Zároveň připustil, že jméno nového premiéra by mohlo být známo i dříve.
Brady řekl, že nominace mají být předloženy do čtvrtka 30. června do poledne místního času (13:00 SELČ). Návrhy bude výbor posoudí.
Britský tisk již spekuluje o tom, že Cameronovým nástupcem může být bývalý londýnský starosta Boris Johnson, ministr spravedlnosti Michael Gove nebo ministryně vnitra Theresa Mayová. Zatímco Johnson a Gove se angažovali pro brexit (opuštění Evropské unie), Mayová byla v této otázce neutrální.